• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Zabezpieczanie lakieru samochodowego

Czy da się skutecznie zabezpieczyć lakier przed zanieczyszczeniami drogowymi takimi jak piasek, kamyki, błoto lub sól? A co z promieniowaniem UV? Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kierowców, stworzyli różne produkty, które z założenia mają chronić delikatną powłokę lakieru. O jakich produktach mowa? Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najpopularniejszych rozwiązań.

Wiadomo, że o samochód warto dbać nie tylko pod względem mechanicznym, lecz także estetycznym. Nowe auta zjeżdżające z linii produkcyjnej zazwyczaj mają powłoki chroniące lakier. A co ze starszymi modelami? Można je samodzielnie zabezpieczyć przed uszkodzeniami i rdzą.

Przeważnie wszyscy myślą, że to okres zimowy jest najtrudniejszy dla lakieru samochodowego. Sól, piasek, kamienie znajdujące się na drodze mogą prowadzić do uszkodzeń tej delikatnej powłoki, powodując odpryski, a w efekcie powstawanie ognisk rdzy. Trzeba jednak pamiętać, że w lecie takie odpryski np. po przejeździe po żwirowej drodze także się zdarzają, a dochodzi jeszcze kwestia narażenia na intensywne promieniowanie UV. Jakie to ma znaczenie? Promieniowanie wpływa na przyspieszenie procesów oksydacyjnych odpowiadających za matowienie lakieru. Żeby temu wszystkiemu zapobiec, można m.in. aplikować twardy wosk.

Zabezpieczanie lakieru twardym woskiem

Twardy wosk to najtańszy sposób na zabezpieczenie lakieru. Plusy? Poza ceną oscylującą w okolicy 100 zł za butelkę także czas ochrony (do kilku miesięcy), efekt połysku na lakierze, łatwiejsze zmywanie brudu z pojazdu oraz wydajność – jedno opakowanie pozwala na kilka aplikacji. Minusy? Wosk ochroni karoserię przed zanieczyszczeniami, bo tworzy powłokę utrudniającą przywieranie zabrudzeń, ale nie zapobiegnie powstawaniu ubytków i zarysowań po uderzeniu kamieni.

Stosowanie powłok ochronnych

Drugim sposobem, który można wykorzystać, jest stosowanie powłok ochronnych. Na rynku dostępne są powłoki ceramiczne i kwarcowe. Plusy? Zdecydowanie większa trwałość niż w przypadku wosków – do 12 miesięcy oraz dodatkowa ochrona przed drobnymi zarysowaniami. Minusy? Jak się można spodziewać, jeden główny, czyli cena. Za małą buteleczkę wystarczającą na jednorazową aplikację trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do 500 złotych. Dodatkowym utrudnieniem jest sposób nakładania powłok. O ile przy woskach bez problemu da się to zrobić samodzielnie, o tyle przy tego typu powłokach raczej większość kierowców decyduje się na poproszenie o pomoc specjalistów.

Przyklejanie folii ochronnej

Trzecie rozwiązanie to przyklejanie folii ochronnych. Mogą być one bezbarwne albo kolorowe w zależności od preferencji. Plusy? Najskuteczniejsza ochrona ze wszystkich proponowanych sposobów. Folie nie tylko sprawiają, że lakier nie ulega oksydacji, lecz także zabezpieczają przed uderzeniami i otarciami. W zasadzie ze względu na grubość – 0,35 mm – w trakcie jazdy nie ma sposobu na uszkodzenie struktury folii. Minusy? Oczywiście cena. Najtańsze zaczynają się od 30 zł/m2, a najdroższe sięgają nawet 300 zł/m2. Dodatkowy koszt to aplikacja, którą należy przeprowadzić w doświadczonym warsztacie.

Jak skutecznie dbać o układ wydechowy?
Układ wydechowy często traktowany jest z lekceważeniem. Wielu kierowców nie ma świadomości, że jeśli przestanie działać prawidłowo, wpłynie to negatywnie na pracę jednostki napędowej. Np. zapchanie filtra cząstek stałych może spowodować spadek osiągów i zwiększone zużycie paliwa, a awaria katalizatora szarpanie silnika i utratę dynamiki jazdy. Żeby uniknąć tych problemów i tym samym odwlec drogie naprawy, warto zadbać o układ wydechowy. Jak to zrobić?
więcej
Którą normę emisji spalin spełnia Twoje auto?
Normy emisji spalin nie są niczym nowym. Po raz pierwszy wprowadzono je w 1993 roku, a później stopniowo zaostrzano. Aktualnie obowiązuje norma Euro 6, zaś na 2025 rok planowane jest wdrożenie Euro 7. Co dokładnie określają normy Euro i jak sprawdzić, którą z nich powinien spełniać Twój samochód?
więcej
Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej