• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Reflektory ksenonowe – działanie, bezpieczeństwo, awaryjność

Reflektory ksenonowe montowane we współcześnie produkowanych pojazdach są bardzo nowoczesne. Zarówno ksenony, jak i bi-ksenony mają zazwyczaj system automatycznego oczyszczania, który zastąpił wycieraczki mechaniczne oraz automatycznej regulacji zasięgu pozwalającej na szybkie reagowanie reflektorów na zmiany pochylenia na drodze. Tego typu światła mają swoje niekwestionowane zalety, ale niestety także wady.

Dynamiczny system regulacji zasięgu

Pierwszą i największą zaletą reflektorów ksenonowych oraz bi-ksenonowych jest montowany w nich dynamiczny system regulacji zasięgu świateł. System składa się: z elektrycznych nastawników zasięgu świateł, silników krokowych, ze sterownika automatycznego i dynamicznego systemu regulacji zasięgu, a także z indukcyjnego czujnika poziomu pojazdu.

Działanie systemu można opisać bardzo prosto – reaguje on na zmiany pochylenia wynikające ze sposobu jazdy, np. wtedy, gdy samochód zwalnia lub przyspiesza. Reflektory rozpoznają te zmiany dzięki wymienionemu wcześniej czujnikowi, a zmieniają położenie dzięki elektrycznym silnikom krokowym. Silniki zasilane są prądem w sposób impulsowy – wirniki wykonują obrót, przekręcając je o ściśle określony kąt. Zastosowanie silników krokowych pozwala precyzyjnie przesuwać reflektory, co nie byłoby możliwe np. przy zastosowaniu klasycznych silników elektrycznych, ponieważ ich wirnik obraca się ruchem ciągłym.

Automatyczny system czyszczenia

W nowoczesnych ksenonach stosuje się również automatyczny system czyszczenia kloszy, który zastąpił mechaniczne wycieraczki. Utrzymanie tego typu reflektorów w czystości jest bardzo istotne ze względu na to, że ksenony ze swoim dużym natężeniem światła, z lampami wyładowczymi przy brudnych kloszach mogą oślepiać innych kierowców. Wykorzystywane obecnie spryskiwacze montowane są na podstawie rozporządzeń opisanych w regulaminie homologacyjnym nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Co ciekawe, Unia Europejska wprowadziła obowiązek montowania systemu czyszczenia reflektorów ksenonowych już dawno, bo w 1996 r.

Awaryjność reflektorów ksenonowych

Wadą ksenonów jest ich awaryjność. Najczęściej psuje się automatyczny system czyszczenia – zatykają się dysze doprowadzające wodę albo pompa wirnikowa przestaje pracować. Czasami będzie to wina braku napięcia zasilającego, przepalonego bezpiecznika, a czasami zapowietrzenia całego układu mycia. Niektóre z tych awarii da się łatwo usunąć samodzielnie, inne wymagają wizyty u mechanika. Aby odpowietrzyć system, wystarczy kilka razy z rzędu uruchomić pompę. Gorzej, gdy dojdzie do zatkania dyszy, wtedy konieczne będzie rozebranie i przepłukanie układu. Dodatkowym problemem przy reflektorach ksenonowych jest możliwość oblodzenia systemu czyszczenia w okresie zimowym – tu pomoże tylko trzymanie samochodu w ciepłym miejscu albo wykorzystanie specjalnych środków niepozwalających na zamarznięcie wody w elementach układu.

Czy można ładować samochód elektryczny w garażu?
Oferta samochodów elektrycznych stale się poszerza. Większość znanych marek sprzedaje co najmniej jeden bezemisyjny model i zapowiada kolejne. Elektromobilność stała się faktem, chociaż niestety w Polsce infrastruktura nie nadąża za trendem – stacji ładowania na razie jest stosunkowo niewiele. Rozwiązaniem może być stworzenie własnego punktu ładowania w garażu. Jak to zrobić? I co w ogóle warto wiedzieć o ładowaniu elektryka w warunkach dom
więcej
Dlaczego silnik dławi się przy przyspieszaniu?
Prawidłowo działająca jednostka napędowa nie powinna przerywać, reagować wolniej niż dotychczas ani dławić się w trakcie przyspieszania. Jeśli silnik pracuje nierówno, a wciśnięcie pedału gazu nie powoduje odpowiedniej reakcji, warto jak najszybciej poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Dlaczego? Ponieważ zwlekanie z naprawą może skutkować nie tylko dalszymi uszkodzeniami podzespołów, lecz także negatywnie wpływać na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.
więcej
Czym jest snorkel i po co się go montuje?
Jeśli planujesz off-road, chcesz testować zdolność swojego samochodu do przeprawiania się przez zbiorniki wodne albo po prostu interesujesz się jazdą w terenie, pewnie wiesz co nieco na temat snorkelu. Jeżeli nie, to za chwilę wyjaśnimy Ci, czym jest snorkel i po co się go montuje. Odpowiemy również na pytanie, jaki model warto wybrać i dlaczego
więcej