• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Czujniki gazu i LPG w garażach podziemnych

Dziś nikogo nie dziwi obecność garażu podziemnego w blokach i innych budownictwach wielorodzinnych. Wręcz przeciwnie, dziwić może brak takiego rozwiązania, zwłaszcza, że na nowoczesnych osiedlach tworzy się niewiele naziemnych miejsc parkingowych. Jednak, aby garaże podziemne były bezpieczne, muszą mieć doskonałą wentylację oraz system detektorów zanieczyszczeń.

Wiadomo, że samochody emitują spaliny, w tym szkodliwe związki takie, jak tlenki azotu, węgla, siarki, metali ciężkich i inne. Substancje te wydzielane są również w trakcie przejazdu przez garaże podziemne. W związku z tym, zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku, każdy garaż podziemny powinien być wyposażony w wentylację mechaniczną sterowaną czujnikami niedopuszczalnego poziomu stężenia tlenku węgla i gazu LPG. Na rynku dostępne są sensory elektrochemiczne, katalityczne, półprzewodnikowe oraz absorpcyjne. Każde z nich mają swoje wady, zalety i ograniczenia, dlatego należy dobrać je do potrzeb miejsca, w którym zostaną wykorzystane.

Czujniki tlenku węgla

Wentylacja w garażach podziemnych powinna być sterowana przy pomocy detektorów tlenku węgla. Dlaczego? Ponieważ to właśnie ten czynnik odpowiada za jakość powietrza. Czujniki należy montować z dala od kratek wentylacyjnych na wysokości 1,5 do 1,8 m, maksymalnie co 7 m w dłuższych pomieszczeniach. Odpowiednio dobrane detektory mają histerezę (+/- 15%) i wymagają rzadkich kalibracji (minimum co pół roku).

Czujniki stężenia LPG

W związku z tym, że wiele aut na polskich drogach ma instalacje LPG, w garażach podziemnych powinny się znaleźć również czujniki stężenia tego gazu. Tu uwaga – czasami samochody zasilane LPG w ogóle nie mogą korzystać z garaży podziemnych. Decyzja należy do właściciela przestrzeni. Jeśli jednak zarządca decyduje się na umożliwienie wjazdu aut z LPG, powinien około 30 cm nad ziemią zamontować czujniki w specjalnych zabudowach uniemożliwiających uszkodzenie. Propan-butan jest bardzo wybuchowy, dlatego najlepiej, aby detektory automatycznie uruchamiały systemy dźwiękowe oraz wentylację.

Czujniki dwutlenku węgla

Czasami, w ramach dodatkowej ochrony, w garażach podziemnych wprowadza się także czujniki CO2. To zasadne – wystarczy wziąć pod uwagę, że auta z silnikami diesla emitują niewielkie ilości tlenku węgla, ale za to wytwarzają dwutlenek węgla i węglowodory, dlatego wspomniane czujniki mają sens. Detektory dwutlenku węgla wykorzystują promieniowanie podczerwone pozwalające stwierdzić, czy stężenie gazu w powietrzu nie zostało przekroczone.

Więcej artykułów znajdziecie w zakładce „baza wiedzy” Zapraszamy!

Jak najlepiej sprzedać katalizatory w 2025 roku? Nowa oferta dla klientów hurtowych DS AUTO
Jeśli prowadzisz skup złomu lub stację demontażu pojazdów i masz na stanie minimum 100 zużytych katalizatorów, mamy dla Ciebie propozycję, która pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać ich wartość. W DS AUTO wprowadziliśmy nowy system korzyści dla klientów hurtowych, dzięki któremu możesz liczyć na jeszcze lepsze warunki współpracy. Zasada jest prosta - im więcej sprzedajesz, tym więcej zyskujesz.
więcej
Czym jest system eSCOR?
Wiesz, w jaki sposób szacuje się ryzyko ubezpieczeniowe? Na jakiej podstawie określa się prawdopodobieństwo spowodowania szkody przez kierowcę? I jak to wpływa na wysokość składek na ubezpieczenie OC i AC? Od lutego 2023 roku możesz otrzymać ocenę ryzyka, korzystając z usługi eSCOR. Czym dokładnie jest eSCOR i jak działa?
więcej
Wszystko, co warto wiedzieć o zatrzymaniu prawa jazdy
Każdy kierowca, który znacząco przekracza prędkość lub w inny sposób łamie przepisy, musi się liczyć z tym, że w razie złapania przez policję może stracić prawo jazdy. Kiedy funkcjonariusze mają obowiązek zatrzymać prawo jazdy? Na ile zgodnie z przepisami powinni to zrobić? Jak odzyskać dokument? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.
więcej