• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Jak dobrać katalizator uniwersalny do samochodu?

Kiedy przychodzi do wymiany katalizatora, praktycznie każdy kierowca szuka oszczędności. Nic dziwnego, skoro nowe oryginalne katalizatory kosztują średnio około kilku tysięcy złotych albo więcej, jeżeli jeździmy sportowym modelem samochodu. Sposobem na redukcję kosztów jest m.in. zakup uniwersalnego zamiennika. Ale nie tylko. Jak dobrać katalizator uniwersalny i co jeszcze można zrobić, żeby zapłacić jak najmniej?

Obecnie każdy samochód wyposażony jest w katalizator. Ten element układu wydechowego odpowiada za redukcję ilości szkodliwych substancji przedostających się do atmosfery. W efekcie dzięki zastosowaniu katalizatorów pojazdy mogą spełniać coraz bardziej restrykcyjne normy czystości spalin. Jedyny problem z tymi podzespołami polega na tym, że po pewnym czasie ulegają one zapchaniu, szczególnie, gdy auto wykorzystujemy głównie do jazdy po mieście. Jeśli rzeczywiście katalizator przestanie działać prawidłowo, można próbować go zregenerować, o ile wcześniej nie był poddawany takim działaniom, albo kupić nowy. Jednak zakup katalizatora to bardzo duży koszt.

Dlaczego cena za ten podzespół jest taka wygórowana? Wynika to z zawartości metali szlachetnych we wkładzie. Katalizatory mogą mieć wkłady ceramiczne lub metalowe w zależności od modelu. Wszystkie są pokrywane metalami szlachetnymi – rodem, palladem i platyną – które umożliwiają zachodzenie reakcji katalitycznych. Jednocześnie wpływają na kwotę, którą trzeba zapłacić za katalizator.

Czym różni się katalizator uniwersalny od oryginalnego?

Z tego powodu wielu kierowców szuka zamienników, czyli tak zwanych katalizatorów uniwersalnych. Czym różnią się one od oryginalnych części? Mają identyczne właściwości i sposób działania, ale mniejsze wysycenie metalami szlachetnymi i są tańsze w produkcji. Dodatkowo hasło „uniwersalny”, a więc pasujący zazwyczaj do co najmniej kilku modeli, oznacza, że katalizator nie będzie idealnie dobrany do konkretnego pojazdu. W związku z tym przed zakupem wersji uniwersalnej trzeba mieć na uwadze, że czasami dopasowanie tego typu katalizatora jest bardziej problematyczne niż mogłoby się wydawać.

Jak dopasować katalizator uniwersalny?

Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie katalizatora uniwersalnego? W związku z tym, że różne modele pojazdów wymagają m.in. różnej wielkości elementów układu wydechowego i powinny spełniać normy Euro zgodne z rokiem produkcji auta, najlepiej zdać się na pomoc profesjonalistów. Sprzedawcy pracujący na co dzień w sklepach z częściami motoryzacyjnymi na podstawie numeru VIN pojazdu, marki, modelu, roku produkcji i pojemności silnika są w stanie doradzić, który katalizator uniwersalny powinien pasować do naszego samochodu. Można również sprawdzić numer samego katalizatora, ale bywa to nieco utrudnione ze względu na lokalizację tego podzespołu.

Co zrobić, żeby zaoszczędzić na katalizatorze?

Jeśli kierowcy obawiają się zakupu katalizatora uniwersalnego, co w wielu przypadkach jest zasadne, mogą w inny sposób zmniejszyć koszty wymiany tego elementu układu wydechowego. Sprzedaż zużytego katalizatora w punkcie skupu pozwala odzyskać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych i tym samym realnie wpłynąć na cenę naprawy samochodu.

Jak skutecznie dbać o układ wydechowy?
Układ wydechowy często traktowany jest z lekceważeniem. Wielu kierowców nie ma świadomości, że jeśli przestanie działać prawidłowo, wpłynie to negatywnie na pracę jednostki napędowej. Np. zapchanie filtra cząstek stałych może spowodować spadek osiągów i zwiększone zużycie paliwa, a awaria katalizatora szarpanie silnika i utratę dynamiki jazdy. Żeby uniknąć tych problemów i tym samym odwlec drogie naprawy, warto zadbać o układ wydechowy. Jak to zrobić?
więcej
Którą normę emisji spalin spełnia Twoje auto?
Normy emisji spalin nie są niczym nowym. Po raz pierwszy wprowadzono je w 1993 roku, a później stopniowo zaostrzano. Aktualnie obowiązuje norma Euro 6, zaś na 2025 rok planowane jest wdrożenie Euro 7. Co dokładnie określają normy Euro i jak sprawdzić, którą z nich powinien spełniać Twój samochód?
więcej
Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej