• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Układ wydechowy bez katalizatora.

Po co nam katalizator?

Katalizator swoim wyglądem przypomina metalową puszkę. Owszem, na zewnątrz nie charakteryzuje się niczym nadzwyczajnym, jednak jego wnętrze jest bardzo cenne. Środek katalizatora tworzą kanaliki przypominające strukturę plastra miodu. Dodatkowo wewnątrz ich ścianek umieszczone zostały metale szlachetne takie jak rod, pallad bądź platyna. To właśnie ich obecność odpowiada za powstanie reakcji chemicznej w której uczestniczą spaliny wydostające się z komory spalania do katalizatora. Po odbyciu reakcji znacząca część szkodliwych związków chemicznych nie wydostaje się do atmosfery. Niestety metale szlachetne nie należą do najtańszych, dlatego w przypadku konieczności wymiany katalizatora wybór dedykowanego oryginalnego wiążę się z wydatkiem sięgającym nawet paru tysięcy złotych. Niestety spora część osób postanawia podjąć decyzje o jego usunięciu…

Czy usunięcie to dobre rozwiązanie?

Odpowiedz na to pytanie jest bardzo prosta: Stanowczo NIE! Usunięcie katalizatora wiąże się wieloma problemami. Pierwszym z nich jest niezgodność z homologacją pojazdu, który opuszczając fabrykę wyposażony był w katalizator. W takim przypadku podczas kontroli Policji i sprawdzeniu chociażby emisji spalin, funkcjonariusz ma prawo zatrzymać Nam dowód rejestracyjny pojazdu, a Nas ukarać mandatem. Podobnie jest w przypadku obowiązkowego przeglądu technicznego- diagnosta w przypadku stwierdzenia braku katalizatora nie przedłuży ważności badania okresowego. Drugim argumentem jest nadmierne zanieczyszczanie powietrza. Trzecim argumentem najbardziej trafiającym do posiadaczy samochodów jest problem z poprawna pracą silnika. W przypadku wiekowych pojazdów usunięcie katalizatora może nie mieć większego wpływu na pracę silnika. Niestety jeżeli nasz pojazd jest stosunkowo młody usuniecie katalizatora wiązać będzie się z błędnym odczytem sond lambda, które w większości pojazdów umieszczone są przed i za katalizatorem. Aby rozwiązać ten problem konieczna będzie modyfikacja oprogramowania pojazdu w celu przeprogramowania sond. Niestety należy liczyć się z tym, że każda ingerencja w oryginalne oprogramowanie wiążę się z pewnym ryzykiem uszkodzenia, co skutkować może dużymi problemami.

A co z usuniętym katalizatorem?

W przypadku usunięcia katalizatora i zastąpieniem go jedynie metalową puszką pozostaje problem co zrobić ze starym elementem. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie odpowiedniego skupu katalizatorów i jego sprzedaż. Pamiętajmy, że nawet uszkodzony katalizator ma swoja wartość i to wcale nie mała. Przed sprzedażą sprawdźmy, który skup zapewnia w pełni profesjonalny i szybki proces skupu oraz fachową pomoc podczas wypełniania niezbędnych elementów. Sprawdźmy czy dany skup posiada wszystkie niezbędne zezwolenia oraz certyfikaty.

Czy można ładować samochód elektryczny w garażu?
Oferta samochodów elektrycznych stale się poszerza. Większość znanych marek sprzedaje co najmniej jeden bezemisyjny model i zapowiada kolejne. Elektromobilność stała się faktem, chociaż niestety w Polsce infrastruktura nie nadąża za trendem – stacji ładowania na razie jest stosunkowo niewiele. Rozwiązaniem może być stworzenie własnego punktu ładowania w garażu. Jak to zrobić? I co w ogóle warto wiedzieć o ładowaniu elektryka w warunkach dom
więcej
Dlaczego silnik dławi się przy przyspieszaniu?
Prawidłowo działająca jednostka napędowa nie powinna przerywać, reagować wolniej niż dotychczas ani dławić się w trakcie przyspieszania. Jeśli silnik pracuje nierówno, a wciśnięcie pedału gazu nie powoduje odpowiedniej reakcji, warto jak najszybciej poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Dlaczego? Ponieważ zwlekanie z naprawą może skutkować nie tylko dalszymi uszkodzeniami podzespołów, lecz także negatywnie wpływać na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.
więcej
Czym jest snorkel i po co się go montuje?
Jeśli planujesz off-road, chcesz testować zdolność swojego samochodu do przeprawiania się przez zbiorniki wodne albo po prostu interesujesz się jazdą w terenie, pewnie wiesz co nieco na temat snorkelu. Jeżeli nie, to za chwilę wyjaśnimy Ci, czym jest snorkel i po co się go montuje. Odpowiemy również na pytanie, jaki model warto wybrać i dlaczego
więcej