• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Czy warto instalować downpipe?

Słyszeliście już o downpipe? To kawałek rury, który jest częścią układu wydechowego. Instalacja downpipe teoretycznie ma wpłynąć na charakterystykę pracy silnika, ale będzie będzie to możliwe tylko wtedy, gdy potraktujecie ten element jak kawałek większej układanki.

Układ wydechowy składa się z całego systemu metalowych rur z katalizatorem, sondą lambda i innymi elementami, przez które muszą przepłynąć spaliny. Aby przyspieszyć ich wylot na zewnątrz, stosuje się katalizatory sportowe o większej przepustowości, wymienia się cały układ na taki wykonany z kwasówki – bo metal ze względu na swoją porowatość wytrąca prędkość spalin – albo wkłada się downpipe.

Co to jest downpipe?

Downpipe to kawałek rury montowany w najważniejszym miejscu, na samym początku układu, tuż za kolektorem wydechowym lub za turbosprężarką w zależności od budowy samochodu. Ten element zastępuje inną rurkę, na której montuje się katalizator. Dzięki downpipe spaliny przepływają szybciej, ale nie są bardziej zanieczyszczone, dlatego taki rodzaj tuningu jest dopuszczalny przez prawo.

Downpipe a moc silnika

Wiele osób uważa, że montaż downpipe wpływa na moc silnika. Owszem, dzięki temu jednostka lepiej wchodzi na obroty, ma efektywniejsze przyspieszenie i mniejszą turbodziurę – mimo to nie można powiedzieć wprost o ile zwiększy się moc samochodu po instalacji downpipe.

Trzeba również pamiętać, że downpipe jest tylko jednym elementem z wielu rurek tworzących np. kolektor wydechowy, a tak naprawdę wszystko wpływa na wydajność układu. Właśnie dlatego widoczne efekty najlepiej uzyskać, wymieniając cały wydech na wersję sportową dostosowaną do modelu auta. Tutaj trzeba uważać na jakość wykonania układu i odpowiednio przeprowadzony montaż. Wystarczy sobie uświadomić, że spaliny osiągają temperaturę kilkuset stopni Celsjusza, żeby zrozumieć, jak ważne jest, aby nie wydostały się poza miejsca przystosowane do ich przepływu.

Ile to kosztuje?

Downpipe, mimo tego że jest niewielkim elementem, kosztuje całkiem sporo – średnio kilkaset złotych. Ostateczna kwota, którą trzeba wydać, zależy od modelu samochodu. Za cały układ wydechowy w wersji sportowej można zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a jeśli kierowca planuje dalszy tuning, to tak naprawdę dopiero początek wydatków.

Wymiana układu wydechowego albo sam montaż downpipe należy zlecić profesjonalistom zajmującym się przede wszystkim wydechem. To oni powinni dobrać przepustowość i kształt elementów tak, aby nie zaburzyć przepływu spalin, doprowadzając tym samym do dławienia się silnika. Nie warto również kupować części od nieznanych producentów, bo mogą okazać się niedostosowane do danego auta.

Którą normę emisji spalin spełnia Twoje auto?
Normy emisji spalin nie są niczym nowym. Po raz pierwszy wprowadzono je w 1993 roku, a później stopniowo zaostrzano. Aktualnie obowiązuje norma Euro 6, zaś na 2025 rok planowane jest wdrożenie Euro 7. Co dokładnie określają normy Euro i jak sprawdzić, którą z nich powinien spełniać Twój samochód?
więcej
Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej
Jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację?
Obecnie chyba w każdym nowym samochodzie montuje się klimatyzację w standardzie. Jesteśmy na tyle przyzwyczajeni do tego rozwiązania, że oczekujemy go dosłownie w każdym aucie. W zasadzie trudno się dziwić. Wtedy, gdy na zewnątrz robi się gorąco, klimatyzacja gwarantuje komfort podróży, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo – zmniejsza ryzyko zasłabnięcia kierowcy ze względu na upał. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzacja wymaga regularnego odgrzybiania. Czy da się to zrobić w warunkach domowych?
więcej