• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Jakie auta hybrydowe najchętniej kupują Polacy?

Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w pierwszym kwartale 2019 w Polsce zarejestrowano o 22% więcej nowych samochodów hybrydowych niż w podobnym okresie w ubiegłym roku. To doskonale pokazuje, że auta z napędem hybrydowym zyskują coraz większą popularność.

Ciekawe, a może dla niektórych oczywiste jest to, że na polskim rynku istnieje jedna dominująca marka produkująca samochody hybrydowe. Mowa o Toyocie. Choć popularność pierwszego Priusa, którego wprowadzono do sprzedaży 20 lat temu, już minęła, to i tak na pierwszych pięciu miejscach zestawienia pokazującego najchętniej kupowane auta w hybrydzie znalazły się właśnie pojazdy tej marki. Audi czy Mercedes pozostały daleko w tyle za japońskim producentem.

TOP 1 – Toyota C-HR

Pierwsze miejsce bezapelacyjnie przypadło Toyocie C-HR – w pierwszym kwartale 2019 roku kupiło ją prawie 1500 klientów, co stanowi 22% wszystkich sprzedanych samochodów z napędem hybrydowym. C-HR pojawił się na rynku w 2016 roku jako komfortowy crossover. W hybrydzie ma silnik 1.8 l o mocy 122 KM. Średnie spalanie według danych producenta wynosi około 5 l/100 km.

Srebrny medal – Toyota Auris

Auris wprowadzono do sprzedaży w 2012 roku – w międzyczasie pojawiła się druga generacja, a teraz model zostanie zastąpiony powracającą na rynek Corollą. Nie zmienia to jednak faktu, że w omawianym okresie hybrydowa Auris miała 12% udziału w rynku aut z tego typu napędami. Największym plusem Toyoty Auris jest bardzo niskie spalanie – nawet do 3 l na 100 km – stąd jej duża populatność.

Trzecie miejsce – Toyota Yaris

Na trzecim miejscu – z różnicą kilkunastu sprzedanych samochodów – znalazła się Toyota Yaris trzeciej generacji, która jest dostępna również od 2012 roku. Co ciekawe, wersja hybrydowa ma taką samą pojemność bagażnika jak benzynowa lub wysokoprężna, mimo posiadania dodatkowego silnika elektrycznego oraz zestawu baterii.

Tuż za podium – Toyota RAV4

Tuż za podium uplasowała się Toyota RAV4 piątej generacji z wynikiem 620 egzemplarzy. Ten model sprzedawany od 2018 roku wyposażono w silnik benzynowy 2.5 l oraz elektryczny o łącznej mocy 218 KM – jeśli mowa o samochodzie z napędem na przód – lub 222 KM – z napędem AWD.

Ostatnie miejsce w zestawieniu – Toyota Corolla

Ostatnie z przywoływanych pięciu miejsc zajmuje Toyota Corolla. Auto dopiero 2019 roku wróciło na rynek, ale tak naprawdę to już dwunasta odsłona tego modelu. Corollę w hybrydzie można kupić w wersji hatchback, sedan lub kombi z silnikami: 1.8 Hybrid o mocy 122 KM lub 2.0 Hybrid Dynamic Force ze 180 KM.

Jak skutecznie dbać o układ wydechowy?
Układ wydechowy często traktowany jest z lekceważeniem. Wielu kierowców nie ma świadomości, że jeśli przestanie działać prawidłowo, wpłynie to negatywnie na pracę jednostki napędowej. Np. zapchanie filtra cząstek stałych może spowodować spadek osiągów i zwiększone zużycie paliwa, a awaria katalizatora szarpanie silnika i utratę dynamiki jazdy. Żeby uniknąć tych problemów i tym samym odwlec drogie naprawy, warto zadbać o układ wydechowy. Jak to zrobić?
więcej
Którą normę emisji spalin spełnia Twoje auto?
Normy emisji spalin nie są niczym nowym. Po raz pierwszy wprowadzono je w 1993 roku, a później stopniowo zaostrzano. Aktualnie obowiązuje norma Euro 6, zaś na 2025 rok planowane jest wdrożenie Euro 7. Co dokładnie określają normy Euro i jak sprawdzić, którą z nich powinien spełniać Twój samochód?
więcej
Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej