• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Które auta z segmentu D palą najmniej?

Spalanie to jedno z najważniejszych kryteriów, które bierzemy pod uwagę przy zakupie auta. Jeśli szukacie wiarygodnych informacji dotyczących ilości zużywanego paliwa, zajrzyjcie do raportów Equa Index – tam, na podstawie testów, podawane jest rzeczywiste spalanie wybranych samochodów. A poniżej znajdziecie zestawienie kilku najbardziej ekonomicznych aut benzynowych i wysokoprężnych z segmentu D.

Silniki benzynowe

Wśród samochodów zaliczanych do segmentu D z silnikami benzynowymi bezapelacyjnie najbardziej ekonomicznym jest Volkswagen Passat 1,4 125 KM. Pali tylko 6,77 l/100 km. Skąd taki wynik? To w dużej mierze efekt opływowego nadwozia. Niewiele więcej, bo 6,82 l/100 km spala Skoda Superb 1,4 125 KM. Skodę zdecydowanie zaliczamy do dużych aut – jest największa w zestawieniu – ze sporą przestrzenią w środku i ogromnym bagażnikiem. Warto pamiętać, że silnik w 1,4 wyposażono w turbinę, co pozwala na zwiększenie osiągów.

Powyżej 7 l, a dokładnie 7,08 l/100 km pali Audi A4 1,4 150 KM. Samochód bardzo dynamicznie pracuje, ma komfortowe nadwozie i spokojnie nadaje się na pojazd dla rodziny. Porównując, Audi A5 1,4 150 KM zużywa tylko 0,2 l więcej na 100 km, ale to już auto raczej dla osób zasobniejszym portfelem i takich, które szukają bardziej sportowych rozwiązań.

Ostatnie w zestawieniu, choć nadal z bardzo dobrym wynikiem 7,17 l/100 km, będzie BMW serii 3 1,5 136 KM.

Silniki wysokoprężne

Najbardziej ekonomiczne spośród aut benzynowych paliło 6,77 l/100 km, a jak to wygląda w jednostkach wysokoprężnych? Pierwsze miejsce zdobywają ex aequo Mercedes klasy E 2,0 150 KM i Mercedes klasy C 1,6 136 KM. Oba te samochody, mimo różnego nadwozia i zdecydowanie różnych silników, zużywają dokładnie po 5,53 l/100 km.

Na trzecim miejscu wśród jednostek diesla znalazł się Volkswagen Passat 1,6 120 KM ze swoimi 5,58 l/100 km. Volkswagen to jedna z tańszych opcji w zakupie. Jeśli dodatkowo porówna się wersję benzynową i wysokoprężną, okazuje się, że diesel pali ponad litr mniej na 100 km od benzyny, co przy częstym pokonywaniu dłuższych tras na pewno znajduje odzwierciedlenie w budżecie.

Czwarte miejsce należy do BMW serii 3 2,0 150 KM. Ten samochód potrzebuje 5,59 l/100 km. Tutaj także diesel wygrywa z jednostką benzynową, zwłaszcza pod względem łatwości przyspieszania, bo 150 KM pozwala uzyskać widocznie większą moc.

Na piątym i ostatnim miejscu uplasowało się Volvo S60 2,0 120 KM z 5,80 l/100 km, które nie należy do bardzo dynamicznych aut, ale zdecydowanie jest ekonomiczne.

Kiedy samochód nie przejdzie badania technicznego?
Badanie techniczne to obowiązkowa kontrola stanu samochodu. Należy je przeprowadzać raz do roku w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Wyjątek stanowią nowe auta, w których pierwsze badanie wykonuje się przed upływem trzech lat od daty rejestracji. To, kiedy mija termin ważności przeglądu, można sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo od niedawna w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli w CEPiK-u. Trzeba pamiętać, że diagnosta ma prawo nie przedłużyć badania, jeśli zauważy usterki wpływające na bezpieczeństwo jazdy. O jakich usterkach mowa?
więcej
Kiedy tuning jest niezgodny z prawem?
Tuning zgodnie z definicją to zmiana wyglądu samochodu i/lub jego parametrów technicznych w celu stworzenia unikatowego pojazdu. Jedni decydują się na przeróbki po to, żeby się wyróżnić z tłumu, dlatego stawiają przede wszystkim na modyfikacje, które widać na pierwszy rzut oka. Inni skupiają się na tym, czego nie da się zauważyć, np. na chip tuningu. Bez względu na to, jaki sposób ulepszeń wybierzecie, pamiętajcie, że niektóre zmiany są niezgodne z prawem. O jakich zmianach mowa?
więcej
Co można i warto samodzielnie wymienić w samochodzie?
Wielu kierowców boi się zrobić cokolwiek przy swoim samochodzie – wszystko, może poza uzupełnieniem płynu do spryskiwaczy, zleca profesjonalistom. Dlaczego? Ponieważ wydaje im się, że wykonanie jakichkolwiek czynności przy aucie wymaga nie tylko specjalnych umiejętności, lecz także narzędzi. Tymczasem niektóre wymiany oraz naprawy można łatwo i szybko przeprowadzić samodzielnie.
więcej