• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Kiedy samochód nie przejdzie badania technicznego?

Badanie techniczne to obowiązkowa kontrola stanu samochodu. Należy je przeprowadzać raz do roku w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Wyjątek stanowią nowe auta, w których pierwsze badanie wykonuje się przed upływem trzech lat od daty rejestracji. To, kiedy mija termin ważności przeglądu, można sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo od niedawna w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli w CEPiK-u. Trzeba pamiętać, że diagnosta ma prawo nie przedłużyć badania, jeśli zauważy usterki wpływające na bezpieczeństwo jazdy. O jakich usterkach mowa?

Badanie techniczne pojazdu zgodnie z informacjami, które pojawiły się we wstępie, powinno się przeprowadzić raz do roku. Wyjątek stanowią nowe samochody – w tym przypadku pierwsze badanie należy wykonać dopiero po 3 latach, o ile auta nie mają wmontowanej instalacji LPG. Jeśli kierowca zdecydował się na zakup samochodu z instalacją gazową, będzie musiał zgłaszać się na przegląd techniczny raz do roku nawet wtedy, gdy pojazd niedawno zjechał z linii produkcyjnej.

Co ważne, od 1 września 2022 roku można wykonać badanie do 30 dni przed wyznaczonym terminem, zaś przedłużenie o rok nastąpi od daty widniejącej w dowodzie rejestracyjnym. Zatem nie straci się w ten sposób np. dwóch tygodni.

Ile to kosztuje? Zgodnie z aktualnymi rozporządzeniami za badanie samochodu osobowego z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym trzeba zapłacić 99 zł, zaś zasilanego gazem LPG 162 zł ze względu na konieczność sprawdzenia stanu butli gazowej. Jeżeli przegląd zostanie przeprowadzony więcej niż 30 dni po terminie, kierowca będzie musiał zapłacić podwójną kwotę. To i tak niewiele w stosunku do kar za jeżdżenie pojazdem bez badania technicznego. W tym przypadku maksymalny mandat według aktualnego taryfikatora wynosi do 3000 zł.

Co sprawdza się podczas badania technicznego?

Jak wygląda badanie techniczne? W trakcie diagnosta powinien skontrolować stan ogumienia, podwozia, oświetlenia, zawieszenia oraz układów hamulcowego i kierowniczego. Ponadto w razie podejrzenia nieprawidłowości może sprawdzić emisję spalin, a także głośność układu wydechowego. Oprócz tego ma obowiązek porównać czy numer VIN samochodu jest zgodny z tym, który widnieje w dowodzie rejestracyjnym.

Od wspomnianego już 1 września 2022 roku diagności muszą także wykonać dokumentację fotograficzną auta. Ten element wprowadzono ze względu na masowe przedłużanie ważności badań w samochodach, które nawet nie pojawiały się na stacjach diagnostycznych.

Problemy, których obecność spowoduje negatywny wynik badania

Jakie awarie spowodują, że samochód nie przejdzie przeglądu technicznego? Przede wszystkim niesprawne światła, zużyte tarcze oraz klocki hamulcowe, wyraźne luzy w zawieszeniu, korozje przewodów hamulcowych, wyciek płynów z różnych układów, a także pęknięte szyby. Wszystko to wpływa na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu, dlatego dyskwalifikuje auto. Poza tym negatywny wynik badania uzyskają również pojazdy z niezalegalizowaną instalacją gazową oraz nieprawidłowym składem spalin sugerującym problemy z układem wydechowym.

Jeżeli diagnosta nie zechce przedłużyć ważności badania np. ze względu na pękniętą przednią szybę, kierowca będzie miał 14 dni na jej wymianę. Po tym czasie powinien ponownie zgłosić się do stacji kontroli pojazdów. W wyjątkowych przypadkach diagnosta ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny w celu przesłania go do wybranego wydziału komunikacji. Tak dzieje się wtedy, gdy w samochodzie zauważy poważną usterkę, np. niedziałające tylne hamulce.

Dlaczego silnik dławi się przy przyspieszaniu?
Prawidłowo działająca jednostka napędowa nie powinna przerywać, reagować wolniej niż dotychczas ani dławić się w trakcie przyspieszania. Jeśli silnik pracuje nierówno, a wciśnięcie pedału gazu nie powoduje odpowiedniej reakcji, warto jak najszybciej poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Dlaczego? Ponieważ zwlekanie z naprawą może skutkować nie tylko dalszymi uszkodzeniami podzespołów, lecz także negatywnie wpływać na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.
więcej
Czym jest snorkel i po co się go montuje?
Jeśli planujesz off-road, chcesz testować zdolność swojego samochodu do przeprawiania się przez zbiorniki wodne albo po prostu interesujesz się jazdą w terenie, pewnie wiesz co nieco na temat snorkelu. Jeżeli nie, to za chwilę wyjaśnimy Ci, czym jest snorkel i po co się go montuje. Odpowiemy również na pytanie, jaki model warto wybrać i dlaczego
więcej
Pochłaniacz par paliwa – czym jest i jak działa?
Producenci samochodów nieustannie muszą wprowadzać nowe rozwiązania pozwalające redukować ilość szkodliwych substancji w gazach spalinowych. Wynika to m.in. z konieczności dostosowania się do coraz bardziej restrykcyjnych norm Euro. O ile do katalizatora czy filtra cząstek stałych zdążyliśmy się przyzwyczaić, o tyle pochłaniacz par paliwa może budzić zdziwienie. Czym jest ten element i jak działa?
więcej