• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Kiedy trzeba wymienić sprzęgło?

Zadanie sprzęgła jest pozornie proste – rozłącza napęd pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. Bez niego niemożliwa byłaby zmiana biegów ani płynne ruszanie lub zatrzymywanie się bez wyłączenia napędu. Trzeba jednak pamiętać, że ma ono określoną żywotność i po pewnym czasie wymaga wymiany. Jak można rozpoznać kończące się sprzęgło?

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, sprzęgło – w samochodach bez dwumasowego koła zamachowego – rozłącza napęd pomiędzy kołem zamachowym zamontowanym na wale korbowym a skrzynią biegów. Dzięki temu pojazd płynnie rusza z miejsca, może się zatrzymać np. na światłach bez konieczności wyłączenia jednostki i oczywiście zmieniać biegi. Ze względu na swoją lokalizację oraz na obciążenie, sprzęgło co jakiś czas wymaga wymiany.

Żywotność sprzęgła

Jego żywotność zależy przede wszystkim od miejsc, po których poruszamy się samochodem – czy będzie to wyłącznie miasto, czy trasa, czy np. tereny górzyste; od obciążenia – np. jak często zdarza nam się ciągnąć przyczepkę za autem oraz od stylu jazdy – sportowa jazda powodujące duże przeciążenia bardzo szybko zużywa sprzęgło. Nie bez znaczenia jest także jakość zamontowanej części – im lepsze wykonanie, tym dłuższa trwałość.

Sprzęgło, w zależności od wyżej wymienionych czynników, może przetrwać od 40 do nawet 200 tys. km, chociaż ten ostatni wynik jest zazwyczaj trudny do osiągnięcia.

Problemy ze sprzęgłem – objawy

Jeśli sprzęgło się kończy, da się to zauważyć. Przede wszystkim pojawiają się problemy z podjazdem na wzniesienia, ospałość albo szarpanie przy ruszaniu, słabsze przyspieszanie ze względu na ślizganie się tarczy sprzęgła, brzydki zapach przypominający spaleniznę odczuwalny w kabinie, uczucie twardszego pedału sprzęgła, szum słyszalny podczas wciskania sprzęgła oraz problemy z przełączeniem biegu trwające początkowo przez kilka sekund.

Wymiana – całość czy części?

Te wszystkie objawy świadczą o tym, że sprzęgło trzeba będzie za chwilę wymienić na nowe. Pamiętajcie – zaleca się kupienie całego kompletu sprzęgła, bo to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Za pracę mechanika zapłacicie tyle samo, czy wymienicie tylko np. łożysko oporowe, czy wszystkie elementy, a samo łożysko może wystarczyć na kilka tygodni. Po tym czasie samochód znowu wyląduje w warsztacie i trzeba będzie jeszcze raz pokryć koszty robocizny. To się po prostu nie opłaca.

Ile kosztuje wymiana sprzęgła?

Za nowy komplet sprzęgła zapłacicie kilkaset złotych w zależności od modelu samochodu. Nie warto inwestować w używane sprzęgła z demontażu – lepiej od razu kupić fabryczne urządzenie, które na pewno trochę pojeździ.

Największa kwota związana z wymianą sprzęgła to koszt pracy mechanika. Dlaczego? Ponieważ na taką naprawę trzeba poświęcić co najmniej kilka godzin – demontaż skrzyni biegów, wymiana uszczelki, oleju przekładniowego itp. wymagają czasu. Nie da się jej raczej przeprowadzić w warunkach domowych, dlatego trzeba zapłacić około kilkuset złotych za robociznę.

Czy można ładować samochód elektryczny w garażu?
Oferta samochodów elektrycznych stale się poszerza. Większość znanych marek sprzedaje co najmniej jeden bezemisyjny model i zapowiada kolejne. Elektromobilność stała się faktem, chociaż niestety w Polsce infrastruktura nie nadąża za trendem – stacji ładowania na razie jest stosunkowo niewiele. Rozwiązaniem może być stworzenie własnego punktu ładowania w garażu. Jak to zrobić? I co w ogóle warto wiedzieć o ładowaniu elektryka w warunkach dom
więcej
Dlaczego silnik dławi się przy przyspieszaniu?
Prawidłowo działająca jednostka napędowa nie powinna przerywać, reagować wolniej niż dotychczas ani dławić się w trakcie przyspieszania. Jeśli silnik pracuje nierówno, a wciśnięcie pedału gazu nie powoduje odpowiedniej reakcji, warto jak najszybciej poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Dlaczego? Ponieważ zwlekanie z naprawą może skutkować nie tylko dalszymi uszkodzeniami podzespołów, lecz także negatywnie wpływać na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.
więcej
Czym jest snorkel i po co się go montuje?
Jeśli planujesz off-road, chcesz testować zdolność swojego samochodu do przeprawiania się przez zbiorniki wodne albo po prostu interesujesz się jazdą w terenie, pewnie wiesz co nieco na temat snorkelu. Jeżeli nie, to za chwilę wyjaśnimy Ci, czym jest snorkel i po co się go montuje. Odpowiemy również na pytanie, jaki model warto wybrać i dlaczego
więcej