• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

System e-TOLL – co to takiego?

W Polsce zgodnie z ustawą o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym kierowcy pojazdów takich jak samochody osobowe, busy, motocykle, zespoły pojazdowe o masie do 3,5 tony oraz samochodów ciężkich o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 tony zobowiązani są do uiszczania opłat za przejazdy przez wybrane odcinki autostrad. Aby uniknąć powstawania kolejek na bramkach, wprowadzono system e-TOLL. Jak zarejestrować się w e-TOLL i od kiedy można z niego korzystać?

System e-TOLL to rozwiązanie umożliwiające pobór opłat na płatnych odcinkach autostrad mające zniwelować problem z tworzeniem się kolejek na bramkach wjazdowych. Mogą z niego korzystać zarówno kierowcy ciężarówek, jak i samochodów osobowych, motocykli, busów, a także ci, którzy wiozą ze sobą przyczepy kempingowe. e-TOLL opierający się na pozycjonowaniu satelitarnym, czyli wykorzystującym sygnał GPS, zastąpił system viaTOLL opierający się na pozycjonowaniu radiowym. Do 30 września 2021 roku można było wybrać, w którym systemie dokona się opłaty, natomiast od 1 października da się płacić za przejazd wyłącznie przez e-TOLL.

Co istotne, 1 grudnia 2021 roku e-TOLL przejął całkowitą obsługę kierowców – obecnie nie możliwe jest opłacenie przejazdu w bramkach wjazdowych, a jedynie w aplikacji lub na stacjach benzynowych, które sprzedają e-bilety autostradowe w formie papierowej. W drugim przypadku do zakupu niezbędne będzie podanie numeru rejestracyjnego pojazdu oraz określenie, przez jaki odcinek chce się przejechać.

Rejestracja w systemie e-TOLL

Chociaż system e-TOLL nie jest już nowością, jednak nadal wielu kierowców nie wie, jak się zarejestrować i w jaki sposób zapłacić za przejazd. Do dokonania opłaty niezbędna będzie darmowa aplikacja e-TOLL PL dostępna zarówno na system Android, jak i iOS oraz rejestracja w systemie e-TOLL przez stronę etoll.gov.pl albo za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego. Po pobraniu aplikacji trzeba utworzyć Internetowe Konto Klienta Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i powiązać je z telefonem, wykorzystując logowanie profilem zaufanym. Następnie należy wprowadzić dane samochodu. Co istotne, aplikacja musi mieć włączony dostęp do funkcji lokalizacji i transmisji danych w trakcie przejazdu przez autostradę. Na podstawie danych geolokalizacyjnych e-TOLL naliczy opłatę, którą będzie można uiścić np. kartą płatniczą lub BLIK-iem.

Jeżeli nie chce się udostępniać lokalizacji, przez aplikację e-TOLL da się również kupić bilet na przejazd. Do dokonania transakcji niezbędne jest podanie numeru rejestracyjnego samochodu, punktu wjazdu na autostradę i zjazdu z niej oraz godziny i daty podróży. Jednorazowy bilet można także nabyć w aplikacjach ORLEN Pay, Spark, mPay oraz Autopay.

Gdzie obowiązuje e-TOLL?

Które odcinki autostrad są płatne? W Polsce trzeba zapłacić wyłącznie za możliwość pokonania dwóch odcinków o całkowitej długości ponad 260 km. Pierwszy z nich wyznaczony jest na autostradzie A4 i łączy Gliwice z Wrocławiem, zaś drugi na autostradzie A2 pomiędzy Koninem a Strykowem.

Kiedy samochód nie przejdzie badania technicznego?
Badanie techniczne to obowiązkowa kontrola stanu samochodu. Należy je przeprowadzać raz do roku w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Wyjątek stanowią nowe auta, w których pierwsze badanie wykonuje się przed upływem trzech lat od daty rejestracji. To, kiedy mija termin ważności przeglądu, można sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo od niedawna w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli w CEPiK-u. Trzeba pamiętać, że diagnosta ma prawo nie przedłużyć badania, jeśli zauważy usterki wpływające na bezpieczeństwo jazdy. O jakich usterkach mowa?
więcej
Kiedy tuning jest niezgodny z prawem?
Tuning zgodnie z definicją to zmiana wyglądu samochodu i/lub jego parametrów technicznych w celu stworzenia unikatowego pojazdu. Jedni decydują się na przeróbki po to, żeby się wyróżnić z tłumu, dlatego stawiają przede wszystkim na modyfikacje, które widać na pierwszy rzut oka. Inni skupiają się na tym, czego nie da się zauważyć, np. na chip tuningu. Bez względu na to, jaki sposób ulepszeń wybierzecie, pamiętajcie, że niektóre zmiany są niezgodne z prawem. O jakich zmianach mowa?
więcej
Co można i warto samodzielnie wymienić w samochodzie?
Wielu kierowców boi się zrobić cokolwiek przy swoim samochodzie – wszystko, może poza uzupełnieniem płynu do spryskiwaczy, zleca profesjonalistom. Dlaczego? Ponieważ wydaje im się, że wykonanie jakichkolwiek czynności przy aucie wymaga nie tylko specjalnych umiejętności, lecz także narzędzi. Tymczasem niektóre wymiany oraz naprawy można łatwo i szybko przeprowadzić samodzielnie.
więcej