• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Jaką żywotność ma silnik?

Każda część w samochodzie ma określoną żywotność – dotyczy to również najważniejszego podzespołu, czyli silnika. Czy to, ile auto może przejechać bez generalnego remontu, zależy od pojemności jednostki napędowej, czy raczej od stylu jazdy? I co zrobić, żeby uniknąć ewentualnej awarii?

Wiadomo, że remont silnika to duże wydatki. Im bardziej skomplikowana jednostka napędowa, tym wyższy koszt naprawy. Czasami się to praktycznie nie opłaca. Które silniki są bardziej narażone na uszkodzenia niż inne?

Żywotność silnika a pojemność jednostki

Okazuje się, że im mniejszy silnik, tym jednocześnie mniej trwały. Dla porównania – jednostki 1.2 montowane w Fiatach czy 1.4 TSI z Volkswagenów pokonują średnio 200 do 300 tys. km bez remontu. A pięciocylindrowe 2.5 TDI z Audi czy 2.0 TD z Nissana mogą przejechać nawet 500 czy 700 tys. km! Oczywiście od tej zasady są wyjątki – wystarczy spojrzeć na czterocylindrowe silniki 1.0 od Toyoty, które bez problemu radzą sobie nawet po 400 tys. km bez remontu.

Turbo a remont silnika

Kluczową kwestią jest obecność lub brak turbosprężarki. Nie bez powodu kierowcy kojarzą silnik z turbiną z małą trwałością, bo to turbina lubi się zepsuć po stosunkowo niewielkim przebiegu. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ ten podzespół pracuje w bardzo trudnych warunkach, a dodatkowo zazwyczaj jest narażony na zanieczyszczenia. Jeżeli do tego właściciel pojazdu nie dba o regularną wymianę oleju, ma tendencję do mocnego wciskania gazu na zimnym silniku i natychmiast wyłącza samochód po zakończeniu jazdy, przyspiesza zużycie turbosprężarki.

Trzeba pamiętać, że turbo to jedna z droższych części. Droga jest zarówno regeneracja (kilkaset złotych), jak i wymiana (od tysiąca do kilku tysięcy złotych). Standardowo turbosprężarka przy normalnej eksploatacji jest w stanie wytrzymać około 200 do 300 tys. km bez naprawy.

Zawór EGR

Kolejny element, który łatwo się psuje, to zawór EGR. Jego żywotność szacuje się na 100 do 200 tys. km. Dużo zależy od stylu jazdy oraz stanu jednostki napędowej. EGR odpowiada za recyrkulację spalin – cofanie części gazów wydechowych do kolektora. Jeżeli silnik ma już spory przebieg, EGR może się po prostu zapchać. Wówczas obserwuje się spadek mocy, przerywanie w trakcie jazdy oraz zapalenie się ikonki silnika na desce rozdzielczej. Czasami EGR da się wyczyścić, a czasami trzeba kupić nowy. Koszt nowego zaworu to maksymalnie kilka tysięcy złotych, chociaż przy popularnych samochodach mowa raczej o kilkuset złotych.

Tłoki i cylindry w silniku

A jaką żywotność mają tłoki i cylindry? Przy normalnej eksploatacji przejadą od 200 tys. do nawet kilkuset tysięcy kilometrów. Wszystko zależy tutaj od silnika – w małych, bardzo obciążonych jednostkach te elementy zużywają się szybciej. Ich żywotność można przedłużyć, m.in. dbając o regularną wymianę oleju. Słabe smarowanie bardzo negatywnie wpływa na tłoki i cylindry. Warto również zwrócić uwagę na stan paska rozrządu. Jego ewentualne zerwanie powoduje uderzanie tłoków o zawory i kończy się remontem całej jednostki.

Kiedy samochód nie przejdzie badania technicznego?
Badanie techniczne to obowiązkowa kontrola stanu samochodu. Należy je przeprowadzać raz do roku w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Wyjątek stanowią nowe auta, w których pierwsze badanie wykonuje się przed upływem trzech lat od daty rejestracji. To, kiedy mija termin ważności przeglądu, można sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo od niedawna w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli w CEPiK-u. Trzeba pamiętać, że diagnosta ma prawo nie przedłużyć badania, jeśli zauważy usterki wpływające na bezpieczeństwo jazdy. O jakich usterkach mowa?
więcej
Kiedy tuning jest niezgodny z prawem?
Tuning zgodnie z definicją to zmiana wyglądu samochodu i/lub jego parametrów technicznych w celu stworzenia unikatowego pojazdu. Jedni decydują się na przeróbki po to, żeby się wyróżnić z tłumu, dlatego stawiają przede wszystkim na modyfikacje, które widać na pierwszy rzut oka. Inni skupiają się na tym, czego nie da się zauważyć, np. na chip tuningu. Bez względu na to, jaki sposób ulepszeń wybierzecie, pamiętajcie, że niektóre zmiany są niezgodne z prawem. O jakich zmianach mowa?
więcej
Co można i warto samodzielnie wymienić w samochodzie?
Wielu kierowców boi się zrobić cokolwiek przy swoim samochodzie – wszystko, może poza uzupełnieniem płynu do spryskiwaczy, zleca profesjonalistom. Dlaczego? Ponieważ wydaje im się, że wykonanie jakichkolwiek czynności przy aucie wymaga nie tylko specjalnych umiejętności, lecz także narzędzi. Tymczasem niektóre wymiany oraz naprawy można łatwo i szybko przeprowadzić samodzielnie.
więcej