• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Samochód z silnikiem benzynowym a kolor spalin

Kolor spalin może powiedzieć bardzo dużo o stanie samochodu. Biała albo niebieska barwa dymu świadczy o tym, że poza dawką paliwa spalone zostały jeszcze inne płyny, np. olej. A co z czarnym dymem? Wbrew pozorom to nie tylko diesle dymią na czarno lub szaro – zdarza się to również w autach wyposażonych w jednostki benzynowe. Co dokładnie oznacza kolor spalin w przypadku pojazdów z silnikami benzynowymi i kiedy można podejrzewać, że doszło do awarii jakiegoś podzespołu?

Czarny dym wydostający się z rury wydechowej kojarzy się jednoznacznie – coś niepokojącego dzieje się z samochodem. Czy rzeczywiście zawsze ciemny kolor spalin oznacza jakąś poważną awarię? A co z białym lub niebieskim dymieniem w przypadku pojazdów wyposażonych w silniki benzynowe? O tym, kiedy barwa spalin może być przyczyną niepokoju, piszemy poniżej.

Silnik benzynowy a dymienie na biało

Kiedy da się zauważyć biały dym z rury wydechowej? Po pierwsze wtedy, gdy ruszamy samochodem przy niskiej temperaturze na zewnątrz. Wówczas w układzie wydechowym gromadzi się woda, a biały dym to nic innego jak para wodna powstająca na skutek rozgrzania pojazdu. Wtedy nie ma powodów do niepokoju, to zjawisko jest zupełnie naturalne.

Po drugie, kiedy płyn chłodzący dostanie się do komory spalania. Zazwyczaj przyczyną takiego stanu będzie albo uszkodzenie uszczelki pod głowicą, albo awaria bloku lub głowicy. Tu mamy do czynienia z poważną awarią, której nie można lekceważyć, dlatego jeśli biały dym nie wynika z temperatury otoczenia, należy udać się do warsztatu. Uwaga, koszt naprawy w tym przypadku będzie spory – mniej więcej od 500 do 1500 zł w zależności od stopnia uszkodzenia.

Niebieski kolor spalin

Czasami z rur wydechowych samochodów wyposażonych w jednostki benzynowe wydobywa się niebieski dym. Co to oznacza? Niebieskie dymienie związane jest ze spalaniem oleju silnikowego. Olej może się dostać do komory spalania w wyniku awarii pierścieni tłokowych – dym pojawia się po uruchomieniu po dłuższym postoju – albo uszczelniaczy zaworów – dymienie obserwuje się przy wchodzeniu na wysokie obroty lub dużym obciążeniu silnika. Jeżeli auto ma turbosprężarkę, warto również sprawdzić, czy to z niej nie wycieka olej.

Benzyniak, który kopci na czarno?

A co z kopceniem na czarno lub szaro? W przypadku samochodów z silnikami benzynowymi zdarza się to dużo rzadziej niż w pojazdach z dieslem. Przeważnie przyczyną czarnego dymienia jest uszkodzenie układu odpowiedzialnego za sterowanie pracą jednostki napędowej. Winna może być np. sonda lambda, która uległa awarii i przez którą silnik otrzymuje niewłaściwą proporcję mieszanki paliwowo-powietrznej.

Jeżeli dochodzi do pojawienia się szarego dymu z rury wydechowej w trakcie jazdy, podejrzewać można uszkodzenie czujnika temperatury jednostki albo wspomnianej sondy lambda. Gdy zaś zdarza się to wyłącznie po odpaleniu samochodu, nie ma powodów do obaw – dymienie na szaro po uruchomieniu silnika jest charakterystyczne dla pojazdów benzynowych.

Którą normę emisji spalin spełnia Twoje auto?
Normy emisji spalin nie są niczym nowym. Po raz pierwszy wprowadzono je w 1993 roku, a później stopniowo zaostrzano. Aktualnie obowiązuje norma Euro 6, zaś na 2025 rok planowane jest wdrożenie Euro 7. Co dokładnie określają normy Euro i jak sprawdzić, którą z nich powinien spełniać Twój samochód?
więcej
Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej
Jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację?
Obecnie chyba w każdym nowym samochodzie montuje się klimatyzację w standardzie. Jesteśmy na tyle przyzwyczajeni do tego rozwiązania, że oczekujemy go dosłownie w każdym aucie. W zasadzie trudno się dziwić. Wtedy, gdy na zewnątrz robi się gorąco, klimatyzacja gwarantuje komfort podróży, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo – zmniejsza ryzyko zasłabnięcia kierowcy ze względu na upał. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzacja wymaga regularnego odgrzybiania. Czy da się to zrobić w warunkach domowych?
więcej