• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Czym jest snorkel i po co się go montuje?

Jeśli planujesz off-road, chcesz testować zdolność swojego samochodu do przeprawiania się przez zbiorniki wodne albo po prostu interesujesz się jazdą w terenie, pewnie wiesz co nieco na temat snorkelu. Jeżeli nie, to za chwilę wyjaśnimy Ci, czym jest snorkel i po co się go montuje. Odpowiemy również na pytanie, jaki model warto wybrać i dlaczego.

Niektóre samochody terenowe są fabrycznie wyposażone w snorkel, w innych montują go właściciele. Ten element przydaje się wtedy, gdy faktycznie jeździ się po trudnych obszarach – przez błota, wodę i piasek. Trzeba tylko pamiętać, że sam snorkel to za mało, żeby skutecznie przygotować samochód na off-road. Potrzebne będą jeszcze korki odpływowe w podłodze, odpowietrzenie reduktora, mostów i skrzyni biegów oraz dodatkowa ochrona instalacji elektrycznej.

Snorkel – co to takiego?

Skupmy się jednak na snorkelu. To zewnętrzny wlot powietrza do silnika składający się z rury wylotowej, przegródki ochronnej i filtra powietrza. Rurę prowadzi się od nadkola aż do górnej krawędzi samochodu – na wysokość dachu, żeby do jednostki napędowej mogło trafiać czystsze, a jednocześnie chłodniejsze powietrze. W ten sposób wpływa się nie tylko na żywotność elementów silnika, lecz także na jego parametry.

Snorkel zabezpiecza jednostkę napędową przed kurzem, wodą i błotem. Fani off-roadu twierdzą, że dodatkowo poprawia również wygląd auta, ale to kwestia gustu.

Wady i zalety tego rozwiązania

Jeśli chodzi o zalety tego elementu, chyba są już jasne – najważniejsze to ochrona silnika przed zanieczyszczeniami oraz pozytywny wpływ na jego żywotność dzięki dostarczaniu stosunkowo chłodnego powietrza. A co z minusami?

Po pierwsze, snorkel jest hałaśliwy, co bywa uciążliwe w trakcie dłuższych wypraw. Po drugie, zwiększa opór powietrza i tym samym również spalanie. Po trzecie, w trakcie przejeżdżania przez gęsto zarośnięte tereny może zahaczać o gałęzie.

Czy snorkel to dobry wybór?

Mając na uwadze te wszystkie kwestie, warto się dobrze zastanowić, czy montaż snorkela ma sens. Wtedy, gdy często jeździ się po trudnym terenie, ten element rzeczywiście się sprawdzi. Jeżeli jednak planuje się kilka wypadów w ciągu roku, wiercenie dziur w karoserii i narażanie się na wyższe koszty eksploatacji auta chyba nie będzie opłacalne.

Poza tym – przypomnijmy to jeszcze raz – przy przejeżdżaniu przez głęboką wodę sam snorkel nie wystarczy. Dlatego w niektórych przypadkach lepiej wybrać inną trasę lub wypożyczyć typowo off-roadowy pojazd niż ingerować w swój samochód.

Rodzaje snorkeli do wyboru

Jeśli mimo wszystko jesteś zdecydowany na montaż tego elementu, możesz wybrać snorkel uniwersalny albo dedykowany do konkretnego modelu auta. Wersje uniwersalne są zazwyczaj tańsze niż dedykowane, ale trzeba je dobrze dopasować, żeby spełniały swoją funkcję.

Przy kupowaniu snorkela warto zwrócić szczególną uwagę na materiały, z którego jest wykonany. Najlepiej sprawdzają się te z ABS, bo są odporne na uderzenia i działanie substancji chemicznych, ale popularnością cieszą się również wersje metalowe.

Dlaczego silnik dławi się przy przyspieszaniu?
Prawidłowo działająca jednostka napędowa nie powinna przerywać, reagować wolniej niż dotychczas ani dławić się w trakcie przyspieszania. Jeśli silnik pracuje nierówno, a wciśnięcie pedału gazu nie powoduje odpowiedniej reakcji, warto jak najszybciej poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Dlaczego? Ponieważ zwlekanie z naprawą może skutkować nie tylko dalszymi uszkodzeniami podzespołów, lecz także negatywnie wpływać na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.
więcej
Pochłaniacz par paliwa – czym jest i jak działa?
Producenci samochodów nieustannie muszą wprowadzać nowe rozwiązania pozwalające redukować ilość szkodliwych substancji w gazach spalinowych. Wynika to m.in. z konieczności dostosowania się do coraz bardziej restrykcyjnych norm Euro. O ile do katalizatora czy filtra cząstek stałych zdążyliśmy się przyzwyczaić, o tyle pochłaniacz par paliwa może budzić zdziwienie. Czym jest ten element i jak działa?
więcej