• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Jak zweryfikować obecność filtra DPF?

Filtr cząstek stałych, czyli DPF, początkowo był montowany wyłącznie w samochodach wyposażonych w silniki diesla. Obecnie coraz częściej producenci wstawiają DPF-y także do aut z jednostkami benzynowymi – wynika to z konieczności spełnienia wyśrubowanych norm emisji spalin. Czasami, żeby zaoszczędzić na naprawie, kierowcy wycinają filtr z pojazdu na stałe. Dlatego przy zakupie samochodu z drugiej ręki warto zwrócić uwagę, czy DPF jest zamontowany i czy działa prawidłowo.

DPF odpowiada za wychwytywanie cząstek sadzy i popiołu ze spalin, a tym samym za zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do środowiska. Trzeba pamiętać, że nie każdy samochód powinien być wyposażony w filtr cząstek stałych. Obowiązek montażu tej części wprowadzono w autach z silnikami diesla produkowanych po 2006 roku, żeby mogły spełnić normy emisji spalin Euro 4. W praktyce niektóre z modeli z wcześniejszych lat także miały DPF-y, a obecnie coraz częściej spotyka się je również w pojazdach z jednostkami benzynowymi. To, czy auto w ogóle powinno mieć filtr, można sprawdzić po numerze VIN np. w internecie.

Działanie DPF-a

Podstawowy problem z filtrami cząstek stałych polega na tym, że ich pojemność jest ograniczona. W związku z tym nadmiar nagromadzonej sadzy powinien zostać wypalony. Można to zrobić, rozgrzewając filtr do 500 stopni Celsjusza. Aby uzyskać taką temperaturę w tym podzespole, trzeba po prostu pokonać dłuższy odcinek na wysokich obrotach bez zwalniania i zmiany biegów, czyli wyjechać na trasę. DPF-a praktycznie nie da się przepalić w warunkach jazdy miejskiej.

Zazwyczaj samochody informują o konieczności oczyszczenia filtra poprzez zapalenie kontrolki „DPF” lub „silnik”. Jeżeli jednak obserwuje się spadek mocy lub jednostka przechodzi w stan awaryjny, można podejrzewać, że doszło do całkowitego zapchania DPF-a. W takiej sytuacji albo przepala się filtr w sztucznie stworzonych do tego celu warunkach, albo trzeba go wymienić na nowy. Koszt fabrycznie nowego filtra to nawet kilka tysięcy złotych.

Usuwanie filtra cząstek stałych

Z tego względu niektórzy decydują się na całkowite usunięcie DPF-a i przeprogramowanie komputera, aby samochód myślał, że filtra w ogóle nie powinno tam być albo żeby pracował tak, jakby nadal był zamontowany. Uwaga, taki proces jest nielegalny m.in. w Polsce, w Niemczech i w Austrii. O ile u nas nikt nie poniesie kary za poruszanie się autem bez filtra, o tyle w innych krajach można za to dostać mandat bez możliwości kontynuowania jazdy.

Czy jest tu DPF?

Jeżeli kupuje się samochód używany, najlepiej po prostu zapytać, czy jest on wyposażony w filtr cząstek stałych. Ewentualne niepewne odpowiedzi sprzedającego będą sygnałem ostrzegawczym. Lampka alarmowa powinna Wam się zapalić także wtedy, gdy końcówka układu wydechowego jest pokryta grubą warstwą sadzy – to znak, że DPF mógł zostać wycięty albo nie działa prawidłowo.

Którą normę emisji spalin spełnia Twoje auto?
Normy emisji spalin nie są niczym nowym. Po raz pierwszy wprowadzono je w 1993 roku, a później stopniowo zaostrzano. Aktualnie obowiązuje norma Euro 6, zaś na 2025 rok planowane jest wdrożenie Euro 7. Co dokładnie określają normy Euro i jak sprawdzić, którą z nich powinien spełniać Twój samochód?
więcej
Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej
Jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację?
Obecnie chyba w każdym nowym samochodzie montuje się klimatyzację w standardzie. Jesteśmy na tyle przyzwyczajeni do tego rozwiązania, że oczekujemy go dosłownie w każdym aucie. W zasadzie trudno się dziwić. Wtedy, gdy na zewnątrz robi się gorąco, klimatyzacja gwarantuje komfort podróży, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo – zmniejsza ryzyko zasłabnięcia kierowcy ze względu na upał. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzacja wymaga regularnego odgrzybiania. Czy da się to zrobić w warunkach domowych?
więcej