• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Opony całoroczne – warto czy nie warto?

Sezon na opony zimowe trwa w najlepsze, dlatego większość kierowców ma już za sobą wizytę w warsztacie albo samodzielną wymianę kół. Warto jednak wiedzieć, że na rynku poza zimówkami i oponami letnimi są także dostępne wersje całoroczne. Kto może z nich skorzystać?

Wymiana opon to raczej norma – większość kierowców jeszcze przed pierwszymi przymrozkami umawia się na wizytę w warsztacie albo samodzielnie zmienia koła na zimowe. Tak naprawdę nie istnieje sztywna data określająca, kiedy powinno się wymienić opony, nie ma również żadnej normy prawnej, która to opisuje. W praktyce najczęściej robi się to wtedy, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia sięga około 7 stopni Celsjusza, bo wówczas istnieje zwiększone prawdopodobieństwo opadów śniegu lub nocnych przymrozków. Nie bez powodu, co roku mówi się, że pogoda zaskoczyła kierowców – żeby nie być jednym z tych zaskoczonych, najlepiej zmienić koła jeszcze w październiku albo na początku listopada.

Opony sezonowe a całoroczne

Coraz więcej właścicieli samochodów zastanawia się, czy rzeczywiście warto inwestować w opony sezonowe, bo ich wymiana na nowe to spory wydatek. Według badań przeprowadzonych dla PZPO (Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego) wynika, że obecnie około 8% Polaków korzysta z gum wielosezonowych, a z każdym kolejnym rokiem ta liczba rośnie. Z jednej strony to zrozumiałe – w ten sposób zmniejsza się koszty eksploatacji samochodu, wystarczy tylko pilnować odpowiedniego poziomu ciśnienia w oponach i ich wyważenia. Z drugiej – nie każdy powinien się nad tym zastanawiać. Dlaczego?

Opony całoroczne – kto może z nich skorzystać?

Opony całoroczne nie są dla wszystkich. Jeśli kierowca jeździ przede wszystkim po dużym mieście, rzadko wyrusza w trasy, sporadycznie przemieszcza się po śniegu lub błocie, a w okolicy, w której mieszka, zdarzają się raczej łagodne przymrozki i niewielkie opady, może pomyśleć o całorocznym ogumieniu. Prawda jest taka, że w ostatnich latach, zwłaszcza w większych miastach, zimy nie bywają srogie. Warunki drogowe – odśnieżanie i regularne posypywanie solą – zazwyczaj pozwalają na komfortowe korzystanie z opon całorocznych. Znaczenie mają również standardowe przebiegi i prędkość jazdy. W przypadku spokojnej jazdy oraz pokonywania niewielkich odległości, opony tego typu powinny się sprawdzić. W innych przypadkach lepiej jednak zaopatrzyć się w zimówki.

Opony całoroczne – czy to dobre rozwiązanie?

Ogumienie całoroczne może być bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli przed jego zakupem weźmie się pod uwagę własny styl jazdy i warunki panujące na drogach, po których standardowo się porusza. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że opony całoroczne są zazwyczaj droższe od sezonowych odpowiedników, a także zużywają się nieco szybciej, bo w końcu użytkuje się je bez przerwy. Zgodnie z założeniami, gumy tego typu nie mogą mieć bardzo niskiego bieżnika, aby zapewniały bezpieczeństwo również zimą. W związku z tym, jeśli kupi się opony słabej jakości, będzie je trzeba wymienić bardzo szybko na nowy komplet. Pytanie, czy to rzeczywiście się opłaca, pozostawiamy otwarte. Wszystko zależy tu od indywidualnej sytuacji oraz wybranego ogumienia.

Którą normę emisji spalin spełnia Twoje auto?
Normy emisji spalin nie są niczym nowym. Po raz pierwszy wprowadzono je w 1993 roku, a później stopniowo zaostrzano. Aktualnie obowiązuje norma Euro 6, zaś na 2025 rok planowane jest wdrożenie Euro 7. Co dokładnie określają normy Euro i jak sprawdzić, którą z nich powinien spełniać Twój samochód?
więcej
Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej
Jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację?
Obecnie chyba w każdym nowym samochodzie montuje się klimatyzację w standardzie. Jesteśmy na tyle przyzwyczajeni do tego rozwiązania, że oczekujemy go dosłownie w każdym aucie. W zasadzie trudno się dziwić. Wtedy, gdy na zewnątrz robi się gorąco, klimatyzacja gwarantuje komfort podróży, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo – zmniejsza ryzyko zasłabnięcia kierowcy ze względu na upał. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzacja wymaga regularnego odgrzybiania. Czy da się to zrobić w warunkach domowych?
więcej