• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Volvo S40 II i V50 – najczęstsze usterki

Volvo S40 drugiej generacji pojawiło się na rynku w 2003 roku. Po niezbyt udanej pierwszej wersji wielu kierowców nie było przekonanych do S40, ale okazało się, że to naprawdę trwałe samochody. A co ma z tym wspólnego model V50? V50 jest niczym innym jak wersją kombi S40.

Na początek trochę historii – Volvo S40 drugiej generacji zadebiutowało w 2003 roku. Wówczas pojawiła się również wersja kombi, czyli V50 i tej nazwy marka użyła po raz pierwszy. W poprzedniej generacji modelu kombi pozostawało po prostu V40.

Warto pamiętać, że od 1999 roku Volvo było w rękach koncernu Forda, dlatego S40 stworzono na bazie Forda Focusa. Wykorzystano także wiele części z tej marki, co z jednej strony jest zaletą – są one łatwo dostępne i tanie, a z drugiej daje pole do nazywania S40 „droższym Focusem”.

Ze względu na to, że S40 i V50 różnią się wyłącznie nadwoziem, wszystkie opisane poniżej potencjalne usterki będą dotyczyły obu modeli.

Usterki w jednostkach napędowych

Volvo S40 drugiej generacji oraz V50 dostępne są zarówno z silnikami benzynowymi, jak i wysokoprężnymi. Wśród jednostek benzynowych kierowcy mogą wybierać spośród: 1.6 o mocy 100 KM, 1.8 ze 125 KM, 2.0 145 KM, 2.4 140 lub 170 KM, 2.5T z 220 lub 230 KM w zależności od roku produkcji. Większość z nich – poza wersjami 2.5T, bo te są pięciocylindrowe – mają po cztery cylindry. W zasadzie wszystkie nie są specjalnie awaryjne, tylko przy jednostkach 2.5T warto zwrócić uwagę na stan turbosprężarki.

Z oferowanych diesli (Zobacz także: dlaczego diesel pali mniej niż benzyna?)– czterocylindrowych 1.6D o mocy 110 KM albo 114 KM oraz 2.0D ze 136 KM i pięciocylindrowych 2.0D o mocy 150 KM, 2.0D 177 KM lub 2.4D 180 KM trwalsze są wersje pięciocylindrowe. W 1.6D pojawiają się zazwyczaj problemy z turbosprężarką i napinaczem paska rozrządu, a w 2.0D występują awarie koła pasowego na wale korbowym. Ewentualne usterki w silnikach z pięcioma cylindrami dotyczą przepustnicy w jednostce 2.4D. Oczywiście można się spodziewać typowych problemów dla diesli, czyli np. awarii dwumasy.

Najczęstsze problemy z zawieszeniem

W Volvo S40 drugiej generacji zastosowano wielowahaczowe zawieszenie, które okazało się dość trwałe, a jednocześnie zapewniające bardzo komfortową jazdę nawet po nierównych drogach. Jedyny problem pojawiający się związku z tym elementem to tuleje tylnych wahaczy – wymagają dość częstych napraw. Jeśli chodzi o pozostałe części, co jakiś czas trzeba również zainwestować w nowe łożyska kół oraz łączniki stabilizatora, ale to raczej normalne przy samochodach z większymi przebiegami.

Co szwankuje w elektryce?

Szwedzka marka zwłaszcza w tym modelu czasami notuje awarie związane z elektryką. Jeśli już się takie pojawiają, to dotyczą konsoli środkowej i zamontowanych na niej przycisków, sterownika poduszek powietrznych albo wyświetlacza radia. Zdarza się również, że rozrusznik przestaje reagować. Większość ze wspomnianych usterek jest niegroźna, ale wymaga wizyty u mechanika.

Inne usterki

Tak naprawdę ostatnim mankamentem w Volvo S40 i V50, na który narzekają kierowcy, jest trzeszczący plastik kokpitu. Nie przeszkadza to w użytkowaniu auta, ale może być uciążliwe.

Jak skutecznie dbać o układ wydechowy?
Układ wydechowy często traktowany jest z lekceważeniem. Wielu kierowców nie ma świadomości, że jeśli przestanie działać prawidłowo, wpłynie to negatywnie na pracę jednostki napędowej. Np. zapchanie filtra cząstek stałych może spowodować spadek osiągów i zwiększone zużycie paliwa, a awaria katalizatora szarpanie silnika i utratę dynamiki jazdy. Żeby uniknąć tych problemów i tym samym odwlec drogie naprawy, warto zadbać o układ wydechowy. Jak to zrobić?
więcej
Którą normę emisji spalin spełnia Twoje auto?
Normy emisji spalin nie są niczym nowym. Po raz pierwszy wprowadzono je w 1993 roku, a później stopniowo zaostrzano. Aktualnie obowiązuje norma Euro 6, zaś na 2025 rok planowane jest wdrożenie Euro 7. Co dokładnie określają normy Euro i jak sprawdzić, którą z nich powinien spełniać Twój samochód?
więcej
Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej