• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Zastały samochód – co sprawdzić przed odpaleniem silnika?

Coraz częściej kierowcy mają dwa czy trzy samochody. Jednym z nich poruszają się na co dzień – np. autem firmowym – a pozostałe przede wszystkim stoją w garażu, bo np. zostały kupione do rekreacyjnej jazdy w okresie letnim. Zanim ponownie uruchomi się pojazd, który przez dłuższy czas był nieużywany, trzeba sprawdzić kilka elementów. Jakich?

Zacznijmy od tego, że samochody nie lubią zastoju – długotrwały brak jazdy im nie służy. Jeśli macie taką możliwość, chociaż raz na jakiś czas przejedźcie się autem, którego nie używacie na co dzień. Nawet 30 minut ruchu pozwala doładować akumulator i doskonale działa na przesmarowanie silnika.

Gdy wie się, że samochód będzie stał w garażu przez kilka tygodniu lub dłużej, lepiej zatankować go do pełna, bo dzięki temu zredukuje się skraplanie pary wodnej w zbiorniku. To pozwoli uniknąć ewentualnej korozji. Warto również zadbać o auto z zewnątrz – umyć i nawoskować, aby tym samym zabezpieczyć lakier.

Tak czy inaczej przed ponownym odpaleniem np. po kilku miesiącach, warto sprawdzić stan kilku podstawowych elementów. Jakich?

Sprawdź stan akumulatora

Jeżeli samochód przez dłuższy czas nie jeździł, akumulator zapewne zdążył się rozładować. Trzeba pamiętać, że akumulatory kwasowo-ołowiowe, czyli te najpopularniejsze, bardzo łatwo ulegają samorozładowaniu nawet, kiedy są podłączone do instalacji elektrycznej. W sytuacji, gdy napięcie spoczynkowe w urządzeniu spadnie poniżej 10 V, w zasadzie nie da się uruchomić akumulatora i trzeba będzie kupić nowy.

Płyny do wymiany

Przed ponownym odpaleniem auta warto także ocenić ilość i jakość płynów eksploatacyjnych, to jest hamulcowego, chłodniczego, wspomagania kierownicy, do spryskiwaczy oraz oczywiście oleju silnikowego. Wtedy, gdy samochód przez kilkanaście miesięcy nie był użytkowany, najlepiej dla bezpieczeństwa wymienić lub uzupełnić wszystkie płyny i filtry, w tym filtr oleju.

Zastały samochód a elementy gumowe

Trzecią kwestią, którą zazwyczaj należy sprawdzić, jest stan wszystkich elementów gumowych. Mowa tu nie tylko o oponach, lecz także uszczelkach, gumowych wężach, przewodach itp. Guma łatwo ulega zniszczeniu pod wpływem promieniowania UV i ciepła – może twardnieć, pękać się i kruszyć. W przypadku aut garażowanych ewentualne skutki długotrwałego postoju będą mniejsze niż w przypadku samochodów stojących na świeżym powietrzu. Mimo to warto spojrzeć dokładnie m.in. na uszczelki przy wale korbowym czy skrzyni biegów oraz przewody chłodnicze i hamulcowe.

Auto stoi i rdzewieje

Dużym problemem w przypadku zastałych samochodów jest również korozja. Dlaczego? Ponieważ jeżeli auto się nie porusza, silnik nie pracuje i nie dochodzi do niego olej, w końcu cała warstwa nagromadzonego dotychczas oleju spływa do miski olejowej. To skutkuje odsłonięciem elementów metalowych i narażeniem ich na działania czynników zewnętrznych. W efekcie dużo łatwiej tworzenie się ognisk rdzy.

Pamiętajcie, że korozja może się pojawiać nie tylko w jednostce napędowej, lecz także np. na hamulcach, bo w przypadku stojących pojazdów nie są one regularnie ścierane.

Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej
Jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację?
Obecnie chyba w każdym nowym samochodzie montuje się klimatyzację w standardzie. Jesteśmy na tyle przyzwyczajeni do tego rozwiązania, że oczekujemy go dosłownie w każdym aucie. W zasadzie trudno się dziwić. Wtedy, gdy na zewnątrz robi się gorąco, klimatyzacja gwarantuje komfort podróży, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo – zmniejsza ryzyko zasłabnięcia kierowcy ze względu na upał. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzacja wymaga regularnego odgrzybiania. Czy da się to zrobić w warunkach domowych?
więcej
Jak działają systemy ostrzegające w trakcie cofania?
Systemy wspomagające bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego powoli stają się standardem. Marki motoryzacyjne z jednej strony same wprowadzają kolejne innowacje, a z drugiej są zmuszane do wdrażania niektórych rozwiązań w związku ze zmieniającymi się przepisami. Jak jest z systemami ostrzegającymi w trakcie cofania?
więcej