• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

System e-TOLL – co to takiego?

W Polsce zgodnie z ustawą o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym kierowcy pojazdów takich jak samochody osobowe, busy, motocykle, zespoły pojazdowe o masie do 3,5 tony oraz samochodów ciężkich o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 tony zobowiązani są do uiszczania opłat za przejazdy przez wybrane odcinki autostrad. Aby uniknąć powstawania kolejek na bramkach, wprowadzono system e-TOLL. Jak zarejestrować się w e-TOLL i od kiedy można z niego korzystać?

System e-TOLL to rozwiązanie umożliwiające pobór opłat na płatnych odcinkach autostrad mające zniwelować problem z tworzeniem się kolejek na bramkach wjazdowych. Mogą z niego korzystać zarówno kierowcy ciężarówek, jak i samochodów osobowych, motocykli, busów, a także ci, którzy wiozą ze sobą przyczepy kempingowe. e-TOLL opierający się na pozycjonowaniu satelitarnym, czyli wykorzystującym sygnał GPS, zastąpił system viaTOLL opierający się na pozycjonowaniu radiowym. Do 30 września 2021 roku można było wybrać, w którym systemie dokona się opłaty, natomiast od 1 października da się płacić za przejazd wyłącznie przez e-TOLL.

Co istotne, 1 grudnia 2021 roku e-TOLL przejął całkowitą obsługę kierowców – obecnie nie możliwe jest opłacenie przejazdu w bramkach wjazdowych, a jedynie w aplikacji lub na stacjach benzynowych, które sprzedają e-bilety autostradowe w formie papierowej. W drugim przypadku do zakupu niezbędne będzie podanie numeru rejestracyjnego pojazdu oraz określenie, przez jaki odcinek chce się przejechać.

Rejestracja w systemie e-TOLL

Chociaż system e-TOLL nie jest już nowością, jednak nadal wielu kierowców nie wie, jak się zarejestrować i w jaki sposób zapłacić za przejazd. Do dokonania opłaty niezbędna będzie darmowa aplikacja e-TOLL PL dostępna zarówno na system Android, jak i iOS oraz rejestracja w systemie e-TOLL przez stronę etoll.gov.pl albo za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego. Po pobraniu aplikacji trzeba utworzyć Internetowe Konto Klienta Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i powiązać je z telefonem, wykorzystując logowanie profilem zaufanym. Następnie należy wprowadzić dane samochodu. Co istotne, aplikacja musi mieć włączony dostęp do funkcji lokalizacji i transmisji danych w trakcie przejazdu przez autostradę. Na podstawie danych geolokalizacyjnych e-TOLL naliczy opłatę, którą będzie można uiścić np. kartą płatniczą lub BLIK-iem.

Jeżeli nie chce się udostępniać lokalizacji, przez aplikację e-TOLL da się również kupić bilet na przejazd. Do dokonania transakcji niezbędne jest podanie numeru rejestracyjnego samochodu, punktu wjazdu na autostradę i zjazdu z niej oraz godziny i daty podróży. Jednorazowy bilet można także nabyć w aplikacjach ORLEN Pay, Spark, mPay oraz Autopay.

Gdzie obowiązuje e-TOLL?

Które odcinki autostrad są płatne? W Polsce trzeba zapłacić wyłącznie za możliwość pokonania dwóch odcinków o całkowitej długości ponad 260 km. Pierwszy z nich wyznaczony jest na autostradzie A4 i łączy Gliwice z Wrocławiem, zaś drugi na autostradzie A2 pomiędzy Koninem a Strykowem.

Jak skutecznie dbać o układ wydechowy?
Układ wydechowy często traktowany jest z lekceważeniem. Wielu kierowców nie ma świadomości, że jeśli przestanie działać prawidłowo, wpłynie to negatywnie na pracę jednostki napędowej. Np. zapchanie filtra cząstek stałych może spowodować spadek osiągów i zwiększone zużycie paliwa, a awaria katalizatora szarpanie silnika i utratę dynamiki jazdy. Żeby uniknąć tych problemów i tym samym odwlec drogie naprawy, warto zadbać o układ wydechowy. Jak to zrobić?
więcej
Którą normę emisji spalin spełnia Twoje auto?
Normy emisji spalin nie są niczym nowym. Po raz pierwszy wprowadzono je w 1993 roku, a później stopniowo zaostrzano. Aktualnie obowiązuje norma Euro 6, zaś na 2025 rok planowane jest wdrożenie Euro 7. Co dokładnie określają normy Euro i jak sprawdzić, którą z nich powinien spełniać Twój samochód?
więcej
Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej