• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Czy zużyty olej może wpłynąć na awarie osprzętu silnika?

Zacznijmy od oczywistego stwierdzenia – olej to płyn eksploatacyjny, który należy regularnie wymieniać. Dlaczego? Ponieważ stary i zużyty może wpłynąć na awarie np. napinacza paska rozrządu, pompy vacum albo turbosprężarki. W jaki sposób olej się zużywa i na co należy szczególnie uważać, wyjaśniamy w poniższym artykule.

Olej odpowiada przede wszystkim za smarowanie elementów metalowych tworzących silnik. Oprócz tego reguluje temperaturę jednostki, a dzięki dodatkom działa antykorozyjnie oraz oczyszcza silnik z nagaru i innych zanieczyszczeń. Ten płyn eksploatacyjny wykorzystywany jest nie tylko do smarowania napędu, lecz także pompy vacum, rozdzielaczowych pomp wtryskowych, turbosprężarki i napinacza paska rozrządu. Tym samym olej złej jakości – stary i zużyty – negatywnie wpływa na wszystkie z wymienionych podzespołów.

Zużyty olej a pompy

Wiele samochodów wykorzystuje olej silnikowy do smarowania pomp – vacum i rozdzielaczowej wtryskowej. Pompy vacum odpowiadają za wytworzenie podciśnienia, które jest niezbędne do prawidłowej pracy układu hamulcowego i sterowania zaworami, np. EGR. Stosuje się je w silnikach wysokoprężnych. Jak stary olej działa na pompę vacum? Jeśli to urządzenie nie będzie miało odpowiedniego smarowania – przepływ oleju w kanalikach doprowadzających zostanie ograniczony – pompa po prostu się zatrze.

Podobnie stanie się z pompą rozdzielaczową wtryskową, którą stosowano w starszych samochodach z jednostkami wysokoprężnymi. Ona również potrzebuje dobrej jakości oleju do utrzymania odpowiednich warunków pracy. Jeżeli go nie dostanie, zatrze się i pompę trzeba będzie wymienić.

Smarowanie w turbosprężarce

Innym podzespołem, który reaguje na stan oleju silnikowego, jest turbosprężarka. Obecnie większość nowych samochodów wyposaża się w turbo, żeby zwiększyć ich osiągi. Trzeba jednak pamiętać, że turbosprężarka pracuje w naprawdę trudnych warunkach. Łopatki w turbinie rozpędzają się nawet do 200 tys. obrotów na minutę, a łożyska są narażone na bardzo wysokie temperatury przelatujących przez nie spalin. Jeśli turbo nie będzie miało właściwego smarowania i chłodzenia, dojdzie do awarii, która jest kosztowna w naprawie.

W przypadku turbosprężarki jakość oleju staje się szczególnie istotna nie tylko ze względu na konieczność smarowania, lecz także możliwość zapchania kanalików doprowadzających olej. W turbo są one naprawdę małe, więc łatwo mogą zostać zablokowane przez zanieczyszczenia ze starego płynu eksploatacyjnego.

Wpływ oleju na napinacz paska rozrządu

Kolejną drogą w wymianie częścią jest rozrząd – jeśli dojdzie do jego zerwania, tłoki zderzą się z zaworami i konieczny będzie remont silnika. Zazwyczaj za taką sytuację odpowiada niewłaściwe napięcie łańcucha albo paska rozrządu, o którym teraz mowa. Co ma do tego olej? Otóż olej silnikowy również w tym podzespole odpowiada za smarowanie. Gdy olej się zestarzeje albo będzie złej jakości, parametry pracy paska zdecydowanie się pogorszą, a to wpłynie na przyspieszenie zużycia tego elementu i innych części tworzących rozrząd.

Dlaczego olej silnikowy się zużywa?

Chyba nikogo nie trzeba już dodatkowo przekonywać, że olej należy wymieniać zgodnie z zaleceniami. W związku z ograniczoną żywotnością tego płynu eksploatacyjnego powinno się spuszczać stary i wlewać nowy olej raz na 10–15 tys. km albo raz na rok.

Dlaczego olej w ogóle się zużywa? Traci właściwości smarujące przede wszystkim ze względu na ciągłe narażenie na wysokie temperatury oraz na silny nacisk.

Najbardziej niebezpieczne jest przegrzanie oleju – bardzo wysokie temperatury przyspieszają procesy utleniania zachodzące w tym płynie i powodują powstanie substancji smolistych, czyli, mówiąc wprost, zanieczyszczeń. Jeżeli zaś dojdzie do punktowego spalania, w jednostce wytrąci się nagar potencjalnie niebezpieczny dla silnika.

Kiedy samochód nie przejdzie badania technicznego?
Badanie techniczne to obowiązkowa kontrola stanu samochodu. Należy je przeprowadzać raz do roku w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Wyjątek stanowią nowe auta, w których pierwsze badanie wykonuje się przed upływem trzech lat od daty rejestracji. To, kiedy mija termin ważności przeglądu, można sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo od niedawna w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli w CEPiK-u. Trzeba pamiętać, że diagnosta ma prawo nie przedłużyć badania, jeśli zauważy usterki wpływające na bezpieczeństwo jazdy. O jakich usterkach mowa?
więcej
Kiedy tuning jest niezgodny z prawem?
Tuning zgodnie z definicją to zmiana wyglądu samochodu i/lub jego parametrów technicznych w celu stworzenia unikatowego pojazdu. Jedni decydują się na przeróbki po to, żeby się wyróżnić z tłumu, dlatego stawiają przede wszystkim na modyfikacje, które widać na pierwszy rzut oka. Inni skupiają się na tym, czego nie da się zauważyć, np. na chip tuningu. Bez względu na to, jaki sposób ulepszeń wybierzecie, pamiętajcie, że niektóre zmiany są niezgodne z prawem. O jakich zmianach mowa?
więcej
Co można i warto samodzielnie wymienić w samochodzie?
Wielu kierowców boi się zrobić cokolwiek przy swoim samochodzie – wszystko, może poza uzupełnieniem płynu do spryskiwaczy, zleca profesjonalistom. Dlaczego? Ponieważ wydaje im się, że wykonanie jakichkolwiek czynności przy aucie wymaga nie tylko specjalnych umiejętności, lecz także narzędzi. Tymczasem niektóre wymiany oraz naprawy można łatwo i szybko przeprowadzić samodzielnie.
więcej