• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Rodzaje żarówek samochodowych

Wiadomo, że przed wyruszeniem w trasę powinno się sprawdzić stan oświetlenia w samochodzie. Sprawne żarówki to podstawa. Co ciekawe, w niektórych krajach zestaw żarówek należy wozić ze sobą tak jak trójkąt i gaśnicę. W Polsce takie przepisy nie obowiązują, ale mimo to warto wiedzieć, w jaki sposób sprawnie wymienić przepalone światło.

Jeżeli chodzi o kwestie przepisów, w Polsce obowiązuje jazda z włączonymi światłami przez cały rok bez względu na warunki atmosferyczne. Nowsze modele samochodów zazwyczaj mają tak zwane światła do jazdy dziennej oraz moduły odpowiadające za włączenie świateł po uruchomieniu pojazdu, ale w starszych po prostu trzeba pamiętać o samodzielnym przekręceniu pokrętła.

Światła mijania i drogowe

Zacznijmy zatem od obowiązkowych świateł mijania – oświetlających drogę przed pojazdem. To właśnie one powinny działać przez cały czas. Można je, w określonych warunkach, zastępować światłami drogowymi, czyli tak zwanymi długimi. Określone warunki w tym przypadku oznaczają okres od zmierzchu do świtu. Dodatkowo, używa się ich tylko wtedy, gdy nie oślepiają innych uczestników ruchu drogowego.

W reflektorach głównych stosuje się najczęściej żarówki halogenowe z oznaczeniem H. Mogą to być H1, H2, H4, H7, H9, H11, H15, HB3 lub HB4. Zazwyczaj są to H1 i H7 z jednym żarnikiem i wydajnością na poziomie 1500 do 1550 lumenów, o mocy 55W. Wystarczają średnio na 350 do 550 godzin. Montuje się je i jako światła mijania, i jako drogowe. Często wykorzystuje się także H4 z dwoma żarnikami o mocy 55 W oraz wydajności 1000 lumenów. H4 odpowiadają jednocześnie za światła mijania i drogowe, ale jeżeli się przepalą, straci się dwa rodzaje świateł. Na szczęście mają dużą żywotność – do 800 godzin.

Niektórzy producenci wybierają żarówki ksenonowe. Na plus ksenonów można zaliczyć trwałość, jasność i oszczędność. Świecą nawet do 3000 godzin światłem na poziomie 3000 lumenów, zużywając przy tym niewiele prądu. Na minus – cena i utrudniona wymiana. Jedna żarówka ksenonowa może kosztować nawet kilkaset złotych. Oznaczenie ksenonów to D, a do najczęściej spotykanych na rynku należą D2R, D2S oraz D1S.

Światła przeciwmgielne, pozycyjne i kierunkowskazy

Na światłach mijania i drogowych się przecież nie kończy. Są także m.in. światła przeciwmgielne. W przypadku przednich reflektorów stosuje się halogeny H3, H4, H11 lub H15, a w przypadku tylnych proste P21W. Do tego dochodzą kierunkowskazy, które zawsze powinny świecić na żółto bez względu na to, jaki klosz został zamontowany w samochodzie. Jeżeli ma się pojazd z przezroczystymi kloszami na kierunkach, trzeba kupić żarówkę PY21W dającą żółte światło. Są także światła pozycyjne – zazwyczaj z żarówkami pięciowatowymi P5W z przodu oraz W5W z tyłu sprawdzającymi się również jako przednie i boczne kierunki. Na koniec zostają najmniejsze, czyli podświetlające tablicę rejestracyjną. Tu stosuje się żarówki C5W lub W5W.

Jak wybrać odpowiednie żarówki?

Przy wyborze żarówek trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie – jeżeli w samochodzie przewidziano np. światła H4, nie da się w nim zamontować innego modelu. Jedyne, co można dopasować, to producenta, a co za tym idzie, także jakość żarówki. Warto decydować się na sprawdzone marki z certyfikatami, np. Bosch Pure Light, Osram Original czy Philips Premium. Jeśli ktoś ma większe wymagania, może kupić droższe i jaśniejsze Philips Racing Vision lub Bosch Gigalight Plus.

Kiedy samochód nie przejdzie badania technicznego?
Badanie techniczne to obowiązkowa kontrola stanu samochodu. Należy je przeprowadzać raz do roku w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Wyjątek stanowią nowe auta, w których pierwsze badanie wykonuje się przed upływem trzech lat od daty rejestracji. To, kiedy mija termin ważności przeglądu, można sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo od niedawna w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli w CEPiK-u. Trzeba pamiętać, że diagnosta ma prawo nie przedłużyć badania, jeśli zauważy usterki wpływające na bezpieczeństwo jazdy. O jakich usterkach mowa?
więcej
Kiedy tuning jest niezgodny z prawem?
Tuning zgodnie z definicją to zmiana wyglądu samochodu i/lub jego parametrów technicznych w celu stworzenia unikatowego pojazdu. Jedni decydują się na przeróbki po to, żeby się wyróżnić z tłumu, dlatego stawiają przede wszystkim na modyfikacje, które widać na pierwszy rzut oka. Inni skupiają się na tym, czego nie da się zauważyć, np. na chip tuningu. Bez względu na to, jaki sposób ulepszeń wybierzecie, pamiętajcie, że niektóre zmiany są niezgodne z prawem. O jakich zmianach mowa?
więcej
Co można i warto samodzielnie wymienić w samochodzie?
Wielu kierowców boi się zrobić cokolwiek przy swoim samochodzie – wszystko, może poza uzupełnieniem płynu do spryskiwaczy, zleca profesjonalistom. Dlaczego? Ponieważ wydaje im się, że wykonanie jakichkolwiek czynności przy aucie wymaga nie tylko specjalnych umiejętności, lecz także narzędzi. Tymczasem niektóre wymiany oraz naprawy można łatwo i szybko przeprowadzić samodzielnie.
więcej