• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Dlaczego kałuże mogą być niebezpieczne dla układu wydechowego?

Są miejsca, w których nie da się uniknąć głębokich kałuż – niektóre ulice po deszczu zamieniają się wręcz w rwące potoki. Jeżeli kierowca ma możliwości dojazdu inną trasą, warto to zrobić. Dlaczego lepiej nie przejeżdżać przez kałuże? Jaki wpływ na układ wydechowy ma chłodna woda? I czy da się bezpiecznie pokonać kałuże?

Kałuże – czy mogą uszkodzić samochód?

Warto od razu na początku odpowiedzieć na pytanie, czy kałuże mogą uszkadzać samochód? Tak. Wbrew pozorom oddziałują na różne układy: hamulcowy, wydechowy, (Zobacz też : Czy można przedłużyć żywotność układu wydechowego ?) a nawet na sam silnik. Każdy element w pojeździe ma określoną wytrzymałość – rozgrzany, w zetknięciu z zimną wodą, może zostać uszkodzony. Zdarza się, że do warsztatu trafiają np. klienci skarżący się na drgania kierownicy przy hamowaniu. Mechanik w takiej sytuacji sprawdza najpierw tarcze hamulcowe. Dlaczego? Ponieważ tego typu objaw świadczy o ich pokrzywieniu. Co to ma wspólnego z kałużami? Gorące tarcze, którymi wjedzie się w głęboką kałużę, zwyczajnie ulegają deformacji.

Zdarza się także, że woda zostaje zassana przez układ dolotowy – wówczas auto natychmiast gaśnie. To najbardziej problematyczna sytuacja, ponieważ uszkodzeniu mogą ulec elementy silnika np. panewki. Wilgoć bywa niebezpieczna również dla elektroniki, w której czasami powoduje zwarcia.

Układ wydechowy a kałuże

Kałuże oddziałują nie tylko na wspomniane elementy, lecz także na układ wydechowy, a w szczególności na katalizator. To urządzenie – metalowa puszka wypełniona siecią kanalików pokrytych metalami szlachetnymi – należy do bardzo delikatnych elementów w pojeździe. Katalizator, tak jak tarcze hamulcowe, nie lubi zetknięcia z zimną wodą, bo rozgrzane urządzenie może w środku popękać, a uszkodzone nie spełni swojej funkcji. Wówczas konieczna będzie wymiana katalizatora na nowy. Średnio kosztuje to od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Zużyty katalizator warto oddać do punktu skupu, aby odzyskać przynajmniej część pieniędzy wydanych na naprawę samochodu. Jeśli Wasz katalizator ucierpiał przez kałużę (i nie tylko) koniecznie zdecydujcie się na jego sprzedaż. Nawet zużyty potrafi być sporo warty. Ile dokładnie ?

Cena zależna jest od modelu. Każdy ma bowiem inną zawartość cennych metali szlachetnych. Jaką wartość posiada Wasz zużyty katalizator ?

Możecie to łatwo sprawdzić tutaj.

Bezpieczne przejeżdżanie przez kałuże

Czy da się zatem bezpiecznie przejechać przez kałuże? Najlepiej byłoby po prostu ominąć przeszkodę, np. wybierając inną trasę. Jeżeli nie jest to możliwe, powinno się zredukować prędkość do minimum, aby ograniczyć zalanie podzespołów. Ograniczenie tempa przejazdu ma też dodatkowe znaczenie – pozwala zmniejszyć ryzyko utraty przyczepności, które w kałuży zdarza się tak samo, jak na lodzie.

Wiedzieliście o tym, że na określenie tego typu poślizgu na powierzchni pokrytej warstwą wody stworzono nawet specjalne pojęcie: akwaplanacja ??? (inaczej aquaplaning lub hydroplaning).

Kiedy samochód nie przejdzie badania technicznego?
Badanie techniczne to obowiązkowa kontrola stanu samochodu. Należy je przeprowadzać raz do roku w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Wyjątek stanowią nowe auta, w których pierwsze badanie wykonuje się przed upływem trzech lat od daty rejestracji. To, kiedy mija termin ważności przeglądu, można sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo od niedawna w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli w CEPiK-u. Trzeba pamiętać, że diagnosta ma prawo nie przedłużyć badania, jeśli zauważy usterki wpływające na bezpieczeństwo jazdy. O jakich usterkach mowa?
więcej
Kiedy tuning jest niezgodny z prawem?
Tuning zgodnie z definicją to zmiana wyglądu samochodu i/lub jego parametrów technicznych w celu stworzenia unikatowego pojazdu. Jedni decydują się na przeróbki po to, żeby się wyróżnić z tłumu, dlatego stawiają przede wszystkim na modyfikacje, które widać na pierwszy rzut oka. Inni skupiają się na tym, czego nie da się zauważyć, np. na chip tuningu. Bez względu na to, jaki sposób ulepszeń wybierzecie, pamiętajcie, że niektóre zmiany są niezgodne z prawem. O jakich zmianach mowa?
więcej
Co można i warto samodzielnie wymienić w samochodzie?
Wielu kierowców boi się zrobić cokolwiek przy swoim samochodzie – wszystko, może poza uzupełnieniem płynu do spryskiwaczy, zleca profesjonalistom. Dlaczego? Ponieważ wydaje im się, że wykonanie jakichkolwiek czynności przy aucie wymaga nie tylko specjalnych umiejętności, lecz także narzędzi. Tymczasem niektóre wymiany oraz naprawy można łatwo i szybko przeprowadzić samodzielnie.
więcej