• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Kupowanie części z demontażu – kiedy warto?

Kupowanie używanych części samochodowych zawsze niesie za sobą jakieś ryzyko, bo nie wiemy, ile jeszcze ten element będzie w stanie nam posłużyć. Często zdecydowanie bardziej opłaca się nabyć zamiennik danej części niż np. wersję podemontażową. Zdarzają się jednak sytuacje, w których warto zaryzykować i kupić używkę.

Przy dużym zróżnicowaniu cen i ogromnym wyborze części zamiennych, kupowanie elementów z demontażu przeważnie po prostu się nie opłaca. Często okazuje się, że za niewiele więcej możecie nabyć nowy element, który posłuży Wam zdecydowanie dłużej. Niemniej jednak są części używane warte zakupu.

Części blacharskie i reflektory

Po pierwsze, elementy blacharskie. Drzwi, maski, klapy bagażnika, boczne nadwozia – to spokojnie możecie kupić w wersji po demontażu. Na pewno zapłacicie zdecydowanie mniej niż za nowe, a efekt będzie ten sam. Przy popularnych modelach aut nie powinniście nawet napotkać problemu z idealnym dobraniem koloru. Podobnie będzie z reflektorami, chociaż tutaj warto najpierw zweryfikować cenę u producenta.

Samochód, Automatycznie, Pojazdu, Transportu

Silnik

Po drugie, silnik. Brzmi szokująco? Jeżeli dojdzie do zupełnego uszkodzenia jednostki napędowej, np. w wyniku zatarcia, bardziej opłacalny może być zakup używanej wersji niż nowej prosto z linii produkcyjnej. Wówczas najlepiej poszukać modelu, którego stan techniczny jesteśmy w stanie zweryfikować. To zazwyczaj bywa trudne, ale warte zachodu.

Elementy osprzętu i chłodnica

Po trzecie, rozruszniki, alternatory, cewki zapłonowe oraz chłodnica, chociaż tutaj trzeba uważać. Nigdy nie wiadomo, ile rzeczywiście wytrzymają elementy używane. Równie dobrze możecie przejechać na nich kilka, jak i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Właśnie z tego względu większość kierowców decyduje się na zakup nowych oryginalnych albo zamiennych części, które są drogie, ale dają gwarancję długiego działania.

Elementy wnętrza kabiny

Po czwarte, elementy wnętrza kabiny poza fotelami zintegrowanymi z pasami oraz bocznymi poduszkami bezpieczeństwa. Wszystko inne, czego potrzebujecie, można spokojnie kupować w wersji używanej, o ile oczywiście jest w dobrym stanie.

Części samochodów zabytkowych

Po piąte, każdy właściciel zabytkowego czy klasycznego auta będzie niejako skazany na szukanie używanych części do swojego samochodu. Nie dostanie na rynku zamienników, a o oryginały jest jeszcze trudniej. Tutaj pozostaje tylko przeglądanie różnych aukcji internetowych.

Czego nigdy nie kupować z demontażu?

Są też takie części, których nie warto albo nie można kupować z demontażu. Nie warto decydować się na używane filtry cząstek stałych, elementy układu hamulcowego, zawieszenia oraz układów bezpieczeństwa. Nie uda Wam się sprawdzić ich stanu, a problemy z jakąkolwiek z wymienionych części mogą być potencjalnie niebezpieczne, dlatego lepiej poszukać albo oryginalnych wersji, albo tańszych zamienników.

Prawo zakazuje montażu używanych: kierownicy z poduszką powietrzną, foteli zintegrowanych z pasami i poduszkami, klocków, przewodów i szczęk hamulcowych, tłumików, układów blokady kierownicy, zestawów pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych, alarmów, immobiliserów, filtrów, przewodów paliwowych, instalacji LPG, katalizatorów, przegubów zawieszenia i układu kierowniczego, ABS, ESP oraz wycieraczek.

Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej
Jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację?
Obecnie chyba w każdym nowym samochodzie montuje się klimatyzację w standardzie. Jesteśmy na tyle przyzwyczajeni do tego rozwiązania, że oczekujemy go dosłownie w każdym aucie. W zasadzie trudno się dziwić. Wtedy, gdy na zewnątrz robi się gorąco, klimatyzacja gwarantuje komfort podróży, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo – zmniejsza ryzyko zasłabnięcia kierowcy ze względu na upał. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzacja wymaga regularnego odgrzybiania. Czy da się to zrobić w warunkach domowych?
więcej
Jak działają systemy ostrzegające w trakcie cofania?
Systemy wspomagające bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego powoli stają się standardem. Marki motoryzacyjne z jednej strony same wprowadzają kolejne innowacje, a z drugiej są zmuszane do wdrażania niektórych rozwiązań w związku ze zmieniającymi się przepisami. Jak jest z systemami ostrzegającymi w trakcie cofania?
więcej