• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Jakie są typy tłumików?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tłumików, m.in. tłumiki absorpcyjne, refleksyjne i interferencyjne. Czym różnią się między sobą? Przede wszystkim budową, która wpływa na redukcję dźwięków o wysokich lub niskich częstotliwościach. Z czego dokładnie składają się poszczególne urządzenia?

Układ wylotowy odpowiada przede wszystkim za tłumienie hałasu, który powstaje w trakcie usuwania spalin na zewnątrz. Chodzi o to, żeby maksymalnie osiągnąć górną granicę normy wynoszącej obecnie 74 dB dla samochodów osobowych wyposażonych w silniki benzynowe i 75 dB dla aut z jednostkami wysokoprężnymi. Co ważne, hałas ten tworzą dźwięki o różnych częstotliwościach, dlatego w pojazdach montuje się kilka rodzajów tłumików.

Tłumik absorpcyjny – wypełnienie

Na przykład tłumiki absorpcyjne redukują dźwięki o częstotliwości powyżej 500 Hz. To, do jakich częstotliwości działają, zależy od średnicy obudowy urządzenia – maksymalnie do 2500 Hz. Tłumiki absorpcyjne wypełnione są watą stalową i mineralną watą szklaną ułożoną tak, aby każde z włókien miało jeden wspólny początek i jeden koniec. Taki system powoduje, że wełna stworzona z waty nie będzie wydmuchiwana z tłumika przez spaliny przepływające przez urządzenie. Ten rodzaj wypełnienia doskonale pochłania energię ze spalin, a jednocześnie jest odporny na wysokie temperatury.

Tłumik refleksyjny

Nieco inaczej działają tłumiki refleksyjne. Tutaj, aby zredukować dźwięki, wykorzystuje się wielokrotne odbijanie fali dźwiękowej. Każde odbicie od urządzenia powoduje tłumienie fali i ostatecznie doprowadza do znacznego ograniczenia hałasu. Tłumiki refleksyjne dzielą się na dwa rodzaje – z rezonatorem szeregowym i rezonatorem bocznikowym. O szeregowym mówimy wtedy, gdy rezonans następuje w głównym przewodzie odprowadzającym spaliny, zaś o bocznikowym, gdy zjawiska rezonansowe dzieją się w przewodzie odgałęzionym stworzonym np. przez wsunięcie rury wylotowej do wnętrza tłumika. Taką budowę nazywa się komorą pierścieniową.

Wśród tłumików refleksyjnych wyróżnia się także rezonator bocznikowy Helmholtza. Tworzą go puszka tłumika i rura z nawierconymi otworami, która umieszczona jest bezpośrednio w tej puszce.

Urządzenia tego typu radzą sobie głównie z tłumieniem dźwięków o niskich częstotliwościach.

Tłumiki interferencyjne

Jeszcze inną budowę – i jednocześnie sposób działania – mają tłumiki interferencyjne. Wykorzystują one nakładanie się na siebie drgań. Jak to się dzieje? Tłumik interferencyjny rozdziela spaliny na dwa strumienie. Jeden kieruje krótszym kanałem, a drugi dłuższym. Na końcu strumienie się spotykają i interferują ze sobą, aż do czasu całkowitego wygaszenia drgań.

Urządzenia te potrafią tłumić dźwięki przede wszystkim na niskich częstotliwościach.

A może tłumik kombinowany?

Jeszcze innym, najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, jest tłumik kombinowany. W związku z tym, że żadne z opisanych powyżej urządzeń nie tłumi dźwięków na wszystkich częstotliwościach, stworzono tłumiki kombinowane łączące kilka metod ograniczenia drgań w jednym, np. interferencję, komorę refleksyjną i absorpcję. W efekcie można uzyskać tłumienie drgań o częstotliwościach od 50 do nawet 8000 Hz.

Jak skutecznie dbać o układ wydechowy?
Układ wydechowy często traktowany jest z lekceważeniem. Wielu kierowców nie ma świadomości, że jeśli przestanie działać prawidłowo, wpłynie to negatywnie na pracę jednostki napędowej. Np. zapchanie filtra cząstek stałych może spowodować spadek osiągów i zwiększone zużycie paliwa, a awaria katalizatora szarpanie silnika i utratę dynamiki jazdy. Żeby uniknąć tych problemów i tym samym odwlec drogie naprawy, warto zadbać o układ wydechowy. Jak to zrobić?
więcej
Którą normę emisji spalin spełnia Twoje auto?
Normy emisji spalin nie są niczym nowym. Po raz pierwszy wprowadzono je w 1993 roku, a później stopniowo zaostrzano. Aktualnie obowiązuje norma Euro 6, zaś na 2025 rok planowane jest wdrożenie Euro 7. Co dokładnie określają normy Euro i jak sprawdzić, którą z nich powinien spełniać Twój samochód?
więcej
Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej