• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Uszkodzony katalizator. Co dalej?

Wymiana katalizatora na nowy

Najprostszym i najlepszym rozwiązaniem problemu z uszkodzonym katalizatorem w naszym pojeździe byłaby jego wymiana na nowy. Niestety koszt zakupy nowego oryginalnego i dedykowanego katalizatora do naszego pojazdu jest bardzo wysoki i mało, który użytkownik decyduje się na takie rozwiązanie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup oryginalnego dedykowanego katalizatora do naszego pojazdu zakupy dokonajmy w Autoryzowanym Serwisie, ponieważ możemy mieć pewność ze katalizator jest oryginalny i cechuje się najwyższą jakością. Pamiętajmy, aby przed dokonaniem zakupu upewnić się, że katalizator jest dedykowany do naszego pojazdu – zwróćmy uwagę na rok produkcji pojazdu oraz silnik.

Regeneracja katalizatora

Coraz większą popularnością cieszy się regeneracja katalizatora. Dlaczego? Ponieważ jest jedną z najrozsądniejszych rozwiązań w przypadku jego uszkodzenia. Usługa regeneracji ma bardzo dobry stosunek jakości usługi do ceny, przy czym jest ona zdecydowanie mniejsza niż zakup nowego dedykowanego katalizatora. Usługa regeneracji polega na wymianie jego wnętrza. W zależności od materiału wykorzystanego do jego budowy następuje wymiana bloku ceramicznego bądź bloku metalowego. Firmy specjalizujące się w regeneracji katalizatora udzielają na wykonaną przez siebie usługę gwarancje, dzięki czemu możemy mieć pewność, że jej jakość jest bardzo wysoka.

Katalizator uniwersalny

Jeszcze do niedawna większość osób mających problem z uszkodzonym katalizatorem decydowało się na zakup katalizatora uniwersalnego. Dlaczego? Ponieważ regeneracja była bardzo mało popularna, a ceny dedykowanego katalizatora bardzo wysokie. Obecnie coraz mniej ludzi decyduje się na zakup uniwersalnego katalizatora. Niestety jak sama nazwa wskazuje produkt jest uniwersalny, dlatego należy liczyć się, że nie w każdym samochodzie będzie funkcjonował w pełni poprawnie.

Usunięcie katalizatora

Wiele osób decyduje się na usunięcie katalizatora ze swojego pojazdu. Pamiętajmy, że zabieg ten jest niezgodny z prawem, co więcej w przypadku kontroli drogowej bądź przeglądu technicznego istnieje ryzyko zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu, a osobę kierująca/właściciel zostanie ukarany mandatem. W przypadku nowego pojazdu usunięcie katalizatora wiązać się będzie z ingerencją w oprogramowanie silnika. Dlaczego? Ponieważ brak katalizatora spowoduje niepoprawne wartości odczytane przez sondy lambda umieszczone przed i za katalizatorem pojazdu, a co za tym idzie na desce rozdzielczej naszego pojazdu pojawi się kontrolka, a silnik przejdzie w tryb awaryjny. Aby uniknąć takiej sytuacji należy zmienić oprogramowanie jednostki napędowej w ten sposób, aby odczyty sond lambda nie wpływały na pracę silnika.

Używany katalizator

Obecnie na rynku wtórnym znajdziemy bardzo dużą ilość używanych katalizatorów dedykowanych do naszego pojazdu. Niestety pamiętajmy, że decydując się na zakup używanego katalizatora nie mamy nigdy pewności w jakim jest on stanie technicznym.

Stary katalizator co zrobić?

W przypadku, gdy zdecydujemy się na wymianę katalizatora, niezależnie czy na dedykowanego, uniwersalnego czy używanego pozostaje Nam zasadnicze pytanie: „Co zrobić ze starym katalizatorem?” Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie go do profesjonalnego skupu katalizatorów, w którym dokonamy jego sprzedaży na wysokim poziomie. Czym charakteryzuje się wysoki poziom obsługi klienta? Przede wszystkim na uczciwej wycenie oraz pomocy przy wypełnieniu dokumentów oraz szybciej realizacji sprzedaży.

Pamiętajmy, że niedopuszczalne jest wyrzucanie uszkodzonego katalizatora do śmietnika, a pozostawienie go u mechanika to zwyczajna strata pieniędzy.

Czy można ładować samochód elektryczny w garażu?
Oferta samochodów elektrycznych stale się poszerza. Większość znanych marek sprzedaje co najmniej jeden bezemisyjny model i zapowiada kolejne. Elektromobilność stała się faktem, chociaż niestety w Polsce infrastruktura nie nadąża za trendem – stacji ładowania na razie jest stosunkowo niewiele. Rozwiązaniem może być stworzenie własnego punktu ładowania w garażu. Jak to zrobić? I co w ogóle warto wiedzieć o ładowaniu elektryka w warunkach dom
więcej
Dlaczego silnik dławi się przy przyspieszaniu?
Prawidłowo działająca jednostka napędowa nie powinna przerywać, reagować wolniej niż dotychczas ani dławić się w trakcie przyspieszania. Jeśli silnik pracuje nierówno, a wciśnięcie pedału gazu nie powoduje odpowiedniej reakcji, warto jak najszybciej poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Dlaczego? Ponieważ zwlekanie z naprawą może skutkować nie tylko dalszymi uszkodzeniami podzespołów, lecz także negatywnie wpływać na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.
więcej
Czym jest snorkel i po co się go montuje?
Jeśli planujesz off-road, chcesz testować zdolność swojego samochodu do przeprawiania się przez zbiorniki wodne albo po prostu interesujesz się jazdą w terenie, pewnie wiesz co nieco na temat snorkelu. Jeżeli nie, to za chwilę wyjaśnimy Ci, czym jest snorkel i po co się go montuje. Odpowiemy również na pytanie, jaki model warto wybrać i dlaczego
więcej