• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Zabezpieczenie antykorozyjne – kiedy warto je uzupełnić i jakie wybrać?

Producenci stosują zabezpieczenie antykorozyjne we wszystkich nowych samochodach. Zabezpieczenie to nakłada się nie tylko na elementy nadwozia, lecz także na podwozie. Niektóre z powłok mogą przetrwać wiele lat. Inne wymagają uzupełnienia już po krótkim czasie od zakupu pojazdu. Kiedy powinno się zdecydować na ponowne zastosowanie środka zapobiegającego rdzy?

Odpowiadając na pytanie, można powiedzieć, że już nawet po 3 lub 4 latach. Oczywiście nie będzie to konieczne w każdym aucie, ale czasami okazuje się niezbędne, aby uchronić się przed rdzą. Co ważne, uzupełnienie zabezpieczenia antykorozyjnego powinno być dobrane do wykorzystanego wcześniej środka fabrycznego – oba preparaty muszą się połączyć. Jakie zatem rozwiązania stosuje się zazwyczaj na konkretnych elementach w samochodzie?

Zabezpieczenie antykorozyjne – nadkola

W zależności od tego, czy auto jest nowe, czy starsze, w nadkolach albo zakłada się specjalną wykładzinę, albo używa się masy poliuretanowo-kauczukowej z dodatkiem PCV. O ile wykładzina powinna przetrwać bez większych problemów naprawdę długo, o tyle masa ma tendencję do wykruszania się i wymaga uzupełnienia.

Aby skutecznie ją uzupełnić, należy użyć produktu na bazie żywic i kauczuku. Popularne – i niestety często stosowane – środki bitumiczne wchodzą w reakcję z PCV, co skutkuje szybkim pojawieniem się kolejnych ubytków.

Uwaga, jeśli zaniedba się problem dziur w masie w nadkolach, można się spodziewać wystąpienia ognisk rdzy na tych elementach. W przypadku korozji trzeba najpierw oczyścić wybrane miejsce, następnie zastosować specjalny preparat na rdzę, a dopiero później nałożyć produkt na bazie żywic i kauczuku. Tylko wtedy ma się pewność, że nadkole zostało odpowiednio zabezpieczone.

Co z podwoziem?

Niektórzy wykorzystują preparaty na bazie żywic i kauczuku także do podwozia. To dobry krok, bo dzięki swojej miękkości tego typu produkty dobrze ochronią podwozie nie tylko przed rdzewieniem, lecz także przed kamykami strzelającymi spod kół. Jeśli chce się uzyskać jeszcze lepszy efekt, można dodatkowo pokryć całość woskiem do podwozi. W przypadku progów i drzwi zalecane jest stosowanie tak zwanego baranka nakładanego pistoletem pneumatycznym.

Kiedy i jak zabezpieczać profile zamknięte?

Jeszcze innego podejścia wymagają profile zamknięte. Zazwyczaj mają one otwory technologiczne, przez które wkłada się sondę wstrzykującą preparat. Jeśli otwory są zaspawane, należy je ponownie nawiercić, a po wykonaniu zabezpieczenia szczelnie zabezpieczyć.

Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej
Jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację?
Obecnie chyba w każdym nowym samochodzie montuje się klimatyzację w standardzie. Jesteśmy na tyle przyzwyczajeni do tego rozwiązania, że oczekujemy go dosłownie w każdym aucie. W zasadzie trudno się dziwić. Wtedy, gdy na zewnątrz robi się gorąco, klimatyzacja gwarantuje komfort podróży, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo – zmniejsza ryzyko zasłabnięcia kierowcy ze względu na upał. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzacja wymaga regularnego odgrzybiania. Czy da się to zrobić w warunkach domowych?
więcej
Jak działają systemy ostrzegające w trakcie cofania?
Systemy wspomagające bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego powoli stają się standardem. Marki motoryzacyjne z jednej strony same wprowadzają kolejne innowacje, a z drugiej są zmuszane do wdrażania niektórych rozwiązań w związku ze zmieniającymi się przepisami. Jak jest z systemami ostrzegającymi w trakcie cofania?
więcej