• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Polecane oleje silnikowe – mniej popularni producenci

Przyjęło się, że znana marka równa się doskonała jakość. Ma to odniesienie dosłownie do wszystkich gałęzi przemysłu, w tym również motoryzacji. Czy rzeczywiście warto kupować tylko produkty popularnych producentów? Przygotowaliśmy zestawienie wartych uwagi marek tworzących oleje silnikowe, których pewnie nie znacie.

Przedstawiamy Wam zestawienie mniej znanych marek olejów silnikowych, które specjalizują się wyłącznie w produkcji tych płynów eksploatacyjnych. To firmy z różnych krajów stawiające na doskonałą jakość w dobrej cenie.

Liqui Moly

Producent zza zachodniej granicy – niemiecka marka, która w zestawieniach i testach prowadzonych przez różnorodne firmy zajmuje wysokie pozycje. Laureat licznych wyróżnień za swoje oleje silnikowe. W Polsce dostępny od ponad dekady. Cenowo – średnia półka.

Millers

Angielskie produkty z czołówki. Firma istnieje na rynku od 1887 roku, przez cały czas zajmując się cieczami smarnymi. Oleje Millers wykorzystuje się w sportach motorowych ze względu na bardzo niski współczynnik tarcia w stosunku do wytrzymałości filmu olejowego. Marka wytwarza oleje XF Longlife o jakości OEM, czyli spełniające wymagania takich producentów jak BMW czy Jaguar oraz EE Longlife wzbogacone w nowoczesną technologię Nanodrive. Cenowo – średnia i wyższa półka.

Eneos

Doskonała jakość przeznaczona do samochód marek Honda, Mitsubishi oraz Toyota. Eneos to japońska firma tworząca popularne, choć nie w Polsce, zaawansowane technologicznie oleje silnikowe. Przedsiębiorstwo zaangażowane w MotoGP, Rallycross, Forumla DRIFT, NASCAR. Napędza także Subaru Poland Rally Team. Cenowo – niska półka.

Motul

Oleje wykorzystywane w rajdach Dakar, Le Mans czy serii MotoGP. Marka powstała w Stanach Zjednoczonych, jednak działa we Francji. Produkty przystosowane do pracy w trudnych warunkach, odporne na wysokie temperatury, ale również przeznaczone do jazdy niewyczynowej. Każdy z nich ma wąską specjalizację – mimo to, ze względu na szeroką ofertę, da się je dopasować do wszystkich popularnych modeli aut. Cenowo – średnia półka.

Kiedy samochód nie przejdzie badania technicznego?
Badanie techniczne to obowiązkowa kontrola stanu samochodu. Należy je przeprowadzać raz do roku w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Wyjątek stanowią nowe auta, w których pierwsze badanie wykonuje się przed upływem trzech lat od daty rejestracji. To, kiedy mija termin ważności przeglądu, można sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo od niedawna w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli w CEPiK-u. Trzeba pamiętać, że diagnosta ma prawo nie przedłużyć badania, jeśli zauważy usterki wpływające na bezpieczeństwo jazdy. O jakich usterkach mowa?
więcej
Kiedy tuning jest niezgodny z prawem?
Tuning zgodnie z definicją to zmiana wyglądu samochodu i/lub jego parametrów technicznych w celu stworzenia unikatowego pojazdu. Jedni decydują się na przeróbki po to, żeby się wyróżnić z tłumu, dlatego stawiają przede wszystkim na modyfikacje, które widać na pierwszy rzut oka. Inni skupiają się na tym, czego nie da się zauważyć, np. na chip tuningu. Bez względu na to, jaki sposób ulepszeń wybierzecie, pamiętajcie, że niektóre zmiany są niezgodne z prawem. O jakich zmianach mowa?
więcej
Co można i warto samodzielnie wymienić w samochodzie?
Wielu kierowców boi się zrobić cokolwiek przy swoim samochodzie – wszystko, może poza uzupełnieniem płynu do spryskiwaczy, zleca profesjonalistom. Dlaczego? Ponieważ wydaje im się, że wykonanie jakichkolwiek czynności przy aucie wymaga nie tylko specjalnych umiejętności, lecz także narzędzi. Tymczasem niektóre wymiany oraz naprawy można łatwo i szybko przeprowadzić samodzielnie.
więcej