Typowo miejskie auto produkowane w latach 2003–2012 – mowa o Fiacie Panda II. Ten model ma wielu zwolenników ze względu na niewielkie koszty zakupu i eksploatacji oraz trwałość podzespołów. Dziś można go nabyć tylko na rynku wtórnym, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę w tych samochodach.
Fiat Panda II produkowany był w polskiej fabryce w Tychach. Gama silników obejmowała wersje benzynowe i wysokoprężne. Jednostki benzynowe to 1.1 54 KM, 1.2 60–69 KM oraz 1.4 100 KM. Diesel stworzono tylko jeden – 1.3 Multijet o mocach 70 KM lub 75 KM.
Samochód został doceniony przede wszystkim przez osoby szukające auta do jazdy po mieście, chociaż z napędem 4×4 sprawdza się również w górskim terenie. Panda kojarzona jest z mało awaryjnym pojazdem, chociaż – jak każdy – ma swoje wady.
Panda II – benzyna czy diesel?
Jeżeli chodzi o ewentualne usterki, zarówno benzyna, jak i diesel będą w porządku. W benzynowych jednostkach zdarzają się awarie alternatora czy pompy paliwa, ale nie są to poważne problemy. Większym minusem może być spore spalanie.
Tu w porównaniu ilości zużywanego paliwa dużo lepiej wypadnie diesel. W stosunku do innych jednostek wysokoprężnych na rynku ma jedną znaczącą zaletę – brak dwumasowego koła zamachowego, które jest drogie w naprawie. Można także znaleźć modele bez filtra DPF. Poza tym Panda II w dieslu będzie miała takie same kosztowne minusy jak inne silniki wysokoprężne, czyli EGR i turbosprężarkę.
Ewentualne awarie
Kupując Fiata Pandę II, zwróćcie uwagę na stan zawieszenia i miejcie z tyłu głowy, że niestety dość często się ono psuje. Za to koszty wymiany poszczególnych podzespołów są niewielkie. Niektórzy narzekają na niską jakość wykończenia wnętrza – np. łatwo rysujące się plastiki, problemy z wentylatorem nawiewu, klamkami, zamkami (centralnym i klapy bagażnika) albo światłami. W części modeli awaryjne są: sprzęgło oraz łożyska kół.
Plus jest taki, że każdy z wymienionych elementów niewiele kosztuje albo ma znaczenie wyłącznie estetyczne.
Kupować czy nie?
Za Fiatem Pandą II przemawia niska cena zakupu oraz bardzo niskie koszty eksploatacji. Dodatkowym atutem będzie mała awaryjność i łatwość naprawy. Przeciw? Ewentualnie słaba dynamika jazdy w jednostkach innych niż 1.4 albo wspomniane spore spalanie. Przy szukaniu modelu dla siebie trzeba uważać na samochody wykorzystywane do celów firmowych, które będą miały dużo większy przebieg niż auta prywatne.