• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Przegląd samochodu przed dłuższą podróżą

Mamy środek wakacji. Jeżeli jeszcze nie wyruszyliście w podróż – bez względu na to, czy w tą po kraju, czy za granice – przed wyjazdem sprawdźcie dokładnie stan samochodu. Lepiej skontrolować coś dwa razy niż później radzić sobie z usuwaniem awarii w obcym miejscu. I nie róbcie tego na ostatnią chwilę, żeby w razie problemów mieć czas na naprawę. Jak powinien wyglądać przegląd auta przed dłuższą podróżą?

Wakacje to czas mniejszych i większych podróży. Jedni pokonują tysiące kilometrów, żeby znaleźć się w ciepłych miejscach z gwarantowanym słońcem, inni przejeżdżają kilkaset kilometrów, aby móc skorzystać z uroków Bałtyku albo polskich gór. Bez względu na to, jaką lokalizację wybieracie, gdzie chcecie spędzić swój urlop i odetchnąć trochę od codzienności, pamiętajcie o kwestiach bezpieczeństwa. Zawsze dokładnie sprawdźcie stan samochodu przed podróżą.

Najpierw sprawdź poziom płynów

Na początek warto skontrolować, czy w samochodzie nie ma wycieków. Jeżeli pod maską widać wyraźne plamy albo jeden z przewodów wygląda tak, jakby miał zaraz pęknąć, lepiej umówić się z mechanikiem na szybki przegląd i naprawę.

Poza tym przed wyjazdem niezbędna jest kontrola poziomu płynów eksploatacyjnych. Za każdym razem przed wyruszeniem w dłuższą drogę sprawdź poziom oleju i płynu chłodniczego oraz w razie potrzeby uzupełnij płyn do spryskiwaczy.

Kiedy ostatnio oglądałeś ogumienie w swoim samochodzie?

Oprócz tego dobrze zweryfikować, jaki ma się poziom powietrza w oponach – jeżeli w samochodzie nie ma czujników ilości powietrza, powinno się co najmniej raz w miesiącu i za każdym razem przed planowaną podróżą podjechać na stację, żeby sprawdzić ciśnienie w kołach. (Zobacz także artykuł: Czy można jeździć na zimowych oponach latem?) Dodatkowo najlepiej od razu spojrzeć, czy koło zapasowe jest w dobrym stanie albo upewnić się, czy w samochodzie znajduje się awaryjny zestaw naprawczy.

Pamiętaj o układzie hamulcowym

Przegląd auta przed podróżą powinien obejmować również kontrolę układu hamulcowego. Można np. przeprowadzić test, naciskając mocno na klawisz hamulca najpierw na zimnym, a później na rozgrzanym silniku. Jeżeli samochód jest sprawny, bez problemu zwolni i załączy ABS wtedy, gdy będzie to konieczne.

Masz zapasowe żarówki?

Bez względu na to, czy planujecie poruszać się samochodem wyłącznie po Polsce, czy także poza granicami kraju, pamiętajcie, że w wielu miejscach na świecie należy jeździć z włączonymi światłami mijania przez całą dobę. Przed wyruszeniem w drogę warto sprawdzić, w jakim stanie są żarówki, z których aktualnie korzystacie, a najlepiej w razie wypadku kupić zapasowy komplet. Uwaga – w niektórych państwach istnieje obowiązek wożenia ze sobą zestawu żarówek.

Kontrola zużycia piór wycieraczek

Na koniec została ocena zużycia piór wycieraczek. Jeżeli pióra są już stare – nie pamiętacie, kiedy je ostatnio wymienialiście – skontrolujcie ich pracę. O ile o nadmierne opady w lipcu czy sierpniu raczej nie musicie się martwić, chyba, że traficie na oberwanie chmury, o tyle o mnóstwo rozgniecionych robaków na przedniej szybie już tak. Nowy komplet piór nie jest kosztowy, a może realnie wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy.

Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej
Jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację?
Obecnie chyba w każdym nowym samochodzie montuje się klimatyzację w standardzie. Jesteśmy na tyle przyzwyczajeni do tego rozwiązania, że oczekujemy go dosłownie w każdym aucie. W zasadzie trudno się dziwić. Wtedy, gdy na zewnątrz robi się gorąco, klimatyzacja gwarantuje komfort podróży, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo – zmniejsza ryzyko zasłabnięcia kierowcy ze względu na upał. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzacja wymaga regularnego odgrzybiania. Czy da się to zrobić w warunkach domowych?
więcej
Jak działają systemy ostrzegające w trakcie cofania?
Systemy wspomagające bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego powoli stają się standardem. Marki motoryzacyjne z jednej strony same wprowadzają kolejne innowacje, a z drugiej są zmuszane do wdrażania niektórych rozwiązań w związku ze zmieniającymi się przepisami. Jak jest z systemami ostrzegającymi w trakcie cofania?
więcej