• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Czujniki gazu i LPG w garażach podziemnych

Dziś nikogo nie dziwi obecność garażu podziemnego w blokach i innych budownictwach wielorodzinnych. Wręcz przeciwnie, dziwić może brak takiego rozwiązania, zwłaszcza, że na nowoczesnych osiedlach tworzy się niewiele naziemnych miejsc parkingowych. Jednak, aby garaże podziemne były bezpieczne, muszą mieć doskonałą wentylację oraz system detektorów zanieczyszczeń.

Wiadomo, że samochody emitują spaliny, w tym szkodliwe związki takie, jak tlenki azotu, węgla, siarki, metali ciężkich i inne. Substancje te wydzielane są również w trakcie przejazdu przez garaże podziemne. W związku z tym, zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku, każdy garaż podziemny powinien być wyposażony w wentylację mechaniczną sterowaną czujnikami niedopuszczalnego poziomu stężenia tlenku węgla i gazu LPG. Na rynku dostępne są sensory elektrochemiczne, katalityczne, półprzewodnikowe oraz absorpcyjne. Każde z nich mają swoje wady, zalety i ograniczenia, dlatego należy dobrać je do potrzeb miejsca, w którym zostaną wykorzystane.

Czujniki tlenku węgla

Wentylacja w garażach podziemnych powinna być sterowana przy pomocy detektorów tlenku węgla. Dlaczego? Ponieważ to właśnie ten czynnik odpowiada za jakość powietrza. Czujniki należy montować z dala od kratek wentylacyjnych na wysokości 1,5 do 1,8 m, maksymalnie co 7 m w dłuższych pomieszczeniach. Odpowiednio dobrane detektory mają histerezę (+/- 15%) i wymagają rzadkich kalibracji (minimum co pół roku).

Czujniki stężenia LPG

W związku z tym, że wiele aut na polskich drogach ma instalacje LPG, w garażach podziemnych powinny się znaleźć również czujniki stężenia tego gazu. Tu uwaga – czasami samochody zasilane LPG w ogóle nie mogą korzystać z garaży podziemnych. Decyzja należy do właściciela przestrzeni. Jeśli jednak zarządca decyduje się na umożliwienie wjazdu aut z LPG, powinien około 30 cm nad ziemią zamontować czujniki w specjalnych zabudowach uniemożliwiających uszkodzenie. Propan-butan jest bardzo wybuchowy, dlatego najlepiej, aby detektory automatycznie uruchamiały systemy dźwiękowe oraz wentylację.

Czujniki dwutlenku węgla

Czasami, w ramach dodatkowej ochrony, w garażach podziemnych wprowadza się także czujniki CO2. To zasadne – wystarczy wziąć pod uwagę, że auta z silnikami diesla emitują niewielkie ilości tlenku węgla, ale za to wytwarzają dwutlenek węgla i węglowodory, dlatego wspomniane czujniki mają sens. Detektory dwutlenku węgla wykorzystują promieniowanie podczerwone pozwalające stwierdzić, czy stężenie gazu w powietrzu nie zostało przekroczone.

Więcej artykułów znajdziecie w zakładce „baza wiedzy” Zapraszamy!

Którą normę emisji spalin spełnia Twoje auto?
Normy emisji spalin nie są niczym nowym. Po raz pierwszy wprowadzono je w 1993 roku, a później stopniowo zaostrzano. Aktualnie obowiązuje norma Euro 6, zaś na 2025 rok planowane jest wdrożenie Euro 7. Co dokładnie określają normy Euro i jak sprawdzić, którą z nich powinien spełniać Twój samochód?
więcej
Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej
Jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację?
Obecnie chyba w każdym nowym samochodzie montuje się klimatyzację w standardzie. Jesteśmy na tyle przyzwyczajeni do tego rozwiązania, że oczekujemy go dosłownie w każdym aucie. W zasadzie trudno się dziwić. Wtedy, gdy na zewnątrz robi się gorąco, klimatyzacja gwarantuje komfort podróży, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo – zmniejsza ryzyko zasłabnięcia kierowcy ze względu na upał. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzacja wymaga regularnego odgrzybiania. Czy da się to zrobić w warunkach domowych?
więcej