• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Kiedy wyciąć katalizator?

Jedną z częściej poszukiwanych fraz dotyczących katalizatorów jest ta, kiedy wyciąć katalizator. Samo wycięcie katalizatora to nic złego, jeśli chcecie stary, używany element wymienić na nowy. Inaczej zwyczajnie nie można i nie warto tego robić – katalizator to element wymagany. Bez niego auto nie przejdzie przeglądu, a kierowca prowadzący pojazd bez tej części przy rutynowej kontroli może otrzymać mandat.

Co to jest katalizator?

Katalizator to potoczna nazwa używana na określenie konwertera katalitycznego. Jak działa ta część? Obniża ilość szkodliwych związków chemicznych w spalinach. Z zewnątrz urządzenie wygląda jak tłumik – blaszana puszka zbudowana ze stali chromowych lub chromoniklowych. To, co najważniejsze w katalizatorze, znajduje się w środku. Wnętrze tworzy monolit ceramiczny albo metalowy o strukturze plastra miodu pokryty warstwami – pośrednią zawierającą trójtlenek glinu, aktywną z rodem, palladem lub platyną oraz uszczelniającą. Zależność jest taka, że im więcej kanalików w monolicie, tym większa efektywność działania. Konstrukcja katalizatora wpływa na opory przepływu spalin, wytrzymałość mechaniczną, bezwładność cieplną, współczynnik przewodzenia ciepła, powierzchnię właściwą oraz maksymalną temperaturę pracy.

Kiedy wycina się katalizator?

Najczęściej katalizatory wycinane są wtedy, gdy dochodzi do zużycia albo uszkodzenia części. Wymiana katalizatora jest kosztowna, dlatego niektórzy wolą wyciąć i zaspawać ten element. Takie działanie może się jednak okazać przykre w skutkach – auto bez tego urządzenia nie przejdzie przeglądu technicznego, a podczas rutynowej kontroli drogowej, w trakcie sprawdzania poziomu emisji spalin, kierowca, który porusza się pojazdem bez katalizatora, może dostać mandat. Dodatkowo w samochodach wyposażonych w dwie sondy lambda samo wycięcie okazuje się często trudne albo niewykonalne, ponieważ sondy od razu wykrywają brak katalizatora i silnik przełącza się na tryb awaryjny.

Innym powodem wycinania katalizatorów jest chęć ich sprzedaży, czyli po prostu zysk albo uzyskanie agresywniejszego dźwięku silnika. Warto przy tym pamiętać, że po usunięciu urządzenia auto nie tylko będzie emitowało do środowiska więcej szkodliwych substancji, lecz także może zużywać duże ilości paliwa. Pytanie więc, czy wycięcie katalizatora i prowadzenie samochodu bez tej części się opłaci.

Czy można tanio wymienić katalizator?

Żeby uniknąć ryzyka i nie usuwać potrzebnego urządzenia, można spróbować nieco zaoszczędzić na wymianie katalizatora. Aby to zrobić, warto zużytą część oddać do punktu skupu, który w zależności od modelu części zaoferuje od kilkuset do nawet ponad tysiąca złotych. Wiadomo, że nie pokryje to całości, jednak pozwoli obniżyć koszt koniecznej naprawy.

Czy można ładować samochód elektryczny w garażu?
Oferta samochodów elektrycznych stale się poszerza. Większość znanych marek sprzedaje co najmniej jeden bezemisyjny model i zapowiada kolejne. Elektromobilność stała się faktem, chociaż niestety w Polsce infrastruktura nie nadąża za trendem – stacji ładowania na razie jest stosunkowo niewiele. Rozwiązaniem może być stworzenie własnego punktu ładowania w garażu. Jak to zrobić? I co w ogóle warto wiedzieć o ładowaniu elektryka w warunkach dom
więcej
Dlaczego silnik dławi się przy przyspieszaniu?
Prawidłowo działająca jednostka napędowa nie powinna przerywać, reagować wolniej niż dotychczas ani dławić się w trakcie przyspieszania. Jeśli silnik pracuje nierówno, a wciśnięcie pedału gazu nie powoduje odpowiedniej reakcji, warto jak najszybciej poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Dlaczego? Ponieważ zwlekanie z naprawą może skutkować nie tylko dalszymi uszkodzeniami podzespołów, lecz także negatywnie wpływać na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.
więcej
Czym jest snorkel i po co się go montuje?
Jeśli planujesz off-road, chcesz testować zdolność swojego samochodu do przeprawiania się przez zbiorniki wodne albo po prostu interesujesz się jazdą w terenie, pewnie wiesz co nieco na temat snorkelu. Jeżeli nie, to za chwilę wyjaśnimy Ci, czym jest snorkel i po co się go montuje. Odpowiemy również na pytanie, jaki model warto wybrać i dlaczego
więcej