• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Które auta z segmentu D palą najmniej?

Spalanie to jedno z najważniejszych kryteriów, które bierzemy pod uwagę przy zakupie auta. Jeśli szukacie wiarygodnych informacji dotyczących ilości zużywanego paliwa, zajrzyjcie do raportów Equa Index – tam, na podstawie testów, podawane jest rzeczywiste spalanie wybranych samochodów. A poniżej znajdziecie zestawienie kilku najbardziej ekonomicznych aut benzynowych i wysokoprężnych z segmentu D.

Silniki benzynowe

Wśród samochodów zaliczanych do segmentu D z silnikami benzynowymi bezapelacyjnie najbardziej ekonomicznym jest Volkswagen Passat 1,4 125 KM. Pali tylko 6,77 l/100 km. Skąd taki wynik? To w dużej mierze efekt opływowego nadwozia. Niewiele więcej, bo 6,82 l/100 km spala Skoda Superb 1,4 125 KM. Skodę zdecydowanie zaliczamy do dużych aut – jest największa w zestawieniu – ze sporą przestrzenią w środku i ogromnym bagażnikiem. Warto pamiętać, że silnik w 1,4 wyposażono w turbinę, co pozwala na zwiększenie osiągów.

Powyżej 7 l, a dokładnie 7,08 l/100 km pali Audi A4 1,4 150 KM. Samochód bardzo dynamicznie pracuje, ma komfortowe nadwozie i spokojnie nadaje się na pojazd dla rodziny. Porównując, Audi A5 1,4 150 KM zużywa tylko 0,2 l więcej na 100 km, ale to już auto raczej dla osób zasobniejszym portfelem i takich, które szukają bardziej sportowych rozwiązań.

Ostatnie w zestawieniu, choć nadal z bardzo dobrym wynikiem 7,17 l/100 km, będzie BMW serii 3 1,5 136 KM.

Silniki wysokoprężne

Najbardziej ekonomiczne spośród aut benzynowych paliło 6,77 l/100 km, a jak to wygląda w jednostkach wysokoprężnych? Pierwsze miejsce zdobywają ex aequo Mercedes klasy E 2,0 150 KM i Mercedes klasy C 1,6 136 KM. Oba te samochody, mimo różnego nadwozia i zdecydowanie różnych silników, zużywają dokładnie po 5,53 l/100 km.

Na trzecim miejscu wśród jednostek diesla znalazł się Volkswagen Passat 1,6 120 KM ze swoimi 5,58 l/100 km. Volkswagen to jedna z tańszych opcji w zakupie. Jeśli dodatkowo porówna się wersję benzynową i wysokoprężną, okazuje się, że diesel pali ponad litr mniej na 100 km od benzyny, co przy częstym pokonywaniu dłuższych tras na pewno znajduje odzwierciedlenie w budżecie.

Czwarte miejsce należy do BMW serii 3 2,0 150 KM. Ten samochód potrzebuje 5,59 l/100 km. Tutaj także diesel wygrywa z jednostką benzynową, zwłaszcza pod względem łatwości przyspieszania, bo 150 KM pozwala uzyskać widocznie większą moc.

Na piątym i ostatnim miejscu uplasowało się Volvo S60 2,0 120 KM z 5,80 l/100 km, które nie należy do bardzo dynamicznych aut, ale zdecydowanie jest ekonomiczne.

Którą normę emisji spalin spełnia Twoje auto?
Normy emisji spalin nie są niczym nowym. Po raz pierwszy wprowadzono je w 1993 roku, a później stopniowo zaostrzano. Aktualnie obowiązuje norma Euro 6, zaś na 2025 rok planowane jest wdrożenie Euro 7. Co dokładnie określają normy Euro i jak sprawdzić, którą z nich powinien spełniać Twój samochód?
więcej
Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej
Jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację?
Obecnie chyba w każdym nowym samochodzie montuje się klimatyzację w standardzie. Jesteśmy na tyle przyzwyczajeni do tego rozwiązania, że oczekujemy go dosłownie w każdym aucie. W zasadzie trudno się dziwić. Wtedy, gdy na zewnątrz robi się gorąco, klimatyzacja gwarantuje komfort podróży, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo – zmniejsza ryzyko zasłabnięcia kierowcy ze względu na upał. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzacja wymaga regularnego odgrzybiania. Czy da się to zrobić w warunkach domowych?
więcej