• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Jak przeprowadzić tuning samochodu?

Tuning – słowo, które kojarzy się z bardzo agresywnie jeżdżącymi autami. Tak na prawdę, nie dotyczy tylko maksymalnie podkręconych pojazdów. W praktyce, samochodów po tuningu – czy to mechanicznym, czy chiptuningu – jest coraz więcej. Dlaczego? Bo czasami niewiele wystarczy, żeby odczuć większą moc znacznie wpływającą na jakość prowadzenia.

Zanim rozważycie stuningowanie swojego auta, zastanówcie się nad tym, co chcecie uzyskać i dlaczego zależy Wam na zwiększeniu mocy. Weźcie przede wszystkim pod uwagę możliwości samochodu, bo zbyt duże obciążenie spowoduje konieczność szybszej wymiany niektórych podzespołów.

Umiar przede wszystkim

Po pierwsze, tuning warto zlecić profesjonalistom i pamiętać o zachowaniu rozwagi przy wyciąganiu dodatkowej mocy. Dlaczego? Bo każdy samochód ma swoją wytrzymałość. Nadmierne podkręcanie może wpłynąć nawet na pęknięcie bloku silnika, a zmiana wysokości zawieszenia – doprowadzić do uszkodzenia elementów układu kierowniczego. W dodatku trzeba liczyć się z tym, że zwiększona moc spowoduje konieczność wymiany chłodzenia i układu hamulcowego, więc pociągnie za sobą kolejne koszty.

Weźcie pod uwagę, że w autach z silnikami wysokoprężnymi po tuningu następuje szybsze zużycie dwumasowego koła zamachowego oraz filtrów cząstek stałych. We wszystkich pojazdach trzeba będzie częściej kontrolować poziom oleju, układ chłodniczy, skrzynię biegów i liczyć się z krótszą żywotnością jednostki.

Tuning niezgodny z prawem

Druga sprawa to takie przeróbki, które mimo nazywania tuningiem, są niezgodne z prawem. Pamiętajcie, że nie należy wycinać katalizatora, filtra cząstek stałych ani pozwolić na zaspawanie zaworu recyrkulacji spalin EGR. Tego typu postępowania prowadzą do problemów z uzyskaniem podpisu pod badaniami technicznymi i mogą być przyczyną zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Tuning mechaniczny

Jeżeli konsekwencje, które pociąga za sobą tuning, Was nie odstraszają, możecie albo wybrać modernizację mechaniczną, albo chiptuning. Tuning mechaniczny polega m.in. na zastosowaniu sportowych filtrów powietrza, specjalnych świec zapłonowych, układu wydechowego, modernizacji układu dolotu powietrza, zamontowaniu sportowych wałków rozrządu wraz ze skrzynią biegów, sportowego intercoolera, zmienionego układu zasilania paliwem oraz dodatkowych czujników. Niektórzy decydują się również na sportowe zawieszenie i wtedy konieczne, lepsze elementy układu hamulcowego.

Chiptuning

Najprostszym i najszybszym sposobem na zwiększenie mocy auta jest przeprowadzenie chiptuningu. Każdy samochód ma jakiś zapas, który zostawił producent. Chiptuning poprzez wprowadzenie dodatkowego modułu albo zmianę programu modyfikuje chip sterujący pracą silnika tak, aby z tego zapasu skorzystać. Dosłownie ustala się inne dawki paliwa, kąty wtrysku i ciśnienie, żeby efektywnie wpłynąć na możliwości pojazdu. Jeżeli posiadacie samochód z turbodoładowanym silnikiem diesla, w efekcie chiptuningu możecie zwiększyć jego moc nawet o jedną czwartą. Nieco mniej spektakularne przyrosty osiągniecie przy autach benzynowych, ale mimo to zmiana będzie odczuwalna.

Czy można ładować samochód elektryczny w garażu?
Oferta samochodów elektrycznych stale się poszerza. Większość znanych marek sprzedaje co najmniej jeden bezemisyjny model i zapowiada kolejne. Elektromobilność stała się faktem, chociaż niestety w Polsce infrastruktura nie nadąża za trendem – stacji ładowania na razie jest stosunkowo niewiele. Rozwiązaniem może być stworzenie własnego punktu ładowania w garażu. Jak to zrobić? I co w ogóle warto wiedzieć o ładowaniu elektryka w warunkach dom
więcej
Dlaczego silnik dławi się przy przyspieszaniu?
Prawidłowo działająca jednostka napędowa nie powinna przerywać, reagować wolniej niż dotychczas ani dławić się w trakcie przyspieszania. Jeśli silnik pracuje nierówno, a wciśnięcie pedału gazu nie powoduje odpowiedniej reakcji, warto jak najszybciej poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Dlaczego? Ponieważ zwlekanie z naprawą może skutkować nie tylko dalszymi uszkodzeniami podzespołów, lecz także negatywnie wpływać na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.
więcej
Czym jest snorkel i po co się go montuje?
Jeśli planujesz off-road, chcesz testować zdolność swojego samochodu do przeprawiania się przez zbiorniki wodne albo po prostu interesujesz się jazdą w terenie, pewnie wiesz co nieco na temat snorkelu. Jeżeli nie, to za chwilę wyjaśnimy Ci, czym jest snorkel i po co się go montuje. Odpowiemy również na pytanie, jaki model warto wybrać i dlaczego
więcej