• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Dlaczego słychać piski z okolicy kół?

Piski słyszane z okolicy kół są nie tylko nieprzyjemne dla kierowcy i pasażerów, lecz także w niektórych przypadkach mogą być niebezpieczne. Czasami problem z głośnymi dźwiękami da się naprawić w krótkim czasie bez konieczności ponoszenia dużych kosztów, a czasami to efekt poważnych awarii wymagających natychmiastowej interwencji. Co zrobić, gdy w trakcie jazdy wyraźnie słychać piszczenie?

Piski w okolicy kół mogą się pojawiać zarówno w trakcie poruszania się wolno, jak i podczas szybkiej jazdy. Czasami są intensywniejsze wtedy, kiedy elementy układu hamulcowego się nagrzeją, a w niektórych przypadkach nasilają się przy wchodzeniu w zakręty lub wręcz przeciwnie – głośniej słychać je wtedy, gdy samochód pokonuje prosty odcinek. To w jakich sytuacjach występują, jest ważną wskazówką, dlatego warto o tym powiedzieć mechanikowi.

Jakie są najczęstsze przyczyny pisków z okolicy kół?

Problemy z klockami hamulcowymi

W większości przypadków głośne dźwięki spowodowane są problemami z klockami hamulcowymi.  Jeżeli klocki są starte – ich okładziny stały się zbyt cienkie – w trakcie ocierania o tarcze hamulcowe wydają charakterystyczny pisk. Gdy pisk słychać wyłącznie w trakcie hamowania, prawdopodobnie trzeba po prostu wymienić klocki na nowe, zanim te obecnie używane się rozpadną.

Oprócz tego efekt piszczenia wywołują również bardzo twarde klocki hamulcowe, np. sportowe wersje, które są wykonywane z materiałów o większej odporności na ścieranie. Jeśli chce się zamontować sportowy układ hamulcowy, warto wziąć to pod uwagę.

Problem z klockami może polegać także na drżeniu tych elementów. Niektóre klocki i prowadnice wymagają zastosowania blaszek antywibracyjnych, które kasują luz okładzin. W przypadku, gdy blaszki nie zostaną wstawione prawidłowo lub w ogóle ich nie będzie, klocki zaczną drżeć i piszczeć.

Zestaw montażowy hamulców do wymiany

Czasami piszczenie hamulców (Zobacz także artykuł: Dlaczego hamulce piszczą?)nie jest spowodowane zużyciem klocków, ale złym stanem zacisków hamulcowych. Najczęściej dochodzi do zatarcia prowadnic zacisku co przekłada się na zbyt mocne ocieranie klocków hamulcowych o tarcze. Ta awaria jest o tyle niebezpieczna, że może doprowadzić do przegrzania hamulców i tym samym do zablokowania kół, dlatego w tym wypadku nie należy zwlekać z wizytą u mechanika.

Wygięte osłony hamulców

Co jeszcze przyczynia się do powstawania głośnych dźwięków z okolicy kół? Pogięte lub skorodowane osłony hamulców tarczowych. To, czy problem rzeczywiście wynika z uszkodzonych osłon da się łatwo sprawdzić – nawet bez podnoszenia samochodu – i naprawić. Wymiana tych elementów jest prosta, szybka i stosunkowo tania.

Zatarta linka hamulca ręcznego

Jeżeli piszczenie dotyczy tylnych kół, warto sprawdzić stan linki hamulca ręcznego. Kiedy linka ulega korozji może klinować się w pancerzu i powodować głośne piski w trakcie obrotu tylnego koła. Najczęściej do korozji dochodzi w wyniku nieużywania hamulca – np. po okresie jesienno-zimowym, kiedy ręczny zaciąga się stosunkowo rzadko.

Którą normę emisji spalin spełnia Twoje auto?
Normy emisji spalin nie są niczym nowym. Po raz pierwszy wprowadzono je w 1993 roku, a później stopniowo zaostrzano. Aktualnie obowiązuje norma Euro 6, zaś na 2025 rok planowane jest wdrożenie Euro 7. Co dokładnie określają normy Euro i jak sprawdzić, którą z nich powinien spełniać Twój samochód?
więcej
Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej
Jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację?
Obecnie chyba w każdym nowym samochodzie montuje się klimatyzację w standardzie. Jesteśmy na tyle przyzwyczajeni do tego rozwiązania, że oczekujemy go dosłownie w każdym aucie. W zasadzie trudno się dziwić. Wtedy, gdy na zewnątrz robi się gorąco, klimatyzacja gwarantuje komfort podróży, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo – zmniejsza ryzyko zasłabnięcia kierowcy ze względu na upał. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzacja wymaga regularnego odgrzybiania. Czy da się to zrobić w warunkach domowych?
więcej