• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Silniki wysokoprężne – regeneracja części

Czy warto regenerować części osprzętu silników wysokoprężnych? Niektóre zdecydowanie tak, do innych lepiej poszukać tańszych zamienników niż próbować je reanimować. A co z elementami z demontażu? W ogóle opłaca się kupować takie części?

Elementy osprzętu silników wysokoprężnych, czyli tak zwanych diesli, bywają bardzo drogie. Aby uniknąć wysokich kosztów napraw, kierowcy często decydują się na regeneracje podzespołów, zastępowanie ich tańszymi zamiennikami albo częściami po demontażu. Każdy z tych sposobów na zaoszczędzenie ma sens, trzeba tylko wiedzieć, przy jakich urządzeniach co rzeczywiście się opłaca.

Co można zregenerować?

Przejdźmy do głównego tematu, czyli regeneracji. Zregenerować można: turbosprężarki, wtryskiwacze, pompy wtryskowe, dwumasowe koła zamachowe oraz filtry cząstek stałych. Każda z tych części jest bardzo droga, dlatego ich regeneracja naprawdę się opłaca. Poprawnie przeprowadzona regeneracja zazwyczaj opiera się na rozebraniu urządzeń (poza filtrem DPF) do najmniejszych elementów, wyczyszczeniu, sprawdzeniu stanu technicznego – również osprzętu – i złożeniu. Przy filtrze sprawa wygląda nieco inaczej, bo należy go wypalić w temperaturze około 700 stopni Celsjusza, a po tym procesie zweryfikować jego drożność.

Coraz częściej na rynku można kupić gotowe zregenerowane elementy. Tutaj uwaga – warto szukać takich z gwarancją (np. na rok).

Kiedy regeneracja jest niemożliwa?

Zdarza się, że nawet wymienionych części nie da się zregenerować, tylko trzeba je wymienić na nowe. Tak dzieje się np. w przypadku całkowitego zapchania filtra cząstek stałych, porysowanego lub popękanego dwumasowego koła zamachowego czy wtrysków piezoelektrycznych. Wtedy jedynym sposobem na oszczędność, jest szukanie tańszych zamienników.

Zamienniki oryginalnych części

Na rynku znajdziecie wiele różnych firm produkujących zamienniki. Przez to czasami bardziej opłaca się kupić część zamienną niż regenerować starą, dlatego przed podjęciem decyzji, w jaki sposób naprawiać auto, warto najpierw sprawdzić, ile kosztuje fabrycznie nowy element. Przy zakupie trzeba tylko zwrócić uwagę na oznaczenia P, PC, PJ oraz PT – części z takimi literami będą najbardziej zbliżone do oryginału.

Części z demontażu

Teoretycznie inny sposób na oszczędność to zakup części z demontażu. Teoretycznie, bo w praktyce takie działanie może się okazać bezsensowne. Nie wiadomo, w jakim stanie jest dany element, ile jeszcze da się na nim przejechać i czy w ogóle będzie działał. Z tego względu lepiej nie wydawać pieniędzy na coś, co potencjalnie będzie nie do użytku.

Usuwanie elementów osprzętu

Zdarza się również, że kierowcy, chcąc uniknąć wydatków, wycinają niektóre elementy osprzętu silnika. To niezgodne z prawem – w razie kontroli trzeba będzie nie tylko kupić nową część i zapłacić za jej montaż, lecz także liczyć się z mandatem. Mowa tu np. o katalizatorach. Usuwane są również filtry DPF czy układy recyrkulacji spalin EGR, a w miejsce koła dwumasowego wstawiane sztywne zamienniki. Każda z tych ingerencji wpływa na silnik i środowisko, dlatego jest niedopuszczalna. 

Czy można ładować samochód elektryczny w garażu?
Oferta samochodów elektrycznych stale się poszerza. Większość znanych marek sprzedaje co najmniej jeden bezemisyjny model i zapowiada kolejne. Elektromobilność stała się faktem, chociaż niestety w Polsce infrastruktura nie nadąża za trendem – stacji ładowania na razie jest stosunkowo niewiele. Rozwiązaniem może być stworzenie własnego punktu ładowania w garażu. Jak to zrobić? I co w ogóle warto wiedzieć o ładowaniu elektryka w warunkach dom
więcej
Dlaczego silnik dławi się przy przyspieszaniu?
Prawidłowo działająca jednostka napędowa nie powinna przerywać, reagować wolniej niż dotychczas ani dławić się w trakcie przyspieszania. Jeśli silnik pracuje nierówno, a wciśnięcie pedału gazu nie powoduje odpowiedniej reakcji, warto jak najszybciej poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Dlaczego? Ponieważ zwlekanie z naprawą może skutkować nie tylko dalszymi uszkodzeniami podzespołów, lecz także negatywnie wpływać na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.
więcej
Czym jest snorkel i po co się go montuje?
Jeśli planujesz off-road, chcesz testować zdolność swojego samochodu do przeprawiania się przez zbiorniki wodne albo po prostu interesujesz się jazdą w terenie, pewnie wiesz co nieco na temat snorkelu. Jeżeli nie, to za chwilę wyjaśnimy Ci, czym jest snorkel i po co się go montuje. Odpowiemy również na pytanie, jaki model warto wybrać i dlaczego
więcej