• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Amortyzatory wzmocnione – warto czy nie?

Amortyzatory wzmocnione pełnią taką samą funkcję jak ich standardowe odpowiedniki – tłumią drgania powstające w trakcie jazdy, a także wpływają na przyczepność samochodu. Różnią się za to budową i są nieco sztywniejsze, dlatego sprawdzą się w autach, które poruszają się z dużym obciążeniem lub jeżdżą po bardzo nierównych drogach. A wiecie, co ile powinno się wymieniać amortyzatory?

Amortyzatory wpływają nie tylko na komfort, lecz także na bezpieczeństwo jazdy, ponieważ skutecznie tłumią drgania powstające podczas przejeżdżania, np. po nierównej nawierzchni. Dodatkowo odpowiadają za poprawę przyczepności auta – wytwarzają siłę dociskającą koła do drogi. Dobre amortyzatory wpływają m.in. na sterowność pojazdu w trakcie wchodzenia w zakręty, na długość drogi hamowania czy tempo zużycia gum.

Nie da się ukryć, że amortyzatory są podstawowym elementem układu zawieszenia, bez którego samochód po prostu nie może funkcjonować. Jest to również element wymagający wymiany po pewnym czasie.

Amortyzatory wzmocnione a standardowe

Na rynku istnieją dwa rodzaje amortyzatorów – standardowe i wzmocnione. Oba typy pełnią taką samą funkcję, ale nieco inaczej wyglądają. Wzmocniona wersja ma inną budowę i dodatkowe wsparcie umożliwiające komfortową, a przy tym bezpieczną jazdę nawet z dużym obciążeniem. Sprawia również, że pojazd jest trochę bardziej sztywny niż ten ze standardowymi amortyzatorami. Właśnie z tego względu te wzmocnione polecane są do samochodów jeżdżących np. z załadowaną przyczepką czy przyczepą kempingową. Sprawdzą się również w rejonach, w których jakość dróg nie należy do najlepszych.

Co ile powinno się wymieniać amortyzatory?

Zatem co ile powinno się wymieniać amortyzatory? Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć. W zasadzie nie ma ściśle określonych ram czasowych. Mówi się, że przeważnie będzie to 60 do 80 tys. km, ale to bardzo uśredniona wielkość. Jeżeli auto porusza się wyłącznie po dziurach, amortyzatory zużyją się nawet po kilkunastu tysiącach kilometrów, czyli zdecydowanie szybciej.

Na co zwracać uwagę, kupując amortyzatory?

Na rynku dostępne są zarówno nowe, jak i używane amortyzatory. Te drugie kuszą niską ceną oraz możliwością zamontowania oryginalnych części, które zazwyczaj są lepsze niż nawet najwierniej odwzorowane zamienniki. Przy zakupie używek trzeba uważać tylko na jedno – nie da się na oko określić stanu amortyzatorów. Dopiero diagnosta podczas badania technicznego będzie mógł powiedzieć, czy rzeczywiście jeszcze trochę da się pojeździć na tym komplecie, czy trzeba go zaraz wymienić na kolejny.

Z tego względu bezpieczniejszą opcją jest zakup fabrycznie nowych amortyzatorów. Warto pamiętać, że dobiera się je do modelu samochodu, uwzględniając pojemność silnika i rodzaj jednostki. Jeśli decydujecie się na zamiennik, weźcie pod uwagę producentów takich jak Magnum, Quinton oraz Kager – to pewne marki słynące z dobrej jakości.

Bez problemu kupicie również oryginalne części, które jednak będą sporo droższe niż ich odpowiedniki.

Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej
Jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację?
Obecnie chyba w każdym nowym samochodzie montuje się klimatyzację w standardzie. Jesteśmy na tyle przyzwyczajeni do tego rozwiązania, że oczekujemy go dosłownie w każdym aucie. W zasadzie trudno się dziwić. Wtedy, gdy na zewnątrz robi się gorąco, klimatyzacja gwarantuje komfort podróży, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo – zmniejsza ryzyko zasłabnięcia kierowcy ze względu na upał. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzacja wymaga regularnego odgrzybiania. Czy da się to zrobić w warunkach domowych?
więcej
Jak działają systemy ostrzegające w trakcie cofania?
Systemy wspomagające bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego powoli stają się standardem. Marki motoryzacyjne z jednej strony same wprowadzają kolejne innowacje, a z drugiej są zmuszane do wdrażania niektórych rozwiązań w związku ze zmieniającymi się przepisami. Jak jest z systemami ostrzegającymi w trakcie cofania?
więcej