• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Kiedy można podejrzewać, że doszło do uszkodzenia kolektora?

Kolektor to tak naprawdę kilka połączonych rurek. Teoretycznie nie powinien się psuć, w praktyce jednak nawet on może zostać uszkodzony – głównie na skutek rozciągania i ściskania, którym jest stale poddawany. Jak rozpoznać, że doszło do awarii tego podzespołu? I ile będzie kosztowała jego naprawa?

Układ wydechowy uznawany jest za wyjątkowo prosty. W zasadzie to prawda – kilka podzespołów zespawanych ze sobą nie powinno sprawiać problemu. Nie powinno, a jednak często sprawia i to w dodatku część z nich bywa bardzo droga w naprawie. Te rury i urządzenia, które tworzą układ wydechowy, są na tyle istotne, że wpływają na pracę silnika. Jeśli przepływ spalin będzie zaburzony, dojdzie do spadku mocy samochodu. Właśnie dlatego nie powinno się samodzielnie ingerować w budowę tego układu ani wycinać oryginalnych części.

Czym jest kolektor wylotowy?

Wróćmy do samego kolektora wylotowego. Kolektor to pierwszy element całego wydechu. Pierwszy, ponieważ umieszczony bezpośrednio za silnikiem. Kolektor wykonany zazwyczaj z żeliwa mocuje się bezpośrednio do cylindrów tak, aby zbierał z nich spaliny i przekazywał je dalej. Przeważnie urządzenie składa się z kilku rurek, które łączą się w jedną lub dwie według schematu 4-2-1 lub 4-1. 4-2-1 zbiera spaliny z pierwszego i czwartego oraz drugiego i trzeciego cylindra, a dopiero potem przesyła wszystko dalej jedną rurą. Czasami przy dużych jednostkach napędowych stosuje się podwójne układy wydechowe. Wówczas montuje się również dwa kolektory. Co ważne, długość kolektora wpływa na moc obrotową – im dłuższy, tym wyższy zakres obrotów.

Dodatkowo w kolektorach wstawia się sondy lambda, które sprawdzają, jaka jest proporcja paliwa do powietrza. W poprawnie działających układach powinna ona wynosić 1:14,7.

Kiedy kolektor może się zepsuć?

W tak prostym urządzeniu jak kolektor teoretycznie nie ma się co zepsuć. A jednak awarie kolektorów się zdarzają. Dlaczego? Ponieważ ten element układu wydechowego narażony jest na drgania przenoszone z jednostki napędowej oraz ciągłe rozciąganie i ściskanie. Te dwa ostatnie procesy są bardzo widoczne zwłaszcza wtedy, gdy blok silnika wykonano z aluminium. Aluminium ma inną rozszerzalność cieplną niż żeliwo i stal, dlatego kurczy się i rozkurcza w innej temperaturze, narażając tym samym kolektor na dodatkowe przeciążenia.

Po czym rozpoznać awarię kolektora?

Jak rozpoznać, że doszło do awarii kolektora? Pierwszym alarmującym objawem jest zwiększona głośność. Hałas słychać nie tylko po podniesieniu maski, lecz także w trakcie siedzenia w kabinie. Jeśli samochód zaczyna nagle bardzo głośno pracować, najlepiej podjechać do warsztatu. Na miejscu mechanik sprawdzi, czy przypadkiem nie pękł kolektor. Jeżeli tak, zapewne taniej będzie wymienić urządzenie niż je zespawać. Nowy kolektor kosztuje maksymalnie do 1000 zł, ale wiele modeli można kupić już za 200–300 zł. Czasami jednak wystarczy sama wymiana uszczelki, za którą trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych plus robocizna dla warsztatu.

Którą normę emisji spalin spełnia Twoje auto?
Normy emisji spalin nie są niczym nowym. Po raz pierwszy wprowadzono je w 1993 roku, a później stopniowo zaostrzano. Aktualnie obowiązuje norma Euro 6, zaś na 2025 rok planowane jest wdrożenie Euro 7. Co dokładnie określają normy Euro i jak sprawdzić, którą z nich powinien spełniać Twój samochód?
więcej
Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej
Jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację?
Obecnie chyba w każdym nowym samochodzie montuje się klimatyzację w standardzie. Jesteśmy na tyle przyzwyczajeni do tego rozwiązania, że oczekujemy go dosłownie w każdym aucie. W zasadzie trudno się dziwić. Wtedy, gdy na zewnątrz robi się gorąco, klimatyzacja gwarantuje komfort podróży, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo – zmniejsza ryzyko zasłabnięcia kierowcy ze względu na upał. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzacja wymaga regularnego odgrzybiania. Czy da się to zrobić w warunkach domowych?
więcej