• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Awaria systemu VANOS

Właściciele samochodów marki BMW pewnie znają odpowiedź na pytanie, czym jest VANOS. A wiecie, jakie są objawy awarii tego systemu? Co daje zastosowanie takiego rozwiązania? I w jaki sposób można dbać o VANOS, żeby posłużył maksymalnie długo?

Zacznijmy od kilku słów wyjaśnienia dla tych, którzy nie spotkali się wcześniej z pojęciem VANOS. VANOS (Variable Nockenwellen Steuerung) to wałek rozrządu o zmiennym położeniu – dzięki temu umożliwia dwustopniową albo w nowszych wersjach bezstopniową regulację faz rozrządu.

VANOS stosuje się w BMW od 1992 roku. Na początku system sterował pracą zaworów dolotowych, a od czasu Double VANOS, również wylotowych. Warto wiedzieć, że wykorzystanie zmiennych faz rozrządu pozwala usprawnić pracę silnika, daje mu większą moc i elastyczność, wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa, a także emisji szkodliwych substancji. Systemy takie, jak VANOS opóźniają otwarcie zaworów podczas pracy jednostki na biegu jałowym oraz przy dużych prędkościach obrotowych, zwiększając tym samym moment obrotowy.

Jak działa VANOS?

VANOS zbudowane jest z kilku elementów – zaworu elektromagnetycznego, hydraulicznej i mechanicznej jednostki sterującej, elektronicznego sterownika oraz czujników: prędkości obrotowej silnika, obciążenia i temperatury cieczy chłodzącej.

W odpowiednich warunkach elektroniczne urządzenie sterujące wysyła sygnał do zaworu elektromagnetycznego, który odpowiada za regulowanie dopływu oleju silnikowego do hydraulicznej jednostki sterującej. Olej dopływa do niej dwoma kanałami, przyspieszającym lub opóźniającym, a ciśnienie oleju naciska na tłok, który powoduje przestawienie wałka rozrządu. Wałek steruje pracą zaworów dolotowych. Jeżeli olej płynie kanałem opóźniającym, wałek przestawia się na opóźnienie w stosunku do obrotów wału korbowego, jeśli zaś odwrotnie – płynie przyspieszającym – wałek również przestawia się na przyspieszenie.

Objawy awarii VANOS

Gdy dochodzi do awarii systemu VANOS, silnik zaczyna nierówno pracować na biegu jałowym, odczuwa się spadek mocy, jednostka może przygasać lub całkowicie gasnąć na niskich obrotach, a czasami słychać dźwięki spod maski przypominające grzechotanie albo stuki. Ze względu na to, że objawy problemów z VANOS są niespecyficzne, wymagają diagnostyki w profesjonalnym warsztacie.

Dlaczego w ogóle system VANOS się psuje? Przeważnie jest to efekt starzenia się gumy (zazwyczaj po dziesięciu lub kilkunastu latach od produkcji), a co za tym idzie, uszkodzenia uszczelek w zaworach hydraulicznych, uszkodzenia łożysk, tłoczków oraz zablokowania całego układu. Czasami problem z VANOS wynika z większych awarii w samochodzie – problemów z układem smarowania, pompą oleju albo napędem pompy.

Czy można zadbać o VANOS?

Czy da się zatem zadbać o system, żeby służył jak najdłużej? Jedyne, co można zrobić, to regularnie wymieniać olej, stosować ten wysokiej jakości zgodny z zaleceniami producenta i pamiętać o jednoczesnej wymianie filtrów. Dzięki temu VANOS będzie miał najlepsze warunki do pracy.

Czy można ładować samochód elektryczny w garażu?
Oferta samochodów elektrycznych stale się poszerza. Większość znanych marek sprzedaje co najmniej jeden bezemisyjny model i zapowiada kolejne. Elektromobilność stała się faktem, chociaż niestety w Polsce infrastruktura nie nadąża za trendem – stacji ładowania na razie jest stosunkowo niewiele. Rozwiązaniem może być stworzenie własnego punktu ładowania w garażu. Jak to zrobić? I co w ogóle warto wiedzieć o ładowaniu elektryka w warunkach dom
więcej
Dlaczego silnik dławi się przy przyspieszaniu?
Prawidłowo działająca jednostka napędowa nie powinna przerywać, reagować wolniej niż dotychczas ani dławić się w trakcie przyspieszania. Jeśli silnik pracuje nierówno, a wciśnięcie pedału gazu nie powoduje odpowiedniej reakcji, warto jak najszybciej poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Dlaczego? Ponieważ zwlekanie z naprawą może skutkować nie tylko dalszymi uszkodzeniami podzespołów, lecz także negatywnie wpływać na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.
więcej
Czym jest snorkel i po co się go montuje?
Jeśli planujesz off-road, chcesz testować zdolność swojego samochodu do przeprawiania się przez zbiorniki wodne albo po prostu interesujesz się jazdą w terenie, pewnie wiesz co nieco na temat snorkelu. Jeżeli nie, to za chwilę wyjaśnimy Ci, czym jest snorkel i po co się go montuje. Odpowiemy również na pytanie, jaki model warto wybrać i dlaczego
więcej