• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Dlaczego kałuże mogą być niebezpieczne dla układu wydechowego?

Są miejsca, w których nie da się uniknąć głębokich kałuż – niektóre ulice po deszczu zamieniają się wręcz w rwące potoki. Jeżeli kierowca ma możliwości dojazdu inną trasą, warto to zrobić. Dlaczego lepiej nie przejeżdżać przez kałuże? Jaki wpływ na układ wydechowy ma chłodna woda? I czy da się bezpiecznie pokonać kałuże?

Kałuże – czy mogą uszkodzić samochód?

Warto od razu na początku odpowiedzieć na pytanie, czy kałuże mogą uszkadzać samochód? Tak. Wbrew pozorom oddziałują na różne układy: hamulcowy, wydechowy, (Zobacz też : Czy można przedłużyć żywotność układu wydechowego ?) a nawet na sam silnik. Każdy element w pojeździe ma określoną wytrzymałość – rozgrzany, w zetknięciu z zimną wodą, może zostać uszkodzony. Zdarza się, że do warsztatu trafiają np. klienci skarżący się na drgania kierownicy przy hamowaniu. Mechanik w takiej sytuacji sprawdza najpierw tarcze hamulcowe. Dlaczego? Ponieważ tego typu objaw świadczy o ich pokrzywieniu. Co to ma wspólnego z kałużami? Gorące tarcze, którymi wjedzie się w głęboką kałużę, zwyczajnie ulegają deformacji.

Zdarza się także, że woda zostaje zassana przez układ dolotowy – wówczas auto natychmiast gaśnie. To najbardziej problematyczna sytuacja, ponieważ uszkodzeniu mogą ulec elementy silnika np. panewki. Wilgoć bywa niebezpieczna również dla elektroniki, w której czasami powoduje zwarcia.

Układ wydechowy a kałuże

Kałuże oddziałują nie tylko na wspomniane elementy, lecz także na układ wydechowy, a w szczególności na katalizator. To urządzenie – metalowa puszka wypełniona siecią kanalików pokrytych metalami szlachetnymi – należy do bardzo delikatnych elementów w pojeździe. Katalizator, tak jak tarcze hamulcowe, nie lubi zetknięcia z zimną wodą, bo rozgrzane urządzenie może w środku popękać, a uszkodzone nie spełni swojej funkcji. Wówczas konieczna będzie wymiana katalizatora na nowy. Średnio kosztuje to od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Zużyty katalizator warto oddać do punktu skupu, aby odzyskać przynajmniej część pieniędzy wydanych na naprawę samochodu. Jeśli Wasz katalizator ucierpiał przez kałużę (i nie tylko) koniecznie zdecydujcie się na jego sprzedaż. Nawet zużyty potrafi być sporo warty. Ile dokładnie ?

Cena zależna jest od modelu. Każdy ma bowiem inną zawartość cennych metali szlachetnych. Jaką wartość posiada Wasz zużyty katalizator ?

Możecie to łatwo sprawdzić tutaj.

Bezpieczne przejeżdżanie przez kałuże

Czy da się zatem bezpiecznie przejechać przez kałuże? Najlepiej byłoby po prostu ominąć przeszkodę, np. wybierając inną trasę. Jeżeli nie jest to możliwe, powinno się zredukować prędkość do minimum, aby ograniczyć zalanie podzespołów. Ograniczenie tempa przejazdu ma też dodatkowe znaczenie – pozwala zmniejszyć ryzyko utraty przyczepności, które w kałuży zdarza się tak samo, jak na lodzie.

Wiedzieliście o tym, że na określenie tego typu poślizgu na powierzchni pokrytej warstwą wody stworzono nawet specjalne pojęcie: akwaplanacja ??? (inaczej aquaplaning lub hydroplaning).

Jak skutecznie dbać o układ wydechowy?
Układ wydechowy często traktowany jest z lekceważeniem. Wielu kierowców nie ma świadomości, że jeśli przestanie działać prawidłowo, wpłynie to negatywnie na pracę jednostki napędowej. Np. zapchanie filtra cząstek stałych może spowodować spadek osiągów i zwiększone zużycie paliwa, a awaria katalizatora szarpanie silnika i utratę dynamiki jazdy. Żeby uniknąć tych problemów i tym samym odwlec drogie naprawy, warto zadbać o układ wydechowy. Jak to zrobić?
więcej
Którą normę emisji spalin spełnia Twoje auto?
Normy emisji spalin nie są niczym nowym. Po raz pierwszy wprowadzono je w 1993 roku, a później stopniowo zaostrzano. Aktualnie obowiązuje norma Euro 6, zaś na 2025 rok planowane jest wdrożenie Euro 7. Co dokładnie określają normy Euro i jak sprawdzić, którą z nich powinien spełniać Twój samochód?
więcej
Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej