Układ chłodzenia odpowiada przede wszystkim za odprowadzanie nadmiaru ciepła i utrzymanie temperatury silnika na odpowiednim poziomie. Jeżeli dochodzi do awarii w elementach tego układu, skutki mogą być naprawdę poważne – w najgorszym wypadku jednostka napędowa ulega zatarciu. Jakie są zatem najczęstsze problemy z układem chłodzenia?
Układ chłodzenia ma za zadanie odprowadzać nadmiar ciepła i tym samym utrzymywać temperaturę silnika na określonym poziomie. Prawidłowa praca tego układu pozwala na zachowanie właściwości smarnych oleju silnikowego, odpowiedniej wielkości luzów m.in. pomiędzy tłokami i pierścieniami oraz spalanie paliwa w ściśle określonych warunkach. Jeżeli temperatura jednostki nagle wzrośnie, może dojść do samozapłonów mieszanki paliwowej, a w ostateczności nawet do zatarcia silnika.
Układ chłodzenia – co się na niego składa?
Na układ chłodzenia składa się kilka podstawowych elementów przewodzących ciecz chłodzącą – pompa wody nazywana inaczej pompą obiegową, gumowe węże służące za przewody, termostat regulujący temperaturę, chłodnica wraz z wentylatorem, nagrzewnica z wentylatorem, czujnik temperatury oraz tak zwany zbiornik wyrównawczy.
Cały układ tworzą dwa obiegi, mały i duży. Mały obieg związany jest z elementami w pobliżu silnika. Ciecz krążąca w małym obiegu przepływa przez pompę wody, kanały w bloku jednostki i nagrzewnicę. Jeżeli temperatura cieczy staje się zbyt wysoka, zaczyna ona płynąć również do chłodnicy i ten przepływ nazywa się wówczas dużym obiegiem.
Co tu może się zepsuć?
Teoretycznie konstrukcja jest dość prosta. Co zatem może tu ulec awarii? Najczęściej spotyka się problemy z termostatem. W pierwszym przypadku ten element pozostaje stale otwarty i ciecz chłodząca przez cały czas trafia do chłodnicy, co prowadzi do niedogrzania silnika. W drugim dzieje się odwrotnie – termostat jest zamknięty i jednostka się przegrzewa.
Inny często diagnozowany problem to niesprawność pompy wodnej z wyciekami przez uszczelnienie. Jeżeli pompa w ogóle przestaje działać, temperatura cieczy chłodzącej gwałtownie rośnie, co także może prowadzić do przegrzania silnika. Czasami zdarza się, że psują się tylko niektóre elementy pompy – objawia się to charakterystycznym głośnym wyciem.
Płyn chłodniczy może wyciekać także wtedy, gdy jakiś z elementów układu traci szczelność. Wówczas zauważalny będzie jego ubytek, który również odbije się na temperaturze jednostki.
Rzadziej zdarzają się problemy z wentylatorami chłodnicy lub nagrzewnicy, choć one także są możliwe.
Ile kosztuje naprawa układu chłodzenia?
Układ chłodzenia jest na tyle prosty, że jego naprawa nie należy do drogich. W zależności od tego, w którym miejscu doszło do usterki, za jej usunięcie trzeba zapłacić od 100 do kilkuset złotych. Na przykład nowy termostat albo czujnik temperatury to koszt około kilkudziesięciu złotych, a pompa wody – do 150 zł.
Niektórzy, ze względu na łatwy dostęp i diagnostykę problemu decydują się na samodzielną naprawę układu chłodzenia. To dobry wybór wtedy, gdy ma się jakiekolwiek pojęcie o mechanice, bo można sporo zaoszczędzić na kosztach tak zwanej robocizny.