• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Ile mogą przetrwać elementy instalacji elektrycznej w samochodzie?

Instalacja elektryczna we współczesnych samochodach to nie tylko reflektory LED, czy ekran komputera pokładowego, lecz także to, czego nie widać, czyli sterownik silnika oraz alternator. Jaka jest standardowa żywotność poszczególnych elementów tej instalacji? Kiedy trzeba wymienić alternator albo kupić nowe lampy?

To, co widać – lampy i ekran

Zacznijmy od tych elementów instalacji elektrycznej, które widać na pierwszy rzut oka. Mowa o reflektorach oraz coraz częściej montowanych ekranach komputerów pokładowych. Lampy, zwłaszcza modne oświetlenie LED, mogą przetrwać nawet ponad 200 000 km, chociaż zazwyczaj to nie liczba przejechanych kilometrów, a sposób eksploatacji decydują o tym, po jakim czasie trzeba kupić nowy reflektor. Warto pamiętać, że lampy LED uszkadzają się w wyniku dostania się wilgoci do klosza. Dlatego w razie zauważenia jakiejkolwiek nieszczelności lepiej reagować od razu. Naprawa, czyli tak naprawdę wymiana LED-ów, wiąże się z bardzo dużymi kosztami – jeżeli nie da się wymienić pojedynczych diod, za nowe lampy zapłacicie nawet kilka tysięcy złotych.

Drugi element to ekran. Proste, monochromatyczne ekrany montowane w starszych modelach aut wytrzymują około 300 000 km. Po tym czasie mogą przestać działać w niektórych sektorach albo po prostu przerywać. Prawdopodobnie trudno będzie kupić nowy element, ale jeżeli się uda, trzeba naprawa zamknie się w kwocie do kilkuset złotych

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku nowoczesnych ekranów dotykowych LCD. Na razie trudno jest wprost określić ich wytrzymałość – przeważnie szacunki mówią o 50 000 godzin, czyli kilkunastu latach standardowego użytkowania w samochodzie.

To, czego nie widać – alternator i sterowniki

Do elementów instalacji elektrycznej zalicza się również alternator. To urządzenie powinno działać bez zarzutu nawet wtedy, gdy auto pokona 200 000 km. Problem może pojawić się w sytuacji, kiedy do alternatora będzie dostawała się woda, dlatego istotne jest, aby sprawdzać stan dolnej osłony jednostki napędowej.

Jak rozpoznać problemy z alternatorem? Najczęstsze objawy awarii to problemy z ładowaniem oraz opór na kole pasowym. Co ważne, alternator często da się zregenerować i w ten sposób obniżyć koszty naprawy. Nowe urządzenie z montażem to wydatek około kilkuset złotych.

Pozostały jeszcze sterowniki, m.in. sterownik silnika – bardzo trwałe elementy instalacji elektrycznej w samochodzie. W zasadzie wymienia się je średnio po 300 000 km. Psują się, podobnie jak alternator, w kontakcie z wilgocią.

Jak rozpoznać awarię sterownika jednostki napędowej? Alarmujące powinny być problemy z rozruchem, wyświetlanie się ikon ostrzegawczych na desce rozdzielczej oraz przerywanie działania silnika. Większość specjalistycznych warsztatów dysponuje urządzeniami, które umożliwiają szybkie potwierdzenie ewentualnego uszkodzenia sterownika i zaproponuje jego naprawę. Naprawa, o ile uda się ją przeprowadzić, będzie zdecydowanie tańsza niż kupno nowego podzespołu.

Którą normę emisji spalin spełnia Twoje auto?
Normy emisji spalin nie są niczym nowym. Po raz pierwszy wprowadzono je w 1993 roku, a później stopniowo zaostrzano. Aktualnie obowiązuje norma Euro 6, zaś na 2025 rok planowane jest wdrożenie Euro 7. Co dokładnie określają normy Euro i jak sprawdzić, którą z nich powinien spełniać Twój samochód?
więcej
Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej
Jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację?
Obecnie chyba w każdym nowym samochodzie montuje się klimatyzację w standardzie. Jesteśmy na tyle przyzwyczajeni do tego rozwiązania, że oczekujemy go dosłownie w każdym aucie. W zasadzie trudno się dziwić. Wtedy, gdy na zewnątrz robi się gorąco, klimatyzacja gwarantuje komfort podróży, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo – zmniejsza ryzyko zasłabnięcia kierowcy ze względu na upał. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzacja wymaga regularnego odgrzybiania. Czy da się to zrobić w warunkach domowych?
więcej