• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Spadek osiągów silnika – gdzie szukać przyczyny?

Zdarza się, że kierowcy w pewnym momencie zaczynają wyraźnie odczuwać spadek osiągów samochodu. Zazwyczaj taki stan rzeczy jest efektem zużycia niektórych podzespołów. Jakie części mogą powodować spadki osiągów silnika? Na co zwrócić szczególną uwagę, szukając przyczyny ograniczonej mocy pojazdu?

Stan filtrów

Jeśli kierowca zauważy spadek osiągów, powinien po pierwsze zweryfikować stan filtrów. Zapchane filtry – szczególnie paliwowy i powietrza – mogą rzeczywiście powodować ograniczenie osiągów. Warto pamiętać, że filtry nie tylko oczyszczają, lecz także w pewnym stopniu hamują przepływ cieczy lub gazu, dlatego trzeba je regularnie wymieniać i tym samym nie dopuszczać do ich zapchania.

Układ wtryskowo-paliwowy

Częstą przyczyną spadku osiągów samochodu jest także niewłaściwa dawka paliwa dostarczana do cylindra. Może za to odpowiadać wspomniany filtr, a może być to efekt awarii pompy paliwowej, rozdzielczej lub samych wtryskiwaczy. Problemy z tymi częściami powodują zmniejszenie ciśnienia w układzie i nieefektywną pracę silnika.

Świece

Kolejnymi elementami, których uszkodzenia można podejrzewać w przypadku redukcji osiągów, są świece oraz przewody zapłonowe. Oczywiście tylko w przypadku silników benzynowych. To te urządzenia powodują powstawanie iskier i odpowiedni zapłon mieszanki w cylindrze. Zaleca się wymianę świec średnio co 50 tys. km, aby nie doszło do problemów z uruchamianiem samochodu, wzrostem spalania, nierówną pracą silnika i opisywanym spadkiem osiągów.

Czujniki

Wpływ na osiągi jednostki mają również czujniki odpowiadające za prawidłowy dobór mieszanki paliwowo-powietrznej. Mowa tu o sondach lambda i przepływomierzu. Sondy lambda mieszczące się w układzie wydechowym oceniają ilość tlenu w spalinach, zaś przepływomierz, czyli element układu dolotowego, mierzy masę przepływającego powietrza z mieszanki spalanej w cylindrze. Jeśli komputer sterujący pracą jednostki otrzymuje dobre dane, wszystko działa tak, jak powinno. Gdy jednak dojdzie do uszkodzenia któregokolwiek z czujników – mechanicznego lub zatkania, pojawia się problem skutkujący m.in. opisywanym spadkiem osiągów.

Doładowanie a spadek osiągów

Ostatnią kwestią, jaką warto wziąć pod lupę w takiej sytuacji, jest układ doładowania. Rozwiązania tego typu stały się bardzo popularne nie tylko w jednostkach wysokoprężnych, lecz także benzynowych, ale niestety uszkodzenie np. turbosprężarki znacząco wpływa na spadek mocy. Trzeba sprawdzić przede wszystkim stan łopatek wirnika, kierownicy turbiny (jeśli mowa o urządzeniu ze zmienną geometrią) oraz szczelność intercoolera.

Którą normę emisji spalin spełnia Twoje auto?
Normy emisji spalin nie są niczym nowym. Po raz pierwszy wprowadzono je w 1993 roku, a później stopniowo zaostrzano. Aktualnie obowiązuje norma Euro 6, zaś na 2025 rok planowane jest wdrożenie Euro 7. Co dokładnie określają normy Euro i jak sprawdzić, którą z nich powinien spełniać Twój samochód?
więcej
Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej
Jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację?
Obecnie chyba w każdym nowym samochodzie montuje się klimatyzację w standardzie. Jesteśmy na tyle przyzwyczajeni do tego rozwiązania, że oczekujemy go dosłownie w każdym aucie. W zasadzie trudno się dziwić. Wtedy, gdy na zewnątrz robi się gorąco, klimatyzacja gwarantuje komfort podróży, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo – zmniejsza ryzyko zasłabnięcia kierowcy ze względu na upał. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzacja wymaga regularnego odgrzybiania. Czy da się to zrobić w warunkach domowych?
więcej