• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Jak skutecznie ograniczyć wydatki na samochód?

Koszty eksploatacji samochodu stale rosną głównie za sprawą wzrostu cen paliw. Jednak eksploatacja to nie tylko tankowanie, lecz także przeglądy, naprawy, ubezpieczenia, parkingi oraz płyny eksploatacyjne. W zależności od tego, jak dużo kilometrów pokonuje się miesięcznie, jak często korzysta z płatnych miejsc postojowych i jaki ma się model auta sumy mogą być niskie, ale mogą być również czterocyfrowe. Co zrobić, żeby skutecznie zredukować wydatki?

Myślenie o kosztach eksploatacyjnych samochodu powinno się zacząć już na etapie jego zakupu. Wiadomo, że małe auto miejskie będzie miało niższe spalanie niż SUV, ale chodzi o to, żeby porównać zużycie paliwa pomiędzy modelami z tego samego segmentu. Dodatkowo warto dowiedzieć się, jak wygląda dostępność części zamiennych – tu na pewno korzystniej będą wypadały popularne marki w porównaniu do tych rzadziej widywanych na polskich drogach oraz poczytać o awaryjności konkretnego auta – im mniej się słyszy o problemach z wybranymi podzespołami, które są drogie w naprawie, tym lepiej.

Dbaj o stan samochodu

To jednak dopiero początek. Jeżeli już kupiło się samochód, dobrym sposobem na redukcję kosztów jego eksploatacji jest utrzymywanie pojazdu w jak najlepszym stanie. Podstawą są regularne przeglądy, wymiana płynów eksploatacyjnych, części takich jak np. klocki i tarcze hamulcowe każdorazowo wtedy, gdy będzie to konieczne oraz kontrola stanu podzespołów m.in. skrzyni biegów, zawieszenia, turbosprężarki, rozrządu czy sprzęgła. Zalanie nowego oleju i wymiana filtra nie są kosztowne, a mają znaczący wpływ na pracę wielu elementów w samochodzie. W tym przypadku warto się kierować podstawową zasadą – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Wykorzystuj zamienniki lub regeneruj części

Jeśli jednak trzeba naprawić np. turbosprężarkę, rozrusznik, zaciski hamulca czy wtryskiwacze, warto się najpierw dowiedzieć, czy nadają się do regeneracji. To skuteczny sposób na przywrócenie podzespołom pełnej sprawności bez ponoszenia dużych kosztów związanych z zakupem nowych części.

Niestety regeneracja nie zawsze jest możliwa, bo np. okazuje się, że turbosprężarka jest popękana. Wówczas jedyny sposób to wymiana na nową. Przy większości części dobrym wyborem będą zamienniki, która są tańsze od oryginałów. Tu uwaga – zamiennik zamiennikowi nie równy, dlatego trzeba szukać wersji OEM (jak montowane seryjnie, ale z sygnaturą producenta np. Bosch) lub OEQ (porównywalnej jakości jak oryginały, z atestami i certyfikatami).

Uwaga na ceny robocizny

Przy naprawach oszczędności można szukać również w związku z cenami robocizny. Nie każdy chce korzystać z usług ASO, bo wiadomo, że tam będzie po prostu drogo w stosunku do niezależnych warsztatów, ale przy wyborze tych drugich nie należy się kierować wyłącznie niską ceną. Warto poszukać sprawdzonego miejsca, w którym nie zapłaci się majątku, ale w którym faktycznie pracują mechanicy znający się na swojej pracy.

Szukaj najlepszej oferty ubezpieczeń

Koszty eksploatacyjne samochodu to także coroczne ubezpieczenie. Zanim odnowi się polisę, powinno się przynajmniej zapytać o oferty innych towarzystw ubezpieczeniowych niż to, z którego korzystało się do tej pory. Może się okazać, że w ten sposób da się zaoszczędzić kilkaset a nawet kilka tysięcy złotych.

Ekonomiczna jazda

Pozostaje jeszcze ostatnia kwestia – zużycie paliwa. Ceny paliw przez cały czas rosną, dlatego zwracanie uwagi na spalanie dla wielu kierowców staje się koniecznością. Jak można zredukować zużycie paliwa? M.in. przez kontrolę stanu ciśnienia w oponach – im niższe, tym więcej paliwa potrzebne będzie do napędzenia pojazdu, redukcję użycia klimatyzacji wtedy, gdy nie będzie ona konieczna czy umiejętną zmianę biegów. Sposobem na zmniejszenie spalania jest także ecodriving, czyli opanowanie zasad ekonomicznej jazdy.

Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej
Jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację?
Obecnie chyba w każdym nowym samochodzie montuje się klimatyzację w standardzie. Jesteśmy na tyle przyzwyczajeni do tego rozwiązania, że oczekujemy go dosłownie w każdym aucie. W zasadzie trudno się dziwić. Wtedy, gdy na zewnątrz robi się gorąco, klimatyzacja gwarantuje komfort podróży, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo – zmniejsza ryzyko zasłabnięcia kierowcy ze względu na upał. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzacja wymaga regularnego odgrzybiania. Czy da się to zrobić w warunkach domowych?
więcej
Jak działają systemy ostrzegające w trakcie cofania?
Systemy wspomagające bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego powoli stają się standardem. Marki motoryzacyjne z jednej strony same wprowadzają kolejne innowacje, a z drugiej są zmuszane do wdrażania niektórych rozwiązań w związku ze zmieniającymi się przepisami. Jak jest z systemami ostrzegającymi w trakcie cofania?
więcej