• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Czym jest system eSCOR?

Wiesz, w jaki sposób szacuje się ryzyko ubezpieczeniowe? Na jakiej podstawie określa się prawdopodobieństwo spowodowania szkody przez kierowcę? I jak to wpływa na wysokość składek na ubezpieczenie OC i AC? Od lutego 2023 roku możesz otrzymać ocenę ryzyka, korzystając z usługi eSCOR. Czym dokładnie jest eSCOR i jak działa?

eSCOR – co to takiego?

eSCOR to Elektroniczny System Centralnej Oceny Ryzyka, czyli narzędzie wykorzystujące zaawansowane metody analizy statystycznej w celu przyznania oceny punktowej od 1 do 5. Ta ocena określa prawdopodobieństwo spowodowania szkody przez konkretnego kierowcę. Dane do analizy pobierane są z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) i to właśnie na stronie UFG można skorzystać z eSCOR.

Kto może skorzystać z systemu eSCOR?

Kto może używać tego narzędzia? Tak naprawdę każdy. eSCOR został stworzony z myślą o towarzystwach ubezpieczeniowych i przedsiębiorcach, ale dostęp do niego mają również osoby prywatne, które chcą sprawdzić swoją ocenę ryzyka.

Z założenia system ma poszerzać wiedzę na temat czynników wpływających na ryzyko ubezpieczeniowe, a tym samym na wysokość składek za ubezpieczenie OC i AC. Jeśli w konkretnym przypadku ryzyko jest wysokie, kierowca zapłaci więcej niż ten, u którego ryzyko będzie niskie.

Dodatkowo w eSCOR da się sprawdzić również swoją historię ubezpieczeniową. Warto to zrobić i sprawdzić prawidłowość danych. Jeżeli się nie zgadzają, trzeba to zgłosić, żeby ubezpieczyciel nie naliczył w przyszłości wyższych opłat.

Jak to działa?

Co bierze pod uwagę system eSCOR, wystawiając ocenę ryzyka? Przede wszystkim historię ubezpieczeniową, ale nie tylko. Ważne są również wiek i miejsce zamieszkania danej osoby oraz dane pojazdu.

Co ważne, ocena odnosi się do grupy porównawczej, czyli do danej grupy wiekowej zamieszkującej konkretny obszar. Z tego względu osoby mające taką samą historię ubezpieczeniową i wiek, ale mieszkające w innych miastach mogą otrzymać inną ocenę eSCOR.

Jak odczytywać wynik? Jeśli Twój eSCOR wynosi 5, to znaczy, że należysz do 20% kierowców z najlepszą historią ubezpieczeniową w danej grupie geograficzno-wiekowej. Ta ocena jest najwyższa. Natomiast 1 oznacza, że większość kierowców z grupy, do której należysz, ma lepszy wynik niż Ty. Jak to się przekłada na wysokość składek? Osoby z eSCOR 5 zapłacą za ubezpieczenie mniej niż z eSCOR 1.

Jak sprawdzić wynik eSCOR?

Jak samodzielnie sprawdzić eSCOR? Wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, założyć konto lub zalogować się i wybrać zakładkę „Ocena eSCOR” znajdującą się po lewej. Wówczas wyświetli się strona, na której można złożyć nowy wniosek o ocenę. Wniosku należy szukać na dole po prawej.

Należy uzupełnić dane składającego, parametry dotyczące podmiotu oraz dane pojazdu. Po wpisaniu wszystkich niezbędnych informacji generuje się ocenę eSCOR.

Oprócz tego w systemie da się sprawdzić szczegóły parametrów i historii ubezpieczenia oraz szkód. Są one dostępne na dole strony w czterech różnych zakładkach.

Wszystko, co warto wiedzieć o zatrzymaniu prawa jazdy
Każdy kierowca, który znacząco przekracza prędkość lub w inny sposób łamie przepisy, musi się liczyć z tym, że w razie złapania przez policję może stracić prawo jazdy. Kiedy funkcjonariusze mają obowiązek zatrzymać prawo jazdy? Na ile zgodnie z przepisami powinni to zrobić? Jak odzyskać dokument? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.
więcej
Co zrobić, gdy dojdzie do uszkodzenia samochodu w trakcie odśnieżania?
Zima to trudny okres dla kierowców. Gdy zaczynają się przymrozki i opady śniegu, muszą sobie poradzić nie tylko z zamarzającymi zamkami i parującymi szybami, lecz także z odśnieżaniem. Z tym ostatnim mierzą się również drogowcy, którzy mają za zadanie oczyścić drogi z błota, śniegu i lodu, używając pługów, solarek oraz piaskarek. Niestety czasami robią to na tyle nieumiejętnie, że maszyny uszkadzają samochody stojące w zatoczkach lub znajdujące się na pasie obok.
więcej