• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Czy można zregenerować zaciski hamulcowe?

Zaciski hamulcowe to te elementy, które sprawiają, że klocek hamulcowy styka się z tarczą. Pełnią naprawdę kluczową rolę, dlatego ze względów bezpieczeństwa powinny być w jak najlepszym stanie. Aby zaoszczędzić na wymianie tych podzespołów, można je zregenerować. Jak to zrobić?

Zacznijmy od tego, że nie każde zaciski hamulcowe można poddać regeneracji. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy dany zestaw nie jest pęknięty albo nie ma dużych uszkodzeń mechanicznych – te kryteria dyskwalifikują urządzenia. Zregenerować da się bowiem tylko te zaciski, na których nie widać poważnych usterek. O tym, czy przeprowadzać regenerację, czy wymieniać podzespoły na nowe, decyduje zazwyczaj mechanik z profesjonalnego warsztatu.

Punkt po punkcie

Jeśli regeneracja jest możliwa, konieczny będzie demontaż i dokładne oczyszczenie zacisków z rdzy oraz resztek starej farby. Przeważnie stosuje się metodę opartą na piaskowaniu albo krok po kroku ściera się zanieczyszczenia drucianą szczotką. Po doprowadzeniu urządzeń do stanu pierwotnego, należy je pomalować specjalną farbą o dużej odporności na wysokie temperatury. Istotne, żeby położyć przynajmniej trzy warstwy takiej farby. Dzięki temu zaciski będą odpowiednio zabezpieczone.

Na rynku dostępne są farby w różnych kolorach – w zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać, można albo podkreślić zaciski, malując je na kontrastowy kolor, albo zostać przy klasycznej czerni. Cena farb waha się od 20 do 100 zł za puszkę z wygodnym sprejem. Do niektórych farb dołączane są również preparaty czyszczące, pędzelki umożliwiające dotarcie do trudno dostępnych miejsc i utwardzacze, które stosuje się na koniec.

Regeneracja a wymiana niektórych elementów

Trzeba pamiętać, że regeneracja to nie tylko poprawa wyglądu, lecz także konieczność wymiany niektórych elementów w zaciskach. Chodzi tu o gumki, tłoczki i prowadniki sprzedawane zazwyczaj w całych zestawach naprawczych. Cena? Od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za jeden zestaw w zależności od modelu zacisków.

Ile to kosztuje?

Dodatkowo trzeba doliczyć koszt ewentualnej wymiany przewodów hamulcowych – od 50 do kilkuset złotych i nowego płynu hamulcowego – dobrej jakości preparat to wydatek rzędu 100–200 zł.

Całość, czyli preparat do czyszczenia, farba, zestaw naprawczy, przewody i płyn, równa się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Największy wpływ na cenę ma model samochodu. Inaczej będą się kształtowały te kwoty w przypadku popularnych modeli, a inaczej, gdy mowa o pojazdach marek premium.

Oczywiście, jeśli nie chce się przeprowadzać regeneracji samodzielnie, trzeba mieć na uwadze również koszty tak zwanej robocizny. Czy zatem to się opłaca? Zazwyczaj tak. Mimo wszystko kwoty zakupu nowego zestawu zacisków i ich montażu są sporo wyższe niż cena regeneracji.

Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej
Jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację?
Obecnie chyba w każdym nowym samochodzie montuje się klimatyzację w standardzie. Jesteśmy na tyle przyzwyczajeni do tego rozwiązania, że oczekujemy go dosłownie w każdym aucie. W zasadzie trudno się dziwić. Wtedy, gdy na zewnątrz robi się gorąco, klimatyzacja gwarantuje komfort podróży, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo – zmniejsza ryzyko zasłabnięcia kierowcy ze względu na upał. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzacja wymaga regularnego odgrzybiania. Czy da się to zrobić w warunkach domowych?
więcej
Jak działają systemy ostrzegające w trakcie cofania?
Systemy wspomagające bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego powoli stają się standardem. Marki motoryzacyjne z jednej strony same wprowadzają kolejne innowacje, a z drugiej są zmuszane do wdrażania niektórych rozwiązań w związku ze zmieniającymi się przepisami. Jak jest z systemami ostrzegającymi w trakcie cofania?
więcej